
Térképezd fel a Gerecse kevésbé ismert részeit
Ennek a változatos vidéknek számos látnivalója van, de mi ez alkalommal nem a populárisabb helyszíneket vesszük górcső alá, hanem olyan remek túracélpontokat, melyek a Gerecse sokszínűségét hirdetik.
Ennek a változatos vidéknek számos látnivalója van, de mi ez alkalommal nem a populárisabb helyszíneket vesszük górcső alá, hanem olyan remek túracélpontokat, melyek a Gerecse sokszínűségét hirdetik.
Szombaton nagy sikerrel zárt az idén 40. születésnapját ünneplő Gerecse 50 teljesítménytúra. Az évforduló alkalmából egy ötödik, 40 kilométeres táv is várta a természetjárókat.
Gömbölyű piramis vagy mini hegyóriás, esetleg nehezen bevehető sziklabástya, avagy a Dorogi-medence panorámás szigete? Mindenki másként írja le ezt a jellegzetes és pompás gerecsei sasbércet, melynek a nyugati oldalában felhágó kék sziklaösvény mindenkinek emlékezetes élményt nyújt, hát még a panorámája.
A megszokott négy mellé idén a szervezők egy 40 kilométeres távot is meghirdettek a túrarendezvény 40. születésnapja alkalmából. A teljesítők jutalma egy egyedi jelvény lesz, amelynek különlegessége, hogy csak most, egyszeri alkalommal lehet megszerezni.
Ha a Gerecsében jársz, egészen pontosan Süttő és Tardos között, állj meg egy sétára a fák lombkoronájában.
Első hallásra Dorog környékének bebarangolása talán nem feltétlen hangzik a legizgalmasabb természetjáró programnak, ám van egy jelvényszerző túra, ami bebizonyítja, mi mindenért érdemes felfedezni a Keleti-Gerecse kevésbé ismert részeit.
→ TovábbEgy vándorút, amely bebarangolja a varázslatos Bakonyt, megmutatja a Vértes egyedi értékeit, valamint feltárja előttünk a Gerecse rejtett szépségét. E nagyszerű túra teljesítésével nemcsak több jelvényt gyűjthetünk be, de a hazai tájak igazi felfedezőivé is válhatunk.
Számos apropója lehet egy kirándulásnak, de azzal sosem járunk rosszul, ha úgymond több minden is a horgunkra akad. Mogyorósbányáról, a Gerecse északi részén lévő, hangulatos völgyben megbújó kis zsákfaluból indulva egy ilyen körtúrában lesz részünk.
→ TovábbÁprilis 23-án rendezik hazánk legnépszerűbb teljesítménytúráját, és a „klasszikus” négy táv (10 km, 20 km, 30 km, 50 km) mellett az idei év újdonság lesz a 40 km-es túra.
Miközben a Gerecse térképén legeltetjük a szemünket, a hegység nyugati peremét szemlélve viszonylag kis területen érdekes földrajzi nevek bukkannak fel. Vajon honnan kapta a nevét a Kőpite-hegy és az Ördögkéz-szikla? Valóban szép a kilátás a Les-hegyen? Honnan hová vezet a római út, mi köti össze ezeket a helyszíneket?
Jó érzés fent lenni és szétnézni, befogadni a magasság kínálta újszerű távlatot. Ha a tájat a legszebb „oldaláról” szeretnéd megcsodálni, vedd célba a következő természetes kilátópontokat. Ezek a helyek az év minden évszakában ugyanolyan jók, csak éppen más-más élménnyel ajándékoznak meg.
Mindegy milyen módon fedezzük fel ezt a festői dimbes-dombos tájat, az viszont biztos, hogy ez a Dorogi-szénmedencébe invitáló túratematika nem csupán a bányászat mementóit, de a környék minden szépségét is bemutatja.
A Marsra küldött legújabb felfedezőrobot ismét elkápráztatta a világot a több millió éves víz nyomairól mesélő, kopár táj képeivel. Szerencsére hasonló helyszínekért nem kell feltétlenül ilyen messzire utazni, a gerecsei Bersek-hegyi kőbányában az egykor itt húzódó tengerfenék kőcsodáit a dolgozók testközelből is megcsodálhatják. A napokban mi is végigjártuk a kirándulók elől elzárt területet.
A dorogi bányavidéket járva ködfátyolba rejtett fagyvirágok kísérték utam, s a mindenre rátelepedő fehér csend mintha csak a végtelenbe vezették volna lépteimet.
→ TovábbElső hallásra talán nem hangzik a legizgalmasabb természetjáró programnak a Dorog környékét bebarangoló Bányászkör túramozgalom, pedig ipari múltat idéző, több útvonalból álló tematikája sokkal többről szól egyszerű helytörténeti ismeretterjesztésnél. Addig-addig pedzegettem a témát, mígnem kíváncsiságtól fűtve belevágtam a nem mindennapinak ígérkező kalandba, amely már az első út során is meggyőző élményeket tartogatott.
A Gerecse déli részén roppant mészkőfalak fehérlenek, melyek közül talán a Tarján fölé magasodó Pes-kő-hegy szirtjei nyújtják a legizgalmasabb élményt.
Bejártuk a Bicske és Tarján között vezető kerékpárutat. A csendes, dimbes-dombos gerecsei díszlet és a tökéletes aszfalt együttese páratlan gurulási élményt tartogatott.
Kéktúrázóknak talán ismerősebben cseng a gerecsei Somlyó, avagy Somlyóvár neve, de mindezzel együtt kevesen ismerik a hegység eme nyugati szegélyének kissé félreeső, szigetként kiemelkedő csúcsát, ami több érdekességgel is szolgál a természetjáróknak.
→ TovábbTavaly elmaradt hazánk legnépszerűbb teljesítménytúrája, és idén is nyár végére kellett tolni a rendezvényt, amelynek résztvevőit még az ősziesre fordult időjárás is fenyegette.
Augusztus utolsó hétvégéjén, két napra bontva szervezi meg a Magyar Természetjáró Szövetség hazánk legnépszerűbb teljesítménytúráját, a 39. Gerecse 50-et.
Az ország egyik legjobb gerinctúrája
A Cserhát apró falvainak felfedezése bringáért kiált. Adunk egy kis ízelítőt erről a gyönyörű, de kevésbé felkapott vidékről.
Helyszíni riportunkban utánajártunk e különleges település vonzerejének.