
Egy csöppnyi vadon a főváros határában – Mária-szurdok
Értékei és történelme is egyedivé teszi ezt a víz vájta, vadregényes völgyszorost, aminek nem csupán az árnyékos katlanját érdemes felfedezni.
Értékei és történelme is egyedivé teszi ezt a víz vájta, vadregényes völgyszorost, aminek nem csupán az árnyékos katlanját érdemes felfedezni.
A Budaörs feletti, népszerű panorámás dolomitbuckákra vezető sétánkat érdemes megtoldani a környék látványos sziklaformáinak és rejtélyes üregeinek felfedezésével, valamint egy kevésbé ismert meredélyes szurdok bejárásával.
Ez a Budai-hegységet bebarangoló érintőpontos jelvényszerű túra még a táj ismerőinek, a főváros és környékén lakó természetjáróknak is mutathat újat.
A fővárosiak zöld szigete, a Hármashatár-hegy turisztikai ráncfelvarrásának köszönhetően méltó vetélytársa lett a Normafa – János-hegy – Hűvösvölgy hármasnak. Ne álljunk meg a Virágos-nyeregnél, mert azon túl is értékes gyöngyszemeket találunk.
→ TovábbEzúttal a vízesésekre koncentrál a Természetjáró heti túraajánlója. Ha szerencsénk van, még elcsíphetjük a jégcsapokba dermedt zuhatagokat, de akkor is lesz miért útnak indulni, ha a hétvégén melegedni kezd az idő, hiszen az olvadó hó és a januári esőzések nyomán a legszebb formájukat mutatják a vízesések.
A Természetjáró.hu kínálatából, most főleg azoknak szeretnénk a kedvében járni, akik gyerekekkel tennének egy rövid, kalandos kirándulást a szabadlevegőn. Mivel a hétvégére hűvös, száraz időt ígérnek, nincs is okunk otthon maradni.
Van pár tippünk, hova érdemes kimozdulni, ha nem túl megerőltető, izgalmas és látványos túraútvonalat keresel a főváros közelében. Mutatunk helyszíneket, ahol csoda szép téli túrákat tehetsz rövid idő alatt, akár gyerekkel is.
Kicsiknek és nagyoknak is izgalmas sétát ígér a főváros 2. kerületében található Fekete István tanösvény. Végigjártuk, olvastunk, füleltünk, és ahogy Tutajos a berekben, úgy fedeztük fel a téli erdő kincseit a Kis-Hárs-hegyen.
A karácsonyi ünnepek központi eleme a feldíszített fenyő. Számtalan történet szól arról, hogyan és mikor született ez a hagyomány. Biztosat nem tudunk, de most mi is a nyomukba eredünk – mármint a fenyőfáknak, a Természetjáró e heti gyűjtésének fókuszában ugyanis azok állnak.
A Természetjáró.hu olyan bakancslistás útvonalakat ajánl a hétvégére, amelyeket a lombját vesztett erdőben is élvezetes végigjárni.
Kevesen ismerik ezt az utat, pedig van itt minden: panorámák, orom, barlang, szakadék, sőt bunker és labirintus is. A Széchenyi-hegyről induló, az Ördög-orom panorámagerincén és a Sas-hegy rezervátumán át a BAH-csomópontig tartó útvonal az egyik leglátványosabb fővárosi sétaút, ideális egy őszi napra.
→ TovábbA Budaörsi-kopárok jellegzetes csúcsán évente ezrek tekintik meg azt a V betűt formázó, egy vitorlázórepülő szárnyából készült emlékművet, amely a magyar vitorlázórepülés megszületése, illetve hőskora előtt tiszteleg. Ritkán látható archív felvételekkel idézzük meg a múltat és a „Katlan” történetét.
Az újonnan kialakított Pálos út a természet és a lelkiség kapcsolatát hirdeti, melynek együttese nem csupán elkalauzol bennünket a budai tájaktól a szerzetesrend bölcsőjének számító Pilis és Visegrádi-hegység változatos környezetébe, de kísérő gondolataival az átszellemülést és elmélyülést is elősegíti.
A budai zöld túraútvonal nagyobb figyelmet érdemelne; olyan érdekességeket köt össze a fővárosban és környékén, amelyeket vétek lenne kihagyni, mégis többnyire elkerüli a legforgalmasabb kirándulóhelyeket. A Turista Magazin a Gellért-hegytől a Zsíros-hegyig járta be a zöldet három szakaszban, néhol alternatív útvonalon. Most felsorakoztatjuk a mintegy 40 kilométeres túra legizgalmasabb látnivalóit.
Magyarországon számos furcsa formájú szikla meredezik a hegyeink gerincén, melyeket az erózió faragott ki a különböző kőzetekből az évmilliók alatt. Most öt érdekes sziklaformációt mutatunk be túratippekkel. Szubjektív válogatás következik.
Egy túra valódi csúcspontja lehet, ha a fárasztó kaptatók után elénk tárul a táj, és mi egyre lassuló pulzussal kezdünk el gyönyörködni a környékben. Ehhez persze jó idő is kell, de ha szerencsénk van, a most bemutatott kilátópontok felejthetetlen élményekkel ajándékoznak majd meg minket.
Ahogy újra melegszik az idő, érdemes a hegységek leghűsebb zugait célba venni: ezek a szurdokok és mély völgyek. Amelyek ráadásul most (sajnos) szinte bizonyosan száraz lábbal járhatók, hiszen a tartós aszály elapasztotta tápláló forrásaik nagy részét. Mutatunk egy nagyszabású formákban sem szegény szurdokvölgyet Budapest határán, három sziklás árkot zsúfolunk egy napba a Bakonyban, és felkeressük a Mecsek leghosszabb, szűk völgyeit is. Aki pedig inkább a magasban keresné a hőség ellenszerét, annak az Országos Kéktúra felső-mátrai szakaszát, s rajta az ország legmagasabban elhelyezkedő falvait ajánljuk.
Sokféle bakancslista létezik. Van tavas, hegyes, vízeséses, mi most ismét egy szurdokoshoz ajánlunk ismert és kevésbé ismert magyarországi célpontokat, amiket egyszer mindenkinek be kell járnia.
A Budai-hegység Nagykovácsiból megközelíthető, legnépszerűbb természeti látványosságain kívül érdemes mást is megnézni a környéken. A Meszes-hegy kopár fennsíkjának körpanorámája felülmúlja minden várakozásunkat. A virágos réteket átszelő, kilátásokban gazdag körtúra minden fáradságot megér.
→ TovábbKiváló panorámájú dolomitsziklagyepek, erdei ligetek, virágos tisztásokkal tarkított hegyoldalak váltogatják egymást a Budai-hegység északnyugati csücskében. A „Fehér út” sárgáján jártunk, ahol a főváros közelsége ellenére aránylag kevesen mozognak az erdei ösvényeken, és így minden adott egy nyugis, lazulós és pazar mód látványos kiránduláshoz.
→ TovábbÍme, tíz olyan hely, amelyet érdemes a bakancslistánkra venni, ha az Alföldön járunk.
Általában egy túrázó akkor érkezik meg az Alföld kék útjára, ha már egészen belemelegedett az országjárásba, megigézte a vándorlás szabadságérzete, és e mámorító élmény átéléséhez új terepet keres.
Petőfi Sándor nagy költő és nagy távgyalogló volt. Kora neves emberei közül talán senki se járta be úgy keresztbe-kasul Magyarországot, mint ő.