
Öt túzokcsibe már kibújt a tojásból a Túzokvédelmi Állomáson
Hamarosan további pelyhes jövevényekre is számíthatunk, akik szintén mentett tojásokból kelnek majd ki.
Hamarosan további pelyhes jövevényekre is számíthatunk, akik szintén mentett tojásokból kelnek majd ki.
A Filmdzsungel stúdió ezúttal a túzokokról készített egy varázslatos rövidfilmet. Kávét előkészíteni, hátradőlni, öt perc nyugalom következik a dürgés jegyében.
Dévaványa térségében belekezdtek látványos násztáncukba a túzokok. Cikkünkből kiderül, mi a teendő, ha szeretnéd látni a nem mindennapi jelenséget.
A Körös–Maros Nemzeti Park Dévaványa–Ecsegi-puszták részterületén élő túzokkakasok már nászruhába öltöztek, készülődnek a március végén, április elején kezdődő dürgésre.
A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a téli időszakban plusz takarmány kihelyezésével segítik a túzokok telelését. Félő, hogy ha elvonulnának, az sok egyed pusztulásával járna, ezért megpróbálják elérni, hogy a madarak télire is inkább a biztonságos élőhelyen maradjanak.
A tél közeledtével kisebb-nagyobb csapatokba állnak össze az Alföld nagy madarai. Esetenként akár 20 fős, vagy annál jóval nagyobb egyedszámú csoportokba is összeverődhetnek, és élelem után kutatva békésen együtt mozognak a lucernaföldeken, tarlókon.
Sikeresen beilleszkedett vad társai közé az a tizenegy fiatal túzok, amelyeket mentett tojásokból keltettek ki és neveltek fel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán.
Mikla-pusztáról keveset hallani, pedig itt találjuk az öreg kontinens legszebb szikformáit és elképesztően gazdag élővilágnak nyújt menedéket.
→ TovábbTúlpörgetett életünkben hajlamosak vagyunk minden téren csak a legszebbre, a leghíresebbre, a legkülönlegesebbre figyelni. Épp ezért most olyan látnivalókat mutatunk be, melyek nem tartoznak a legismertebbek közé, de ettől még nagyon is érdekesek, és mindenképpen érdemes meglátogatni őket.
Az egyik nemrég kikelt, mozdulatlanul meglapuló apróságról felvétel készült a Kiskunsági Nemzeti Parkban. De miért ez a túzokok stratégiája, és mi ellen nem hatásos a módszer?
Még tart a túzokok látványos násztánca, a dürgés, ugyanakkor már megkezdődött a tojásrakás is. Mivel a túzok szaporodása szempontjából a legkritikusabb időszak a kotlás és a fiókanevelés, ezért ilyenkor a fészkelőhelyül szolgáló gyepeken, szántókon fokozott óvatossággal kell mozogni.
Sajnos el kellett halasztani a Vadlovak – Hortobágyi mese című magyar természetfilm bemutatóját, de addig is közzétettek egy újabb érdekes részletet, méghozzá a túzokdürgésről.
A szakemberek idén is felmérték a fokozottan védett madárfaj állományát, hogy pontos képet kapjanak annak nagyságáról és változásáról. A túzokszinkronok adatai az elmúlt években körülbelül tíz százalékos gyarapodást mutatnak a Kárpát-medencében.
Azon kívül, hogy mindketten madarak, elsőre nem sok hasonlóságot találunk köztük, az viszont vitathatatlan, hogy az időjárás mindkét faj viselkedésére hatással van. Nézzük, mi a helyzet most a téli madárvilággal.
Idén még a tavalyinál is több túzokot számoltak össze a nemzetipark-igazgatóság működési területén.
Idén rekordszámú túzokfióka nevelkedik a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság Csanádi-puszták részterületén. Az itt élő túzokpopuláció a tavaszi 24 példányról 34-re növekedett, ami rendkívül jó eredménynek számít, hasonlóra nem volt példa az utóbbi években.
Az ősz beálltával a Dévaványa térségében élő vad túzokok kisebb-nagyobb csapatokban állnak össze. Esetenként már harminc, vagy annál is több egyed mozog együtt a határban.
A 7-8 hetes kakast a Csanádi-pusztákon fogták be és szerelték fel GPS-jeladóval július végén.
Tizenegy mentett tojásból keltetett túzokfióka nevelkedett fel sikeresen az idén a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán. A fiatal madarak készen állnak arra, hogy csatlakozzanak vadon élő fajtársaikhoz.
Az időjárás kedvezett idén a túzokoknak. A Körös-Maros Nemzeti Park részterületén élő állományban csak 17 tojó van, sokuk nem ivarérett, ezért a nyolc fióka egészen soknak mondható.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa