
A hős nyúl esete a parlagi sassal
Meglepő fordulatot hozott egy mezei nyúl és egy parlagi sas találkozása. A ragadozó madarat ezúttal egy rettenthetetlen nyúllal hozta össze a sors.
Meglepő fordulatot hozott egy mezei nyúl és egy parlagi sas találkozása. A ragadozó madarat ezúttal egy rettenthetetlen nyúllal hozta össze a sors.
A napokban megszületett az ornitológiai világrekord, bizonyítottan kirepült a 4 parlagisas-fióka a fészekből.
A solti sasfészket a vihar verte le a fáról, a fióka pedig eltűnt. Végül Samu, a méreg- és tetemkereső kutya segítségével menekült meg.
Az éves ellenőrzés során az egyik fészekben a szakemberek négy élő és egészséges fiókát találtak, amelyre nem volt eddig példa hazánkban, és négy sasfióka kirepülését még sehol a világon nem bizonyították.
Európa nagy részén a mezei hörcsög mára visszaszorult, ennek jelei nálunk is érzékelhetők, ezért is lett 2008-ban a faj védett. Minderről persze egészen mást gondol az, akinek földjén vagy kiskertjében falánk hörcsögök tizedelik a termést.
Novemberben találták a súlyosan sérült parlagi sast az osztrák Wallernben, a határ mellett. Már szakértői vélemény is alátámasztja, hogy bűncselekmény történt.
Idén is számba vették a Kárpát-medencében tartózkodó ragadozó madarakat, most derültek ki az eredmények.
Ha Magyarországon bajba jutott parlagi sasokról van szó, több szervezet vagy éppen nemzeti park közös összefogással szokott segíteni. Az utóbbi időben két példányt mentettek meg, az egyiket már szabadon is engedték.
Kurszánnak nagy szerencséje volt: még fiatal madárként mentették ki egy kútból 2017-ben. A harmadik születésnapjáig, azaz mostanáig végre sikeresen felnevelt egy fiókát.
A Körös-Maros Nemzeti Park részterületén kilenc parlagisas-fióka kapott jelölőgyűrűt.
Különös látvány fogadta a napokban a parlagisas-fiókák felmérését végző szakembereket, ugyanis az egyik fészekben két sasfióka mellett egy egerészölyvet is találtak. Vajon hogy került oda és mit keres ott?
Ebből kilenc rétisas, három parlagi sas volt. Mérgezett csalétkek is előkerültek. Ebben az évben a szokásosnál is súlyosabb a helyzet.
A két kifejlett parlagi sas teteme mellett megtalálták két nemrég kirepült fiókáét is. 2006 óta nem volt példa arra, hogy egy teljes sascsalád mérgezést szenvedett el.
Lassan szárnyra kapnak és önállóvá válnak a Körös-Maros Nemzeti Park területén idén kelt parlagisas-fiókák, és a fiatal vörös vércsék is vígan lakmároznak már a kaszálókon.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szerint így nem zavarták meg a madarak nyugalmát, ellentétben azzal, amikor felmásznak a fákra.
A múlt heti vihar leverte a Kunpeszér mellett fészkelő parlagisas-pár fészkét, benne két fiókával. A kicsik ugyan nem sérültek, de a szülők már nem etették őket, miután kiestek a fészekből. Így a szakemberek úgy döntöttek, átviszik őket egy másik sascsaládhoz. Jó hír, hogy úgy tűnik, a nevelőszülők befogadták az új jövevényeket.
A röpképtelen, sérült sast Tiszabő külterületén fogták be a természetvédelmi őrök, majd a jászsági Sasközpontba vitték, ahol megkezdődött a gyógykezelése.
Az ürgék számának fokozatos csökkenéséről eddig is tudtak a szakemberek, azt azonban ők sem gondolták, hogy ennyire rossz a helyzet. Egy újabb veszélyeztetett faj, melynek megmentéséért komoly összefogásra lesz szükség.
A Natura 2000 díj négy éve létezik, és most először magyar győztes projektet avattak. A nyertest, a parlagi sasok mérgezésének megszüntetéséért létrejött pályázatot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület koordinálja.
A rágcsálókat azért szükséges szaporítani, hogy a parlagi sasoknak és a kerecsensólymoknak megfelelő zsákmánybázis álljon a rendelkezésére. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Facebook-posztban mutatta be az újszülötteket.
Az ország egyik legjobb gerinctúrája
A Cserhát apró falvainak felfedezése bringáért kiált. Adunk egy kis ízelítőt erről a gyönyörű, de kevésbé felkapott vidékről.
Helyszíni riportunkban utánajártunk e különleges település vonzerejének.