
Különleges téli túraötlet: evezz a Hévízi-csatornán!
Közkedvelt program a téli evezés a Hévízi-csatornán, aminek hamarosan kezdődik a szezonja.
Közkedvelt program a téli evezés a Hévízi-csatornán, aminek hamarosan kezdődik a szezonja.
Rendhagyó városnéző vízitúra keretében ismerheted meg Győr városát az ősz elején.
A Békés megyei Szarvas múltja és jelene szorosan összefonódik a természettel, együtt alakultak, változtak, hatottak egymásra az évszázadok során. A kisváros nagyon sok látnivalóval büszkélkedhet, ráadásul természeti környezete is gyönyörű, amelyet gyalog, két keréken és vízi úton egyaránt felfedezhetünk.
Nádasok, hattyúk, növényekkel szegélyezett, kanyargós vízi „ösvények” és lagúnák teszik különlegessé a Ráckevei (Soroksári)-Duna egyik legszebb szigetét. Felfedeztük a Czuczor-szigeti mellékág csodáit.
Tudtad, hogy van a fővárosban egy hely, amely úgy néz ki, mintha kikanyarítottak volna egy darabot a Kis-Balaton legvadregényesebb részéből? Leheletnyi Tüskevár. Nádas-fás-virágos-madárzajos vízi dzsungel a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ágon. Körbeeveztük, és megismerkedtünk a Molnár-sziget szépségeivel.
A legenda szerint egy angol utazó a Tiszán tutajozva írta le Európa legnagyobb településeként Vezsenyt, hiszen reggel éritette a falut a vízen, és estére ismét a település templomtornyát látta. Ez jutott eszembe, mikor az erősen kanyargó (meanderező) Öreg-Túr egyik kanyarában azt kérdeztük, hogy messze van-e még a túristvándi szállásunk. A válasz sejtelmes volt: gyalog öt perc lenne, de vízen lesz egy óra.
→ TovábbÖsszesen hét ilyen újul meg jövő évre, így kényelmesen körbe lehet majd evezni a Balatont.
Ausztria legdélebbi tartománya, Karintia ivóvíz tisztaságú tavaival, poszterre illő hegyvidéki tájaival és enyhe éghajlatával ideális kikapcsolódást nyújt a túrázás és a sportok szerelmeseinek is. A több mint ezer tóval büszkélkedő tartomány második legnagyobbját, a Millstatti-tavat és környékét vettük célba, hogy megnézzük, milyen aktív időtöltésre ad lehetőséget az ide látogatóknak. Nem csalódtunk.
Szerencsére pont van egy ilyen Magyarországon. A fővárostól bő kétórás autóútnyira csordogál az egyik legkülönlegesebb vízfolyásunk.
Van egy mondás, miszerint aki nem jár fürdőbe Budapesten, az vétkezik sorsa ellen. Hasonló mondható el a kenuzásról is, hiszen Magyarország bővelkedik felfedezésre váró, csodálatos vadvizekben. Régi, de a gyerekek miatt az elmúlt években elhanyagolt szerelem ez nálunk is. Így adódott az ötlet, hogy próbáljuk ki ezt is gyerekeinkkel. De hová menjünk első alkalommal?
Ami a vitorlázóknál egyértelműen áldás, az egy vízitúrán komoly veszély forrása is lehet. Ugyanakkor ha megtanulod a természet erői közül a szelet is tisztelni, semmi baj nem érhet.
Kalocsától Bajáig, a mintegy félszáz kilométer hosszan kanyargó ősi Duna-ág ad otthont immáron több mint három évtizede a Vajas-fok-túrának, melyet általában május második vagy harmadik hétvégéjén rendezik meg.
Az evezősszezon végével a hajók megkezdik téli álmukat. De vajon hol és hogyan teszik mindezt?
Egy kellemes őszi napon egy kajaktúrás barátom invitált egy könnyed evezésre Esztergomba, mondván, mutat nekem valami olyat, amitől eldobom a fotós agyam. A Duna a maga nemességében és csodálatos környezetével lencsevégre kapható témák sokaságát szolgáltatja, a városról nem is beszélve, így kíváncsian vártam, vajon mi bukkan szemünk elé, ami ezeknél is szájtátósabb.
A nyári hosszú hétvégéket a nyírségi, hajdúsági, borsodi vízitúrázók rendszeresen használják evezésekre - egy Bodrog-ártéri kalandozás formájában. Az évről évre változó vízállás, a csatornák, a morotvák, a vízzel elárasztott legelők határait jelző, átláthatatlan bokorsorok már sokakat tréfáltak meg, illetve varázsoltak izgalmat a tájékozódni jól tudó, ártérismerő turisták arcára is.
A vízitúrázók közül van, aki a kanyargós kis folyókat részesíti előnyben, van, aki a hosszú lapátolások rabja, mások a nyugodt, hanyatt fekvős útvonalakat kedvelik. Aki járt már a Dráván, annak egészen biztos, hogy a kedvencei közé fog tartozni a Duna jobb oldali mellékfolyója, még akkor is, ha nem lehet rajta szundikálva lazítani.
A túrakenu népszerűsége töretlen. A partról szemlélve nagyon egyszerűnek tűnik a kenuban való evezés, de mielőtt nekikezdünk, érdemes néhány dolgot figyelmesen szemügyre venni.
Bevezetik a vízi megállóhelyek minőségét tanúsító, stilizált evezőlapátokat ábrázoló védjegyet, amely a vízi túrázók tájékoztatását szolgálja. Már át is adták a tanúsítványt az első 12 megállóhelynek.
Jól halad és az év vége előtt befejeződhet a Duna leghosszabb gemenci mellékágának élőhely-revitalizációja, amelyet a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) több mint 700 millió forintos, európai uniós projekt keretében végez.
A Magyar Természetjáró Szövetség 2015. január 24-től vízitúra-vezető tanfolyamot indít. Várjuk a résztvevők jelentkezését!
A Balaton koronája és az ország kincse A tihanyi apátság
Remek tipp a főváros környékének felfedezéséhez
Szuper helyeket mutatunk be a Soproni-hegységtől a Bükkig