
Fényes hullócsillagok záporoztak az égbolton
Szerda hajnalban az idei év első nagyobb csillaghullásában gyönyörködhettünk.
Szerda hajnalban az idei év első nagyobb csillaghullásában gyönyörködhettünk.
Ma este érdemes lesz felnézni az égre, ugyanis december 14-én éri el a maximumát a Geminidák meteorraj, akár 150 hullócsillag is átsuhanhat a fejünk felett egy óra alatt.
A jövő hétvégén érkező meteorraj óránként akár száz hullócsillagot is produkálhat. Érdemes lesz a napkelte előtti órákban az eget kémlelni.
November első felében szokott érkezni a Taurida-meteorraj, amelynek különlegessége, hogy a hullócsillagok között több nagy fényességű tűzgömb is átszeli az eget.
A napokban tetőzik a Perseida-meteorraj. A zavaró holdfény ellenére akár húsz rajtagot is elcsíphetünk óránként.
A Zselici Csillagparkban is várják a Perseida meteorraj maximumát, de vajon mire is számíthatunk hazánk egyik legideálisabb csillagleső helyszínén?
Július utolsó éjszakáin két nyári meteorraj maximuma is várható, és lassan érkeznek a Perseidák.
Kékes-lilás színben pompázott az égbolt. Néhány webkameránknak sikerült elcsípnie a pillanatot.
Akinek szerencséje volt Balatonszemesről élőben gyönyörködhetett a ragyogó égi jelenségben. Videó is készült róla. Itt megnézheted.
A nyugati égbolton fényes tűzgömb jelent meg az éjjel. Egy űrből érkező meteor izzott fel bolygónk légkörében. Több webkamerának is sikerült megörökítenie az égi jelenséget.
A meteor január 13. délutánján tűnt fel, és több videó is készült róla.
Az év utolsó csillaghullása a Geminidák meteorrajhoz köthető, amely a következő napokban éri el a maximumát.
Különösen fényes tűzgömböt láthatott az, aki kedd este fél hét körül épp az északnyugati égboltot kémlelte.
November 17-18. éjjelre esik a Leonidák meteorraj maximuma, de a megfigyelésük nem lesz olyan könnyű.
November közepéig számíthatunk még csillaghullásra, ugyanis ezekben a napokban az Északi-Tauridák meteorraj keresztezi a Föld útját. Nagyon nagy aktivitás nem várható, viszont jó eséllyel feltűnhetnek az átlagosnál nagyobb meteorok, amelyek fénylő tűzgömbként szelik át az eget.
Tűzgömböt észleltek Magyarország több pontján október 20-án este fél 7 körül. Akinek szerencséje volt, élőben gyönyörködhetett a ragyogó égi jelenségben. Videó is készült róla. Itt megnézheted.
Ahogy minden évben, idén októberben is lesz meteoreső, az Orionidák maximuma október 21/22-ére várható, de a 20-ai telehold nehezíti a megfigyelésüket.
Október első hetében egy vakítóan fényes meteor húzott át a Mátra felett. Még szerencse, hogy a Piszkéstetői Obszervatórium kamerái is lesben álltak, így több kép is készült a felvillanó égi objektumról.
A Perseidák hullócsillagai augusztus 12-e és 13-a éjjelén lesznek a leglátványosabbak. Este 10 órától érdemes lesz a kerti székeket az északkeleti égbolt irányába fordítani. Az előrejelzések szerint az élményt az időjárás sem zavarja meg, hazánk nagy része fölött kevés lesz a felhő.
Hamarosan jön a Lyridák meteorraj. Maximuma az előrejelzések szerint április 22-én lesz, de előtte és utána este is megéri az eget fürkészni. Tiszta idő esetén rengeteg hullócsillagot és egy-két kifejezetten látványos tűzgömböt is megfigyelhetünk.
Íme, tíz olyan hely, amelyet érdemes a bakancslistánkra venni, ha az Alföldön járunk.
Általában egy túrázó akkor érkezik meg az Alföld kék útjára, ha már egészen belemelegedett az országjárásba, megigézte a vándorlás szabadságérzete, és e mámorító élmény átéléséhez új terepet keres.
Petőfi Sándor nagy költő és nagy távgyalogló volt. Kora neves emberei közül talán senki se járta be úgy keresztbe-kasul Magyarországot, mint ő.