
Megszépült magyarországi kastélyok, amelyeket vétek lenne kihagyni
Összegyűjtöttünk néhány a közelmúltban felújított hazai kastélyt, amelyek teljes pompájukban várják a látogatókat. A történetük is különleges, és bakancslistás mind.
Összegyűjtöttünk néhány a közelmúltban felújított hazai kastélyt, amelyek teljes pompájukban várják a látogatókat. A történetük is különleges, és bakancslistás mind.
Ha főúri kastélyokra gondolunk, alapértelmezetten a fényűzés, a jólét, az elegancia vagy az aranyozott porceláncsészék és a tündöklő kristálycsillárok jutnak az eszünkbe. Az már kevésbé, hogy kik azok, akik a háttérben meghúzódva gondoskodnak róla, hogy minden makulátlan és zökkenőmentes legyen. A gyulai kastély Magyarországon talán az egyetlen, ahol a személyzet életébe is bepillantást nyerhetünk.
A tárlaton még az is kiderül, hány kalóriát fogyasztott Erzsébet királyné, és felvonultatnak olyan tárgyakat is, amelyeket még sosem látott eddig a nagyközönség.
A gróf Wenckheim Józsefné Jankovich Stefániáról elnevezett kis kastélyszárnyban az ország legnagyobb bálterme mellett gyulai gasztronómiai különlegességeket bemutató csemegetárat és látványkonyhát alakítottak ki.
Ha össze kellene állítanom egy listát azokról a magyarországi kastélyokról, ahol a legérdekesebb és legélvezetesebb tárlatvezetést és kiállítást találni, a gyulai épület biztosan benne lenne a top 3-ban. El is mondom, miért.
Befejeződött a gyulai Almásy-kastély Stefánia-szárnyának felújítása, jelenleg az épületrész berendezése zajlik, és amint a járványhelyzet engedi, meg is nyílik a látogatók előtt.
Az Almásy-kastélyt és az Erkel Ferenc Emlékházat online tárlatvezetésen ismerheted meg, de a gyulai várban és a Ladics-házban is barangolhatsz.
A korábbi kastély- és várfelújítások jelentős látogatószám-növekedést eredményeztek. Például a diósgyőri vár felújításának első szakasza nyomán öt év alatt 35 ezerről 160 ezerre ugrott a vendégforgalom, közben a gyulai kastély 250 ezredik látogatóját fogadta.
Az épületben hamarosan több száz fős eseményeket is lehet majd tartani, kialakítanak egy gasztrotörténeti bemutatóteret, és a Szent Miklós park is megújul.
A gyulai Almásy-kastély alig két éve nyitotta meg kapuit, és a héten már a százötvenezredik látogatóját köszönthette.
Az Almásy-kastély kiállításán nemcsak a grófok, de az egykori személyzet is főszerepet kapott, mi, látogatók pedig megtudhatjuk, századokkal ezelőtt hogyan zajlottak az ünnepek és milyenek voltak a szürke hétköznapok egy alföldi kastélyban.
Három kastélyt érintő túránk Békéscsabáról indult, és Pósteleken, illetve Gyulán át Gyulaváriig tartott. Közben nemcsak az egykori békési főúri világ tárult fel előttünk, de megismertük a környék neves vízfolyásait, és erdőtelepítő civilekkel is találkoztunk.
Március 18-án kastélyfesztivállal ünneplik a felújított gyulai Almásy-kastély megnyitásának első évfordulóját. A tárlatvezetéseken többek között a pincében talált holttestekről is lehet majd hallani.
A helyiek már március 4-től, a többi érdeklődő pedig március 19-től nézheti meg a felújított Almásy-kastélyt. A most kialakított múzeumban megismerheted a főúri családok és a cselédség életét, de beleszagolhatsz egy híres korabeli parfümbe is.
Toronykilátó, játszóház, impozáns kastélykert, anekdoták és legendák a főúri mindennapokból - ezekkel várják a látogatókat jövő márciustól a Gyulai Almásy-kastélyban, ahol a legmodernebb technikai fejlesztések segítségével avatják majd be az érdeklődőket a kastély hajdani életének titkaiba.
A több mint két milliárd forintos támogatással megvalósuló felújítási projekt - a restaurátori munkálatokkal együtt - várhatóan ősszel készül el.
Több mint 2 milliárd forintos projekt zárul le hamarosan Gyulán az Almásy-kastélyban. A pályázati támogatásnak köszönhetően nemsokára mi is megélhetjük a régi arisztokraták hétköznapjait és ünnepeit az alföldi városban.
Íme, tíz olyan hely, amelyet érdemes a bakancslistánkra venni, ha az Alföldön járunk.
Általában egy túrázó akkor érkezik meg az Alföld kék útjára, ha már egészen belemelegedett az országjárásba, megigézte a vándorlás szabadságérzete, és e mámorító élmény átéléséhez új terepet keres.
Petőfi Sándor nagy költő és nagy távgyalogló volt. Kora neves emberei közül talán senki se járta be úgy keresztbe-kasul Magyarországot, mint ő.