
Szokatlan vendég az őszi Hortobágyon
A fekete gólyák ilyenkor, október közepén már afrikai telelőhelyeiken vannak, egy fiatal példány azonban úgy döntött, egyelőre marad még a Hortobágyon.
A fekete gólyák ilyenkor, október közepén már afrikai telelőhelyeiken vannak, egy fiatal példány azonban úgy döntött, egyelőre marad még a Hortobágyon.
Egy autóbalesetet szenvedett hód került a Hortobágyi Madárkórházba, a szemét kellett volna megkeresni. Nem találták.
A Hortobágyi Madárparkban már több mint 25 éve hagyomány, hogy március 15-én nemzeti színű szalaggal díszítve engedik útjukra a gyógyult madarakat.
Az elmúlt évben rengeteg madár került a hortobágyi madárkórházba lőtt vagy szabálytalanul kihelyezett csapdák okozta sérüléssel.
Az intézménybe januárban került be egy Feldegg-sólyom. Egyelőre nem tudják, hogy megszökött solymász madárról van-e szó vagy egy kóbor egyedről, amely a Földközi-tenger partjáról tévedt ide.
A Balmazújvárosban talált madarat az éjszakázó helyén, egy megfagyott pocsolya ejtette fogságba. Szerencsére a kis vöcsöknek nem lett komolyabb baja, hála a figyelmes természetbarátoknak, akik rátaláltak és a Hortobágyi Madárkórház munkatársának, aki kimentette a fagyott helyzetből.
A madarat egy tehergépkocsi ütötte el az M35-ös autópályán, és a Hortobágyi Madárkórházba vitték.
A bagolynak mindkét szárnyát eltörték és a fiókáival együtt bevágták egy zsákba még májusban.
Lassan bérletet válthat a Hortobágyi Madárpark- Madárkórházba egy mocsári teknős.
A napokban egy kamion pótkocsija elsodort egy épp az úttestre leszálló fiatal gólyát Békéscsabán. A kamionos továbbhajtott, az arra közlekedők azonban nem hagyták magára a sérült állatot.
A sérülésből az látszik, hogy az elkövető nem lehetett messzebb a gólyától 10-15 méternél. A madár többszörös szilánkos alkartörést szenvedett.
A gólya idén nem kelt útra, a tuzséri horgásztó mellett telelt, a horgászok etették.
A lábára egy kötél tekeredett, így lógott fejjel lefelé. Szerencsére a tűzoltóknak sikerült kiszabadítaniuk.
Bár az erdei fülesbaglyok alapesetben márciusban költenek, az enyhe tél megzavarhatja a fészkelési szokásaikat. A Hortobágyi Madárpark januárban kikelt bagolyfiókát mentett.
A Hortobágyi Madárkórház nem csupán egy egyszerű állatklinika; Dr. Déri János és kollégái hosszú évek alatt, saját tapasztalataikra építve dolgozták ki azokat a speciális módszereket, amelyek világviszonylatban is egyedülállóvá teszik az intézményt. Itt ugyanis arra fordítják a legnagyobb gondot, hogy a madarak - visszakerülve a természetbe - biztosan megállják a helyüket, és teljes életet élhessenek, szabadon. A gyógyulási folyamat így nemcsak a törött szárnyak és az áramütések kezeléséből áll: az állatokat pszichésen is trenírozzák. Dr. Déri Jánossal beszélgettünk a Madárkórház nem mindennapi küldetéséről.
Ezúttal egy kevésbé ismert, de annál izgalmasabb várromot mutatunk be, ahonnan még akkor is lélegzetelállító panoráma nyílik, ha nem a legkellemesebb kirándulóidőben hódítjuk meg a „csúcsot”.
A Budapestet szegélyező hegyvidék elsősorban amolyan hétvégi kirándulóterepként él a köztudatban. Ennek megfelelően egymást érik a legszebb természeti látványosságokat és kirándulóhelyeket vagy a legjobb túrákat listázó gyűjtések.
Szenvedésről szó sincs, ájtatosságról is csak annyi, amennyit mi viszünk bele, ugyanakkor ez a börzsönyi keresztekhez elnavigáló jelvényszerző túra bemutatja számunkra a táj kevésbé ismert és hangulatos részeit.