
Megint lehet kenuzni a Holt-Körösön
Újra feltöltötték a Szarvas-Békésszentandrási Holt-Köröst, ismét lehet evezni rajta.
Újra feltöltötték a Szarvas-Békésszentandrási Holt-Köröst, ismét lehet evezni rajta.
Magyarország bővelkedik felfedezésre váró, csodálatos vadvizekben, a vízitúrázás pedig „igazi” természetjárás, abban az értelemben mindenképpen, hogy a vízről egy olyan oldalát láthatjuk a természetnek, amit máshonnan nem igazán. De hogyan kezdjünk el vízitúrázni a gyerekekkel?
→ TovábbA Békés megyei kisváros, Szarvas nagyon sok látnivalóval büszkélkedhet, ráadásul természeti környezete is gyönyörű, amit gyalog, két keréken és vízi úton egyaránt felfedezhetünk. A Turista Magazin szeptemberi számában meg is tettük mindezt.
Ahogy közeledik a nyár, úgy erősödik bennünk a víz iránti vonzalom, és ha az áhított őselem mellé még lenyűgöző természeti környezetet, romantikus vadonfeelinget és egy takaros lakot is kapunk, nyert ügyünk van.
Az Ipoly-völgy az ország kevésbé ismert vidéke, pedig természeti értékekben bővelkedik a táj. Ráadásul vízitúrák számára is ideális helyszín, különösen tavasszal. Mi a tél utolsó napján, de már ragyogó tavaszi időben szálltunk vízre.
Van egy mondás, miszerint aki nem jár fürdőbe Budapesten, az vétkezik sorsa ellen. Hasonló mondható el a kenuzásról is, hiszen Magyarország bővelkedik felfedezésre váró, csodálatos vadvizekben. Régi, de a gyerekek miatt az elmúlt években elhanyagolt szerelem ez nálunk is. Így adódott az ötlet, hogy próbáljuk ki ezt is gyerekeinkkel. De hová menjünk első alkalommal?
Az evezősök világában soha nem áll meg az élet. A hajóépítő műhelyekben nyáron és télen is lázas munka zajlik. Aki hajót tervez, épít az már most a következő szezonra készül.
Ami a vitorlázóknál egyértelműen áldás, az egy vízitúrán komoly veszély forrása is lehet. Ugyanakkor ha megtanulod a természet erői közül a szelet is tisztelni, semmi baj nem érhet.
Vannak vidékei az országnak, amelyeket a vízitúrázó csak a folyó mentén, a víz felől ismer, ami pedig a konkrét szárazföldet illeti, abból gyakran csak a kikötési helyek közvetlen környezetét, és persze a legalapvetőbbeket: a boltot, a kocsmát és a templomot. A Dráva esetében ráadásul ezt a száraz tudást szinte meg is felezhetjük, hiszen a túrák legtöbbjén a jobb parton végig - a szigorú schengeni szabályok miatt, mivel a túlpart Horvátországhoz tartozik - tilos kikötni. Itt nem csak városi legenda, hogy a víz fölé hajló ágak rejtekéből váratlanul határőrök bukkanhatnak fel...
Az evezősszezon végével a hajók megkezdik téli álmukat. De vajon hol és hogyan teszik mindezt?
A csodálatos vízi világ és az ártéri erdő titkai is feltárulnak mindazok előtt, akik részt vesznek a Gemenc Zrt. kenutúráin 2015. augusztus 1-2-án és 22-én. A vízitúrák alkalmával a jelentkezők szakvezető segítségével járják be a Gemenci erdőben megbújó dunai mellék- és holtágakat. Azért is érdemes lapátolva kirándulni, mert Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdejének egyedi növény- és állatvilágát legkönnyebben a vízitúrázók figyelhetik meg.
A Magyar Természetjáró Szövetség 2015. január 24-től vízitúra-vezető tanfolyamot indít. Várjuk a résztvevők jelentkezését!
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből