
Kaktuszmentesítés a Pilis szikláin
Az invazív fügekaktuszfajok terjedése miatt és az értékes sziklagyepek őshonos növényfajainak védelmében elérkezett a kaktusztalanítás ideje a Pilis szirtjein.
Az invazív fügekaktuszfajok terjedése miatt és az értékes sziklagyepek őshonos növényfajainak védelmében elérkezett a kaktusztalanítás ideje a Pilis szirtjein.
Van egy hely a Pilis és a Visegrádi-hegység határán, ahol borongós időben is klassz kirándulni. Sőt, lehet, hogy furcsa lesz elsőre, de a párás, kissé ködös, őszi háttér a Dera-szurdokban még inkább emeli az élményfaktort. A mohás kőtömbök kerülgetése, a patakátkelések, a gerincen végigvezető sziklás ösvény kalandos túrát biztosít, és bizony nehéz betelni a látvánnyal.
→ TovábbMi lehet jobb egy klassz kirándulásnál? Két klassz kirándulás. Nincs is szebb, mint sétálni a kora délutáni napsütésben, és érezni a levegő meleg ölelését, amikor az erdei ösvényeket megtöltik az ősz illatai. Mi éltünk a lehetőséggel, és egy pasztellszínekben tobzódó, októberi napot a Nagy-Kopasz tetején, majd a Garancsi-tónál töltöttünk.
→ TovábbÁsványgyűjtő kirándulásnak indult, de a ragyogó napfényben szikrázó köveken túl más értékre is ráleltem.
→ TovábbSokan jártasak a Budai-hegyek és a Dunakanyar között húzódó vidéken, de egy ilyen érintőpontos jelvényszerző túrával jó néhány újdonságot is felfedezhetünk hazánk e roppant változatos, látnivalókban gazdag szegletében.
Több barlangot helyreállítottak és megújítottak a Budai-hegységben, a Pilisben és a Börzsönyben. A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság európai uniós támogatás segítségével valósította meg a nagyszabású projektet.
A Kétágú-hegy nyugatra néző fehér bérceit még a sziklamászók és a siklóernyősök is megbecsülik.
→ TovábbPáratlan látnivalóival a hegység névadó magaslata és közvetlen környezete igazi kuriózumnak számít a hazai természetjárásban. Csodás panorámáján túl bámulatos sziklaalakzatai, barlangjai, természetes és épített értékei, és az ehhez tartozó legendák és misztikus történetek teszik még izgalmasabbá ennek a különös, ék alakú hegynek a felfedezését.
Közel hét éve lesz annak, hogy a Budapesthez közeli Som-hegy turistacsalogatója újjászületett. Ünnepélyes átadóján magazinunk stábja is jelen volt, minket pedig furdalt a kíváncsiság, miként alakult a sorsa a Pilisi Parkerdő Zrt. égisze alatt működő objektumnak.
Szabadba csábító tavaszi színfoltok, fehérlő sziklabércek és a köztük megbúvó látványos üreg, valamint a március változékony időjárása tette felejthetetlenné egy rég várt turistaházazás rövid kirándulását.
→ TovábbHét útvonalból álló túraajánlat, ami minden évszakban tökéletes választás hazánk egyik legváltozatosabb vidékének felfedezéséhez.
Természetes és épített kilátópontok, változatos erdőségek és a Pilis ragyogó sziklaszirtjei. Mindez benne van a hét útvonalból álló jelvényszerző túrasorozat utolsó szakaszában.
Téli tájba vezető „Római úton”, kolostorromokat és halálos helyneveket is érintve fedezzük fel a Pilis és a Visegrádi-hegység északnyugati tájait, végül, mielőtt megérkeznénk hazánk egyik leglátványosabb történelmi városához, felkeresünk egy klasszikus turistaházat is.
Titkos helyek, rejtélyes romok, történelmi tények a Pilisben. Vannak, akik kutatják, egyesek tudni vélik hollétét, mások viszont kritikusak Attila városával, illetve Árpád vezérünk nyughelyével kapcsolatban. Mit érdemes tudni (dióhéjban) az Ősbuda-elméletekről, mit képvisel a tudomány?
Látványos kőfejtők, egy 20. században épített vár, barlangok és elveszettnek hitt város után indulunk a Pilis legdélebbi bástyájára és környékére.
Hét útból álló látványos és izgalmas barangolássorozatra invitáljuk az olvasót, illetve a túratippekre ácsingózó természetjárókat, amely egy egyedi túramozgalom tematikáját követve mutatja be a Pilis és a Visegrádi-hegység zöld jelzésű útjait, valamint e táj megannyi fantasztikus látnivalóit. Az első szakaszunk a visegrádi hegyek egyik legszebb ösvényét, egy festői falut és a Dunakanyar panorámáját tárja elénk.
A számos jelvényszerző túramozgalom közül ez alkalommal egy olyan tematikus kód- és élménygyűjtögetésre invitáljuk a természetjárókat, amely kevés megkötéssel, de annál több felfedezőélménnyel kecsegtet.
A közös cél a Pilisi Bioszféra Rezervátum fejlesztése és természetvédelmi értékeinek megőrzése.
Sámánok és „őstörténészek” akarják átrajzolni a Pilis és a Visegrádi-hegység térképét, ezáltal pedig hazánk és a világ történelmének átírására is törekednek. Elfeledett romvárosok, energiagócok, szívcsakra és Szent kő, hogy csak párat említsünk az áltudomány és a hit keveredéséből született elméletek főpillérei közül. Mit hirdetnek ezek a gyakran érdekesnek, máskor szórakoztatónak vagy épp rémisztőnek tűnő tézisek, és miért kell odafigyelni rájuk.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit