
Videón lesheted meg az ádáz szarvasbogárbunyót
Nézd meg, hatalmas rágóival hogyan dobja le egyik hím a másikat a fatörzsről. Te melyiknek szurkolsz?
Nézd meg, hatalmas rágóival hogyan dobja le egyik hím a másikat a fatörzsről. Te melyiknek szurkolsz?
Magyarország és Európa legnagyobb termetű bogárfaja a nagy szarvasbogár, melynek hímje akár 10 centiméterre is megnőhet. Ezekben a hetekben rajzik.
Ormányos, szarvas, dísz, lágy, ezüstös, foltos, feketevégű és sárgalábú. Képtelenség lenne felsorolni minden jelzőt ebből a gazdag formavilágból. Íme, a bogarak!
Mit szólnál, ha a természetismereti óra a kertedben elevenedne meg? Ha szereted a szép bogarakat, akkor nézd meg ezt a videót, és tudd meg, hogyan tudsz ideális élőhelyet teremteni, mondjuk egy gyönyörű cincérnek a kertedben.
Magyarország egyik legnagyobb termetű hólyaghúzó faja most a Józsai-legelőn bukkant fel, mint új „lakó”. Különc bogarak ezek a nünükék, de mitől is?
A rovarfaj fokozottan védett Magyarországon, ezért nagy erőkkel folyik a megfigyelése a Kiskunsági Nemzeti Parkban. Idén sok nem védett helyről is előkerült.
A bogár csak úgy bereppent a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetőjének kertjébe.
A kártevő bogár a fenyveseket kedveli, megrágja a fák kérgét, így a sebek nyomán bejutnak a rothadást előidéző gombák.
Az egyre ritkábban felfedezhető bogarak most rajzanak a Körös-Maros Nemzeti Parkban, repülni leginkább délután láthatjuk őket, és azt is elkaphatjuk, ahogy összeakaszkodva küzdenek a nőstényekért.
Minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár. Ki ne tudná betéve ezt a kis mondókát, amit már egész kiskorunkban megtanítanak nekünk. De valóban tudjuk, mi a különbség?
A Győr melletti kisebb településeken és Somogyban most nem olyan jó lakni: a házakat bűzös váladékot termelő, csípős harlekinkaticák lepték el.
Május végén, június elején a Körös-Maros Nemzeti Park erdős, ligetes tájain sétálva jó eséllyel találkozhatunk berregő nagy szarvasbogarakkal. Az esetenként 10-12 centiméteres, agancsos bogarak első ránézésre talán kicsit riasztóak, de az emberre teljesen veszélytelenek.
Számos ismert, védett rovarfaj él a néhány éve létrehozott Kopaszoki Erdőrezervátum területén a legutóbbi felmérés szerint. Ilyen például a Magyarországon elsőként felfedezett fürkészdarázsfaj, a Theronia laevigata is.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa