
Megfigyelték hazánk legidősebb kanalasgémjét
A madár még fiókakorában, 2004-ben, a tömörkényi Csaj-tavon kapott gyűrűt. Most nem messze innen látták.
A madár még fiókakorában, 2004-ben, a tömörkényi Csaj-tavon kapott gyűrűt. Most nem messze innen látták.
A kanalasgémek számára, ahogy a tavalyi, úgy az idei év is rosszul alakult a költés szempontjából. Az egyik, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság által jeladóval követett egyed már vissza is vonult afrikai telelőhelyére.
Idén tavasszal a dél-alföldi térségben nagyon kedvezően alakultak a feltételek a partimadarak számára. A bíbicek és a kanalasgémek viszonylag korán, már márciusban megérkeztek, hamar fészket raktak, így most már fiókáikat etetik. A madárvártákból kis szerencsével megpillanthatjuk a fiókákat tápláló és vezetgető párokat.
Ha igen, nem is kell tovább olvasnod, ha nem, akkor viszont erősen ajánlott, hátha te is azon szerencsések egyike leszel, akik idehaza pillanthatják meg ezt a különleges csőrű szárnyast.
A jeladós vizsgálatok megerősítették azt a korábbi feltételezést, hogy a kedvezőtlen időjárású években a kanalasgémek jelentős része neki sem kezd a fészkelésnek.
Színes gyűrűvel jelöltek meg 50 kanalasgémfiókát hazánk legnagyobb telepén.
A napokban mérték fel a kanalasgém-élőhelyeket a Körös-Maros Nemzeti Park területén, ami szuper eredménnyel zárult.
Június 19-én nagy vihar volt, aminek a nagy kócsagok és a kanalasgémek látták a legnagyobb kárát.
A korábbi évekhez hasonlóan idén májusban is elvégezték a Körös-Maros Nemzeti Parkban található Kis-Sárrét gémtelepeinek légi felmérését.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság koordinálja a kanalasgémek gyűrűs jelölését Magyarországon. Ez a program újabb értékes eredményeket szolgáltatott az egyik legizgalmasabb kérdésben: hová mennek telelni a kanalasgémek?
Tudtad, hogy a kakukk egyetlen repüléssel akár 1600 kilométert is képes megtenni? Pedig nem is a legnagyobb vonuló. Larry, az angol jeladós kakukk pedig megtette, sőt, idei, őszi vonulása még az eddig látottaknál is szokatlanabbra sikeredett.
Április 9-én a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) és a Kiskunsági Madárvédelmi Egyesület szakemberei GPS-GSM jeladót helyeztek egy öreg kanalasgémre a Csongrád megyei Tömörkény határában található Csaj-tavon.
Hazánk madárvilágának egyik legfenségesebb megjelenésű képviselője a karakterisztikus csőrformájáról könnyen felismerhető, jellemzően tavak, nagyobb mocsarak és árterek nádasaiban telepesen fészkelő, esetenként ligeterdőkben is költő kanalasgém.
Ezúttal egy kevésbé ismert, de annál izgalmasabb várromot mutatunk be, ahonnan még akkor is lélegzetelállító panoráma nyílik, ha nem a legkellemesebb kirándulóidőben hódítjuk meg a „csúcsot”.
A Budapestet szegélyező hegyvidék elsősorban amolyan hétvégi kirándulóterepként él a köztudatban. Ennek megfelelően egymást érik a legszebb természeti látványosságokat és kirándulóhelyeket vagy a legjobb túrákat listázó gyűjtések.
Szenvedésről szó sincs, ájtatosságról is csak annyi, amennyit mi viszünk bele, ugyanakkor ez a börzsönyi keresztekhez elnavigáló jelvényszerző túra bemutatja számunkra a táj kevésbé ismert és hangulatos részeit.