
Pes-kő: Pazar kilátás extrákkal
A Gerecse déli részén roppant mészkőfalak fehérlenek, melyek közül talán a Tarján fölé magasodó Pes-kő-hegy szirtjei nyújtják a legizgalmasabb élményt.
A Gerecse déli részén roppant mészkőfalak fehérlenek, melyek közül talán a Tarján fölé magasodó Pes-kő-hegy szirtjei nyújtják a legizgalmasabb élményt.
Jó érzés fent lenni és szétnézni, befogadni a magasság kínálta újszerű távlatot. Szárnyaink nincsenek, mint a madaraknak, pazar panorámát nyújtó kilátóhelyeink azonban igen. Ha a tájat a legszebb „oldaláról” szeretnéd megcsodálni, vedd célba a következő természetes kilátópontokat. Ezek a helyek az év minden évszakában ugyanolyan jók, csak éppen más-más élménnyel ajándékoznak meg.
Kéktúrázóknak talán ismerősebben cseng a gerecsei Somlyó, avagy Somlyóvár neve, de mindezzel együtt kevesen ismerik a hegység eme nyugati szegélyének kissé félreeső, szigetként kiemelkedő csúcsát, ami több érdekességgel is szolgál a természetjáróknak.
→ TovábbA francia eredetű bivak (bivouac) szó szabad ég alatt tartózkodást, táborozást jelent. Ezt a természetjárók is sokféleképpen értelmezik, ezért mi, a klasszikus bivakolás fogalmától némileg eltérve, olyan helyeket válogattunk össze, amelyek nem csupán fekhellyel, de valami plusszal is kecsegtetnek egy hálózsákos, odakint éjszakázós túra során.
Ez a túra a nagy távolságok helyett sokkal inkább az érdekes, apró részletekről szólt. Ha rááll az ember szeme, feltárul a mikrokozmosz, és irtó érdekes események szemlélői lehetünk. Persze ehhez meg kell állni, le kell hajolni, és közelebbről is szemügyre kell venni az erdő „földszinti” lakóit.
→ TovábbHa nem írom le, hanem azt mondom, hogy „epöl”, valószínűleg az emberek többségének nem egy kis falu, hanem egy amerikai óriáscég jut az eszébe. Persze ez a beszámoló nem a legújabb telefonom kapcsán született...
→ TovábbKinek mi jut eszébe, ha a Gerecsére gondol? Aki járt már ezen a csodálatos vidéken, az tudja, hogy ez a mészkőből felépülő hegység többek között látványos kőfejtőiről, híres „vörös márványáról” ismert, melynek egyik leglátványosabb mintahelyét a Nagy-Pisznice oldalában találjuk, ahol színek és formák együttese alkotják a lenyűgöző látnivalót.
A Keleti-Gerecse egy kevésbé ismert, ám messziről is hívogató bércéről megkapó látvány tárul elénk. Szemlélődő természetjáróknak ez nem csupán egy kőkupac, hangulata és értékei miatt inkább sziget, semmint hegy.
→ TovábbA Gerecse-hegység leegyszerűsítve kibillent rögök, sasbércek és kisebb-nagyobb medencék halmaza. A leglátványosabb sasbérc a majd a Dunáig kifutó sziklafalával a Bajóti-Öreg-kő. Ide kirándulunk, az északkeleti Gerecse bájos, romantikus vidékére Péliföldszentkeresztről. Oda, „ahol a források vize és a zarándokutak csendje a sasbércek világával találkozik”.
→ TovábbFebruár 10-én indult az online nevezés hazánk legnépszerűbb teljesítménytúrájára és az 50 km-es táv fele már be is telt.
Február 10-től lehet nevezni az ország legnépszerűbb teljesítménytúrájára, ami idén április 18-án lesz.
A Gerecse központibb elhelyezkedésű, Tardos, Vértestolna és Tatabánya körül húzódó sasbércei mellett kevés figyelmet kapnak a Gerecse kissé félreesőbb, kissé laposabb, de azért sok rejtélyt tartogató kőszálai.
→ TovábbA Keleti-Gerecse Őr-hegye több szempontból is egyedinek számít. Nem is hinnéd, hogy egy rövid kirándulás mennyi élményt tartogathat.
Bába Imre és Bagaméri Gergely alkotása, a Gerecse hegység turistatérképe mellett a Csopak és környéke geotúratérképe is fődíjas lett. A nyertes térképekből kiállítás is nyílt az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) dísztermében.
Augusztus elején adták át a tatabányai turulszobor mellett a Gerecse Kapuja nevű látogatóközpontot. Megnéztük milyen felülről.
A turulszobor és a mellőle nyíló pazar panoráma egyre több turistát vonzott a Kő-hegyre, ezért Tatabánya önkormányzata úgy döntött, turisztikai attrakcióvá fejleszti Európa egyik legnagyobb madárszobrának környezetét.
Római emlékeket kutattunk fel az erdő közepén, megidéztük Csokonai szellemét, és megnéztük a Duna egyik öblében ringatózó, nyugdíjba vonult hajókat. A Gerecse lábánál, Dunaalmáson és Neszmélyen jártunk.
Bár helyenként ezen a hétvégén is előfordulhat esőzés, ez ne tartson vissza a klassz szabadtéri programoktól. Mutatjuk, hova érdemes menni.
Érdemes korán jelentkezni hazánk legnépszerűbb teljesítménytúrájára, mert létszámlimit van a különböző távokon, és február 28-ig kedvezményesen lehet nevezni.
Idén április 28-án rendezik hazánk legnépszerűbb teljesítménytúráját, a 37. Gerecse 50-et. A távok nem változtak, ami azt jelenti, hogy a klasszikus 50-es mellett 30, 20 és 10 km-es szakaszok közül lehet választani.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit