
Bányavágatból nászbarlang
Kis patkósdenevérek, nyugati piszedenevérek és horgasszőrű denevérek sokasága élvezheti zavartalan nászát és pihenését egy egyszerű ötletnek köszönhetően.
Kis patkósdenevérek, nyugati piszedenevérek és horgasszőrű denevérek sokasága élvezheti zavartalan nászát és pihenését egy egyszerű ötletnek köszönhetően.
Közeleg a tél, ami azt jelenti, hogy a denevérek lassan téli álomba merülnek. De mit is jelent, és mivel jár náluk ez az állapot?
Nyaranta is előfordul, de leginkább az őszi időszak az, amikor bizonyos denevérfajok az épületekben keresnek menedéket. Mit tegyünk, ha betévedtek hozzánk?
A perkupai református templom padlásán elhelyezett webkamerán keresztül bepillanthatunk egy épületlakó denevérkolónia különleges világába. Megéri néha rápillantani, mert a játékos kölykök már tanulnak, gyakorolnak repülni.
Márciusi lapszámunk hiánypótló összeállításában összegyűjtöttük a kiépítetlen barlangokban haladó túrákat. Ennek kapcsán érdemes megemlékezni a barlangok felfedezésének egy kevésbé ismert, negatív következményéről is.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai segítségével több alvó denevérfajt is megleshetünk a Pál-völgyi-barlangban.
Azt eddig is tudtam, hogy a különleges repülő emlősöknek rossz a PR-juk, mert éppenséggel nagyon is hasznos állatok. De a Pál-völgyi-barlang denevérlessel megspékelt túráján végig tátott szájjal hallgattuk a denevérek szuperképességeiről szóló szakvezetést.
→ TovábbKivételesen nem az a történet vége, hogy egy zsákba gyömöszölték őket.
Nemrég került a legyengült kis denevér a mályi madármentőkhöz, de szerencsére nem volt sérülése, így egy kiadós vacsi után hamar erőre kapott.
A múlt héten Kiskunhalas egyik utcájában egy nejlonzsákban 45 denevért találtak. A téli álmukat alvó védett állatokat erőszakkal távolították el búvóhelyükről úgy, hogy több állat is belepusztult a sérüléseibe.
Gyerekeknek szóló sorozatunkban most az otthoni kézműveskedéshez adunk ötleteket. Persze most sem távolodunk el a természettől, az éjszaka jellegzetes állatait fogjuk elkészíteni.
A pelék, a sünök és a denevérek előbb élelmet halmoznak fel, majd biztonságos helyet keresnek maguknak, és lassacskán megkezdik téli álmukat.
A korábban Kecskemétről és Budapestről mentett denevérek eddig a Fővárosi Állat- és Növénykert Vadállatmentő Központjának gondozásában álltak, most megerősödtek, így szabadon engedhették őket a szakemberek.
A Nagyboldogasszony-templom tornyában nem egy, nem kettő, de egyenesen három denevérfaj él egyszerre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a plébánia is vigyáz rájuk.
A denevérek és az énekesmadarak számos budapesti parkban kaptak vadiúj otthonokat a Gellért-hegytől kezdve a Tabánon keresztül a Népligetig.
Január utolsó napjaiban a Baradla egyik oldalágában egy ott eddig még soha nem látott fajt, egy északi denevért figyeltek meg.
A napokban biztonságos telelőhelyre szállítottak 89 mentett rőt koraidenevért. A legtöbb állatra egy budapesti lakásfelújítás során bukkantak. A telelésből felébredt állatok egy tiszaugi denevértoronyban folytathatják téli álmukat.
Közel 400 közönséges törpedenevér szerette volna átvészelni a telet a Debreceni Egyetem ablakaiban, de ez nem volt túl jó ötlet tőlük, mert a hely ökológiai csapdának bizonyult. Kimentették az apróságokat, és segítettek nekik megtalálni a pont nekik való, biztonságos telelőhelyet.
Az épületrész bontása közben kerültek elő az állatok, kimentették őket, egy részüket Jósvafőre, a többségüket pedig az Esztramos bányatárójába szállították.
Kőszívű épületbontók több tucat, téli álmot alvó denevért hagytak sorsukra, miközben egy épület bontását végezték Miskolcon. Szerencsére a mályi madármentők időben érkeztek a helyszínre, és összeszedték a szanaszét heverő, magatehetetlen denevéreket. Itt megnézheted a videót a mentésről.
A Balaton koronája és az ország kincse A tihanyi apátság
Remek tipp a főváros környékének felfedezéséhez
Szuper helyeket mutatunk be a Soproni-hegységtől a Bükkig