
Még öt izgalmas hazai szurdoktúra kalandoroknak
Sokféle bakancslista létezik. Van tavas, hegyes, vízeséses, mi most ismét egy szurdokoshoz ajánlunk ismert és kevésbé ismert magyarországi célpontokat, amiket egyszer mindenkinek be kell járnia.
Sokféle bakancslista létezik. Van tavas, hegyes, vízeséses, mi most ismét egy szurdokoshoz ajánlunk ismert és kevésbé ismert magyarországi célpontokat, amiket egyszer mindenkinek be kell járnia.
A Budai-hegység Nagykovácsiból megközelíthető, legnépszerűbb természeti látványosságain kívül érdemes mást is megnézni a környéken. A Meszes-hegy kopár fennsíkjának körpanorámája felülmúlja minden várakozásunkat. A virágos réteket átszelő, kilátásokban gazdag körtúra minden fáradságot megér.
→ TovábbKiváló panorámájú dolomitsziklagyepek, erdei ligetek, virágos tisztásokkal tarkított hegyoldalak váltogatják egymást a Budai-hegység északnyugati csücskében. A „Fehér út” sárgáján jártunk, ahol a főváros közelsége ellenére aránylag kevesen mozognak az erdei ösvényeken, és így minden adott egy nyugis, lazulós és pazar mód látványos kiránduláshoz.
→ TovábbOlyan túraútvonalakat ajánlunk, amelyek kicsi vagy nagyobb gyerekkel is könnyen bejárhatók, és a szülők sem fognak unatkozni. Szubjektív válogatásunkban szereplő túrákról nem merjük azt állítani, hogy ezek a legjobbak. Csak, hogy ezek biztosan jók. A Pilistől a Bakonyig, a Gerecsén át a Mecsekig találhattok benne kedvetekre valót.
Értékei és történelme is egyedivé teszi ezt a víz vájta, vadregényes völgyszorost, aminek nem csupán az árnyékos katlanját érdemes felfedezni.
A Budaörs feletti, népszerű panorámás dolomitbuckákra vezető sétánkat érdemes megtoldani a környék látványos sziklaformáinak és rejtélyes üregeinek felfedezésével, valamint egy kevésbé ismert meredélyes szurdok bejárásával.
A korai sötétedés és a hideg idő nem kedvez a hosszú túráknak. Ezért most egy olyan félnapos kirándulást ajánlunk, amely változatos terepen vezet: van benne könnyű séta, egy kis mászás, látványos sziklaformációk, remek panorámák és egy bájos erdei kápolna. Mindez a Budai-hegységben, a főváros vonzáskörzetében, Biatorbágy közelében, ahol ilyenkor télen hétköznap – de talán még hétvégén is – nagy eséllyel elkerülheted a nyüzsgő tömeget.
→ TovábbKicsiknek és nagyoknak is izgalmas sétát ígér a főváros 2. kerületében található Fekete István tanösvény. Végigjártuk, olvastunk, füleltünk, és ahogy Tutajos a berekben, úgy fedeztük fel a téli erdő kincseit a Kis-Hárs-hegyen.
Télen nagyobb túrák helyett sokan inkább csak kisebb sétákra indulnak. Számukra lehet kiváló úti cél Budapest egyik legszebb és legzöldebb városrésze, Svábhegy, ahol szinte minden épületnek különös története van.
A Normafa lejtőjének alján, távol a forgalmas ösvényektől egy különleges emlékmű bújik meg a fák között. Mi történt közel kétszáz éve Zugliget egyik leghíresebb fogadójában, és mi köze van mindehhez a főváros első Kossuth-emlékművének?
A számos jelvényszerző túramozgalom közül ez alkalommal egy olyan tematikus kód- és élménygyűjtögetésre invitáljuk a természetjárókat, amely kevés megkötéssel, de annál több felfedezőélménnyel kecsegtet.
Ajándékok utáni rohangálni egy plázában nem igazán segít abban, hogy lelassítsunk, és a mindennapi stresszt magunk mögött hagyva, lélekben is megérkezzünk a karácsonyfa elé. Mi lenne, ha ezúttal inkább a természetben hangolódnánk az ünnepekre?
Ez a túra hó nélkül is hangulatos és érdekes, de a behavazott táj mindenképpen tovább emeli az élvezeti faktort, és mindezért el sem kell hagyni a fővárost.
Azokat a túrákat kedvelem a legjobban, amelyek a természeti szépségek mellett kultúrtörténeti érdekességeket is érintenek. Ennél már csak azt szeretem jobban, amikor túra közben olyan látnivalók is feltűnnek, amelyekre nem is számítottam. Ahogy az például most is történt.
→ TovábbKevesen ismerik ezt az utat, pedig van itt minden: panorámák, orom, barlang, szakadék, sőt bunker és labirintus is. A Széchenyi-hegyről induló, az Ördög-orom panorámagerincén és a Sas-hegy rezervátumán át a BAH-csomópontig tartó útvonal az egyik leglátványosabb fővárosi sétaút, ideális egy őszi napra.
→ TovábbMagyarországon számos furcsa formájú szikla meredezik a hegyeink gerincén, melyeket az erózió faragott ki a különböző kőzetekből az évmilliók alatt. Most öt érdekes sziklaformációt mutatunk be túratippekkel. Szubjektív válogatás következik.
Ha bámulatos színeiben szeretnéd látni a Budai-hegység erdőit, az ősz lesz a legjobb választás. A következő kilátókból bármikor érdemes körültekinteni.
Panorámás kopár tisztások, szép tölgyerdők, háborítatlan sziklataréjos hegyoldalak, továbbá turistaáradattól és kiépített infrastruktúrától mentes környezet. Mindezt egy Budai-hegységben tett túrán is átélhetjük, hiszen e táj a kliséin túl is tartogat élményeket, ráadásul nem is akármilyeneket.
→ TovábbA kirándulóktól hemzsegő Budai-hegységnek is vannak csendesebb és eldugottabb részei, illetve olyan lenyűgöző és panorámás helyszínei, melyek simán felveszi a versenyt a Normafa, a János-, vagy a Hárs-hegy népszerű kilátópontjaival.
A budai zöld túraútvonal nagyobb figyelmet érdemelne; olyan érdekességeket köt össze a fővárosban és környékén, amelyeket vétek lenne kihagyni, mégis többnyire elkerüli a legforgalmasabb kirándulóhelyeket. A Turista Magazin a Gellért-hegytől a Zsíros-hegyig járta be a zöldet három szakaszban, néhol alternatív útvonalon. Most felsorakoztatjuk a mintegy 40 kilométeres túra legizgalmasabb látnivalóit.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa