Keresés eredménye

Tények és tévhitek - így védekezz a kullancsok ellen!

Tényleg évről évre több a kullancs Magyarországon? Az apró vérszívók a fák ágain leselkednek ránk? Melyik a legjobb eltávolítási módszer? Csipesszel álljunk neki, vagy kenjük be zsírral a bőrünket az élősködő körül? Cikkünkben eloszlatjuk a hiedelmeket.

2023.06.16.

Egy afrikai kullancsfaj helyi populációját fedezték fel Magyarországon

A Balaton nyugati térségében az Afrikában elterjedt Hyalomma rufipes faj összesen tíz, még nem kifejlett példányát azonosították madarakon. Az egyik kullancs lárva volt és három, anyai ágon öröklődő gén szekvenciája mind a tíz kullancs esetében azonosnak bizonyult, ezért megállapítható, hogy a talált egyedek egy helyi populációból származnak.

2023.04.04.

Különös kullancsot találtál?

Akkor jelezd a kullancsfigyelo.hu oldalon, mert lehet, hogy egy Hyalomma egyedről van szó. Ezek a fajok eredeti élőhelyeiken veszélyes kórokozókat terjesztenek, és már Európában is megjelentek. A kutatók a lakosság segítségét is kérik a faj elterjedésének feltérképezésében.

2021.05.18.

Kullancsok - Az erdők potyautasai

Az egyre szárazabbá váló nyarak egyáltalán nem kedveznek a kullancsoknak, az enyhe telek viszont annál inkább segítik a terjedésüket, ahogy az is, hogy ma már egyre többen töltik szabadidejüket a természetben.

2021.05.13.

A klímaváltozás a kullancsokra is hatással van

A klímaváltozás a hazai és a hozzánk bekerült idegenhonos kullancsfajokra is hatással van. A Turista Magazin májusi számában szakértővel jártuk körül a témát, és az is kiderült, mi köze van a nyilvános vécéknek a kullancsokhoz.

2020.05.05.

Az enyhe tél kedvezett a kullancsoknak

1855 óta ez volt a legmelegebb tél Európában, kis túlzással azt is mondhatjuk, idén kimaradt egy évszak. A megszokottnál jóval enyhébb időjárás az élővilágra is hatással van, a kullancsok például már február elején úgy viselkedtek, mintha tavasz lenne.


2020.03.18.

Kullancsfertőzés - Versenyfutás az idővel

Az állítás több szempontból is érvényes: egyrészt a kullancsszezon a klímaváltozás miatt évről évre hamarabb veszi kezdetét, másrészt a belénk fúródott parazitát minél előbb eltávolítjuk, annál kisebb az esély, hogy valamelyik általa terjesztett kórokozó a véráramba kerüljön.

2019.05.16.

Mi csíphet meg minket?

Ahhoz, hogy erre az egyszerű kérdésre válaszolhassunk, először lássuk, hogy mit értünk a címben említett „csípés” alatt. Definíciónk alapján azt tekintjük csípésnek vagy marásnak, ha nemcsak mechanikai sérülést okoz egy élőlény, hanem valamiféle biológiailag aktív anyagot is a sebbe juttat, amely égető vagy viszkető érzést vált ki.

2016.05.10.