
A börzsönyi farkas nyomában
Bár a Börzsönyben csak alkalmi vendég a farkas, de hóban zsinórozó lábnyomai most ismét lebuktatták.
Bár a Börzsönyben csak alkalmi vendég a farkas, de hóban zsinórozó lábnyomai most ismét lebuktatták.
Egy Dunakanyarból induló páratlan gyalogtúra, amely átszeli hazánk legnagyobb egybefüggő erdőségét, majd a szlovákiai Ipolyságon ér véget. Ez a Honti Piros, amely évszaktól függetlenül élményekben és látnivalókban gazdag útvonal.
A felhagyott börzsönyi bányavágatokat nemcsak denevérek választják telelőhelyül, de egyes lepkefajok is, ahogy azt a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság videójában is láthatjuk. De mintha nem is lepkék, hanem ragyogó ékszerek csillognának a sötét bányafalakon.
Hosszú cserháti vándorlásunkat a Szendehelyhez tartozó Katalinpusztán fejeztük be, a Naszály északnyugati lábánál. Innen további utunk már a Börzsöny bércei között halad, ahol a cserhátihoz képest egészen más jellegű túraterep vár ránk.
A denevérek a téli időszakban barlangokba, bányajáratokba húzódnak telelni. A mennyezetről kapaszkodó állatok ilyenkor hibernálják magukat, ezért ha zavarás miatt váratlanul fel kell ébredniük, az akár végzetes is lehet számukra.
Sokan csak magyar Afrika-vadászként vagy „nagy oroszlánölőként” ismerik, de a kalandos utat bejárt Kittenberger Kálmán élete ennél sokkal többről szólt. Nevével kirándulás közben a Dunakanyar és a dél-börzsönyi táj több pontján is találkozhatunk, igaz emléket ugyanakkor híres barátja, Fekete István állított neki, aki a nimbusz mögé látva írta meg a vadász hányattatott történetét.
Neve hallatán a legtöbb embernek a börtön jut eszébe, sokaknak Mária-kegyhely vagy búcsújáróhely, de a bányásztörténelem szempontjából sem elhanyagolható ez a pár száz lelket számláló börzsönyi település. Márianosztra maga a hegyekkel körbezárt történelem, ahol több látnivaló is akad.
A hétvégén a börzsönyi erdők csendjét motorzúgás verte fel. Mondanunk sem kell, védett területen tilos a terepmotorozás, mert komoly károkat okoz a természetben. Egy összehangolt akciónak köszönhetően ezek az illegális terepmotorosok most pórul jártak, a probléma azonban sajnos nem egyedi.
Általában csörgedező szépségével és erdei idilljével gyönyörködteti a természetjárót, de előfordul, hogy szeszélyes erejével, illetve pusztító áradásával hívja fel magára a figyelmet. Végigkísérve a Kemence-patak útját nem csupán a természeti értékeit, de a vadregényes Magas-Börzsöny világát is megismerhetjük.
Egy olvasónk drónnal készített kisfilmjének segítségével körberepkedhetjük a Várhegy csúcsára épített új kilátót.
Egy olvasónk drónnal készített kisfilmjének segítségével körberepkedhetjük a Várhegy csúcsára épített új kilátót.
A Börzsöny Ring elnevezésű teljesítménytúrát tavaly októberben rendezték meg első alkalommal. A 90 kilométer hosszú túraútvonal a Börzsöny lábának legszebb részein vezet végig, érintve a Dunakanyar festői szakaszait, a méltán népszerű Királyrétet és a nógrádi várat, valamint a talán kevésbé ismert északi és nyugati hegylábi részeket is.
Érdemes felmászni a Királyrét fölé magasodó Várhegyre, mert a csúcsára épített új kilátóból gyönyörű körpanorámában lehet részünk.
Október 8-án adták át a Királyrét fölé magasodó 359 méter magas Várhegyen felhúzott kilátót.
Csattogó agancsok, hatalmas porfelhő, egymásnak feszülő, erőtől duzzadó testek. A levegő szinte izzik a harctól megrészegült bikáktól, és mindezt most ti is átélhetitek, ha megnézitek cikkünk két videóját.
Vicces videóra akadtunk, amelyben egy süldő tesz helyre egy nálánál kisebb vadmalacot. A szituáció nem szokatlan, a felvétel viszont nagyon tréfásra sikeredett, amit most cikkünkben meg is nézhetsz.
Egy túra valódi csúcspontja lehet, ha a fárasztó kaptatók után elénk tárul a táj, és mi egyre lassuló pulzussal kezdünk el gyönyörködni a környékben. Ehhez persze jó idő is kell, de ha szerencsénk van, a most bemutatott kilátópontok felejthetetlen élményekkel ajándékoznak majd meg minket.
A természet jótékony hatásait ma már tudományos kutatások is alátámasztják. Persze nem kellenek ahhoz számok, mérések és grafikonok, hogy ezt tudjuk, hisz mindannyian megtapasztaltuk már azokat a saját bőrünkön. Az erdőterápiás módszerek is a természet áldásos hatásaira építenek. Királyréten most mi is kipróbáltuk egyet ezek közül.
Ezúttal nem kameracsapdás felvételt készítettek róla; fényképezőgéppel örökítette meg a Börzsöny Alapítvány egyik tagja. Egy szarvastetem is előkerült a közelből.
A közelgő négynapos vakáció idejére hazánk mind a négy kisvasúti gőzmozdonya munkába áll, de rajtuk kívül is számos program, illetve sűrített járatok várják a kirándulókat.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit