
10 000 tonna hulladékot és uszadékfát emeltek ki a Tiszából
Tízezer tonna hulladéktól szabadították meg a Tiszát Kiskörénél.
Tízezer tonna hulladéktól szabadították meg a Tiszát Kiskörénél.
Párdy Bence a mai klíma- és szemétkrízises világunk egyik vitathatatlan hőse. Döntött, és mindenét a Föld megmentésére tette fel. Nyár óta szedi szorgalmasan a Tisza-tónál a szemetet, de sokan nem tudják róla, hogy nagyon mély bugyrokat járt be idáig életében. Ismerjétek meg Bencét!
Egy brit tanulmány szerint a talajba kerülő cigarettacsikkek negatívan befolyásolhatják a növények fejlődését. Ez az első kutatás, mely a csikkek növényi életre gyakorolt hatását vizsgálta. Becslések szerint a világon évente 4,5 ezer milliárd csikket dobnak el.
Az árvizekkel szinte minden esztendőben jelentős mennyiségű uszadék, szerves anyag és kommunális hulladék vonul le a Tiszán. A kiskörei vízlépcső az első olyan műszaki létesítmény, ami megállíthatja a szemétáradatot. Ebben az évben minden korábbinál több uszadék és hulladék érkezett a folyón.
A legszennyezettebb térségek között populáris nyaralóhelyek is szerepelnek, például Barcelona, Marseille, a törökországi Kilikia tartomány, Tel-Aviv és Velence tengerpartja.
Sanszos, hogy idén szomorú rekordot dönt a Kiskörei Vízerőműnél elakadt szemét mennyisége, amelyről Ljasuk Dimitry egy megindító videót készített a napokban. Megrázó látni, ahogy a végeláthatatlan hulladék között kiskacsák kutatnak élelem után. Dimitry célja nem az elrettentés, de szeretne üzenni nekünk, embereknek, hogy óriási a felelősségünk.
A fenti felvetésre, bármennyire is furcsának tűnik, határozottan igen a válasz. Bizony lehet komposztálni a lakásban is, mégpedig gilisztákkal, ráadásul úgy, hogy optimális esetben, a vendégeknek fel sem tűnik, hogy még úgy ezerrel több élőlény van a lakásban, mint amiről ők tudnak.
Az Európai Parlament szerdán úgy döntött, támogatja az egyszer használatos műanyag terméke betiltását 2021-től. A döntés többek között a műanyag fülpiszkálókat, evőeszközöket, tányérokat, szívószálakat, italkeverőket és léggömbpálcikákat érinti.
A Tiszaszalka és Vásárosnamény között elhelyezkedő Natura 2000-es területen tíz hektárnyi ártéri erdőt fésültek át és tisztítottak ki a PET Kupa csapata és a vízügyi igazgatóságok szakemberei.
Hihetetlen mennyiségű PET-palackra és szemétre bukkant Ljasuk Dimitry a Tiszaderzs melletti Tisza-parton, amikor a Tisza-tóról készülő legújabb filmjéhez keresett témákat. Talált is. De ő sem ilyenre számított.
22 hulladékból készült hajó, 50 kenu, 500 önkéntes és versenyző - a cél pedig 10 tonna hulladék összegyűjtése a Tiszából. Hazánk egyik legismertebb természetvédelmi eseménye augusztus 4. és 12. között zajlik majd 70 folyamkilométeren, Szatmárcsekétől Tiszamogyorósig.
Bea Johnson teljes ruhatárával és a család egyévnyi szemetével indult előadói körútra. Azoknak, akik nem ismerik a hölgyet, bizonyára abszurditásnak tűnhet ez a mondat, ha azonban eláruljuk, hogy Bea Johnson a hulladékmentes életmód legismertebb arca, teljes ruhatára egyetlen bőröndbe, a család éves szemete pedig egy befőttes üvegbe belefér, máris értelmet nyer minden.
A parányi mikroműanyagokra ma már egyre több kutatás irányul. Megtalálták már azokat mindentől távol eső, hegyi tavakban, kimutatták vízi élőlények szervezetéből, és azt is vizsgálják, vajon ránk, emberekre milyen hatással vannak.
Bea Johnson világszerte ámulatba ejti az embereket életmódjával, és azzal, hogy családja egy év alatt csupán annyi hulladékot termel, ami egy befőttesüvegben is elfér. A napokban Budapesten tartott előadást, és persze magával hozta a híres üveget is.
Több médium is foglalkozott a napokban a hírrel, hogy a Pilisi Parkerdő Zrt. fokozatosan felszámolja az erdei hulladékgyűjtőket. Az erdészet friss közleménye szerint azonban első lépésben csupán megvizsgálják a kukák ritkításának, illetve megszüntetésének lehetőségét.
Ha szemétről beszélünk az erdők kapcsán, akkor általában eldobált műanyag palackok, hátrahagyott zacskók, esetleg építési törmelék juthat eszünkbe. A valós illegálishulladék-helyzet azonban ennél meglepőbb képet mutat.
Tonnaszámra úszik az ukrán hulladék a Tisza magyar szakaszán - jelentette a PET Kupa mozgalom, ráirányítva a figyelmet a járványügyi kockázatra és a védett természeti területek területek fenyegetettségére. A probléma megoldását próbálják sürgetni.
Sokan azt gondolják, hogy a természetben lebomló anyagokat bátran elhelyezhetik az erdőkben, mezőkön, utak szélén, és ezzel nem követnek el természetkárosítást. Ez azonban tévedés. Az illegálisan lerakott zöldhulladék komoly problémát jelent a természeti területekre nézve, különösen az aszályos, forró hetekben.
Temérdek PET-palackot, rengeteg háztartási hulladékot, sőt, még gumiabroncsot, hűtőt és monitort is találtak a Szemétszüret a Bodrogon elnevezésű akció résztvevői. Összesen 1,5 tonna hulladék gyűlt össze.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság- és a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészetének közmunkásai, a Természetvédelmi Őrszolgálat irányításával nagytakarítást végeztek a Debreceni Nagyerdőben.
Ha Mátra és vártúra, akkor első helyen kétségkívül Sirok áll.
Kékes – az ország legmagasabb pontja, amelynek meghódítása nagy kihívás minden bringás számára.
Van a Mátrában egy település, amelynek neve egybeforrt a kommunizmus áldozatainak emlékével.