
Muflonok bandáznak a Zemplénben
Népes mufloncsapatot sikerült levideózni a Zempléni Tájegységben.
Népes mufloncsapatot sikerült levideózni a Zempléni Tájegységben.
Az Aggteleki- és a Szlovák-karszt barlangjai 1995. december 6-án kerültek be az UNESCO világörökségi jegyzékébe. Az itteni barlangok különlegessége formagazdagságukból és viszonylagos érintetlenségükből fakad, de az is nagyon ritka, hogy ilyen kis területen ennyire sok barlang koncentrálódjon.
A gomba egyébként ehető is, de általában nincs gusztusa hozzá az embernek.
Késő ősszel nemcsak a laskagombák, de a galócák is felfedezhetőek erdeinkben. A párducgalóca nagyon látványos, de leszedni nem ajánlott.
Ősz végefelé kezdenek megjelenni a késői laskagombák, amelyek nemcsak mutatósak, de finomak is.
Vannak falvak, amelyek hangulatukkal már az első pillanatban belopják magukat az ember szívébe. Jósvafő pont egy ilyen emlékezetes hely, ha egyszer is jártál már itt, soha nem fogod elfelejteni. Még a szottyos, esős időszakban is meg tud lepni a látvánnyal. Mutatjuk a videót.
A szalamandrák most keresnek megfelelő üregeket, avarkupacokat a teleléshez.
A határ mindkét oldalán folyamatosan kutatják a barlangrendszert. Mostanra összesen 30154 métert térképeztek fel.
A szálláshely átadására június 23-án került sor, júliusban pedig már a nagyközönség előtt is megnyitja a kapuit.
Míg a 2000-es évek elején még csak néhány dankasirály és küszvágó csér fészkelt itt, mára az Aggteleki Nemzeti Park legnagyobb állományaival találkozhatunk a tavon.
Véget ért a denevérek telelése, ilyenkor húzódnak be a nyári szálláshelyeikre: padlásokon, földalatti üregekben egy rakás nősténydenevér él együtt.
A korlátozások enyhítésével párhuzamosan a hazai nemzetipark-igazgatóságok egy része is fokozatosan újra megnyitja látogatóhelyeit, és van ahol már a hétvégén vezetett túrák is lesznek.
Amíg nem nézheted meg élőben, a 360 fokos képek segítségével akár a kanapén ülve is tüzetesen szemügyre veheted a Baradla- vagy épp a Rákóczi-barlang egy-egy szegletét.
A járványhelyzet miatt a nemzetipark-igazgatóságok látogatóközpontjai, bemutatóhelyei is bezártak, de a virtuális térben továbbra is várják érdekes információkkal, izgalmas látnivalókkal és rendhagyó programokkal a látogatókat.
Gyerekeknek szóló sorozatunkban most az otthoni kézműveskedéshez adunk ötleteket. Persze most sem távolodunk el a természettől, az éjszaka jellegzetes állatait fogjuk elkészíteni.
A jelenlegi helyzetben a magunk módján, mi is szeretnénk segíteni a kisgyerekes családoknak abban, hogy könnyebben teljenek a kényszerű otthonlét napjai. Megkértük a hazai nemzetipark-igazgatóságok környezeti neveléssel foglalkozó szakembereit, ajánljanak olyan természetismereti és ügyességi játékokat, melyek otthon is kivitelezhetőek.
Az Aggteleki Nemzeti Park nemcsak a főszezonban, de kora tavasszal is remek úti cél. A Turista Magazin márciusi számában adunk néhány tippet, hol, mit, mikor érdemes megnézni, akár márciusban, akár az év többi részében utazik oda az ember.
Gyógyhely lehet az ország leghíresebb barlangja, az aggteleki Baradla. Megkezdődött az első próbaterápia, és a minősítéshez szükséges vizsgálatok is javában zajlanak. A barlang mikroklímája elsősorban légúti megbetegedések kezelésére alkalmas.
A vadkamerás felvétel az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság területén készült. A medvék jelenlétével egyre inkább számolni kell a térségben.
A Bódva-völgyében található interaktív Bokorlabirintus tanösvény szeptember elejétől október végéig nemcsak a vonuló madarakat, de a természetszerető gyerekeket is várja. Most különösen érdemes meglátogatni, hisz a vonulás errefelé október elején tetőzik.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit