
Erdélyt átszelő túrautat adnak át
A Via Transilvanica turistaútvonal 1400 kilométer hosszan kanyarog Erdélyben, és gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral is be lehet járni.
A Via Transilvanica turistaútvonal 1400 kilométer hosszan kanyarog Erdélyben, és gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral is be lehet járni.
Kifehéredett kedd reggelre a Madarasi-Hargita, és a Fogarasi-havasokban is jelentősebb mennyiségű hó hullott. A havazás csak a magasabban fekvő területeket érintette.
A Radnai-havasok Románia egyik periférikus helye, pedig a táj gyönyörű, számtalan túralehetőség vár ránk, és mindezek tetejében még olcsó is.
Az erdélyi nyaralás utolsó napjai is mozgalmasan teltek: magashegyi látkép, barlangok, szűk szurdokvölgy, fekete gólyák, vízimalom vártak, és a végére még egy kis városnézés is belefért.
→ TovábbKorábban csak egyszer jártam Erdélyben, amikor is nagyon tartalmas programmal, feszített tempóval végigjártuk a nagy részét, és az épített örökség, a múzeumok voltak a fókuszban. Már akkor nézegettem, hogy milyen jó lenne Torockón a Székely-kőre felmenni, vagy a Békás-szorosban túrázni, esetleg Parajd környékén megnézni a külszíni sóképződményeket – de erre akkor nem volt idő.
→ TovábbA Bucsecs-hegység izgalmas formakincsével kiválóan alkalmas arra, hogy a főgerincen történő vándorlásunk során megcsodáljuk a belső és külső erők évmilliós harcának eredményét. Ezúttal szél által „megfaragott”, látványos sziklatornyokat tanulmányozunk.
→ TovábbErdély egyik legszebb történelmi barlangjában jártunk, amely egészen az őskori emberek idejéből őriz emlékeket. Hatalmas bejáratán belépve, mintha csak egy időkapun lépnénk át.
A Bihar megyében található Zichy-barlang lenyűgöző cseppkőképződményekkel, barlangi patakkal, plafonról függeszkedő denevérekkel várja a barlangok szerelmeseit.
Már javában nevelik fiókáikat a vízirigók, útra keltünk hát, hogy az egyik tipikus élőhelyükön lessük meg a helyes kis búvárokat. Az erdélyi Király-erdő sebes folyású, kristálytiszta hegyi patakjainál meg is találtuk őket.
A Gutin-hágón átkelve mesebeli világba érkezik az utazó. Máramaros Európa egyik utolsó szeglete, ahol a hagyományokról még nem múlt időben kell beszélni, mert azok, a gyönyörű hegyekkel körülölelt falvakban, ma is a mindennapok részét képezik.
Romániában a környezetvédelmi minisztérium legújabb rendelete szerint az emberek életét veszélyeztető nagyvadak a legvégső esetben kilőhetők. A településre bejáró medvéket pedig három veszélykategóriába sorolták, melyekhez különböző eljárások kapcsolódnak.
A The World Geography szaklap összesítése szerint a világ legszebb, legérdekesebb vízesése a szomszédos Romániában található, Magyarország határától alig 300 kilométerre. A Bigér-vízesés mellett a Krassó-Szörényi-érchegység több kisebb-nagyobb zuhataggal csábítja a túrázókat.
Vasárnap a székelyföldi Kápolnásfalu határában sebesített meg egy medve egy férfit, akit azóta már megműtöttek. Két nappal korábban egy pásztor került kórházba medvetámadás miatt. Az illetékes miniszter törvénymódosítást tervez, ami azonnal beavatkozást tenne lehetővé medvetámadások esetében.
Az eset Romániában, Prahova megyében, Azuga mellett történt. A férfi futni ment az erdőbe, de nem tért haza.
A romániai Predeal város melletti sípályára egyszer csak medve tévedt – de valójában nem ijedt meg tőle senki.
Vízmintát vettek a Szamosból, amit szerda éjjel ért el a Romániából érkező nehézfémszennyezés. A mintában az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti. A szakemberek azzal számolnak, hogy a hígulás Tiszalöknél már olyan mértékű lesz, hogy az ártalmas komponensek mennyisége a határértékek alá süllyed.
A Nemzetközi Riasztó Rendszeren keresztül szerdán délután a román fél arról értesítette az Országos Vízügyi Főigazgatóságot (OVF), hogy Románia területén bányameddőből származó nehézfémszennyezés érte a Szamost.
Hét farkas bóklászik az erdélyi tarkői erdőség egyik tisztásán. A környéken 23 egyedet tartanak számon, de csak nagyon ritkán lehet őket lencsevégre kapni.
A medve nem játék. Kézből etetni pedig, bármilyen korú is legyen, egyenesen felelőtlenség. Tragikus vége is lehet.
A barcarozsnyói, szabadnapos hegyimentők túrázni indultak a Déli-Kárpátokban található Bucsecs-hegységbe, de arra bizonyára nem számítottak, hogy egy nem mindennapi csomaggal fognak leereszkedni a hegyről.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből