
Érkeznek a sárgarigók, felhangzik az egyik legszebb madárdal
Már május van, de a madárvonulás még mindig tart, a kései vonulók, mint a kék vércse, a szalakóta, a gyurgyalag, a kakukk vagy a sárgarigó mostanában érkeznek vissza telelőhelyeikről.
Már május van, de a madárvonulás még mindig tart, a kései vonulók, mint a kék vércse, a szalakóta, a gyurgyalag, a kakukk vagy a sárgarigó mostanában érkeznek vissza telelőhelyeikről.
Az enyhe tél végi időjárásnak köszönhetően a szokottnál korábban jelentek meg a vándormadarak a hazai tájakon. Egyre népesebb csapatokban érkeznek a Dél-Alföldre is, ahol ezekben a napokban az intenzív madárvonulás miatt érdemes az eget kémlelni.
Javában benne járunk a madárvonulás időszakában. Fejünk felett madarak jönnek-mennek, ki most indul tőlünk melegebb égtájak felé, más éppen hozzánk érkezik, hogy itt vészelje át a telet. Kvízkérdéseink mind a madárvonulással a kapcsolatosak, és minden hazánkban előforduló faj esetében a hazai állományra vonatkoznak.
Mit gondoltak a vonuló madarakról az ókorban, és mit tudunk most? Mi köze van a híres angol napilap hirdetési rovatának egy magyar gólyához? És vajon mely fajok tartoznak a vonulási rekorderek közé? Cikkünkben többek között ezekre a kérdésekre is választ adunk.
A tavasz beköszöntével a Körös-Maros Nemzeti Park tájain is egyre intenzívebbé válik a madárvonulás. Északról érkező téli vendégeink többsége lassan elhagyja a térséget, délről viszont folyamatosan érkeznek a nálunk, illetve tőlünk északabbra költők.
Az őszi madárvonulás csúcsidőszakában mintegy 50 ezer madár töltötte az éjszakákat a kardoskúti Fehér-tavon.
Mr. Blue-nak, a GPS-jeladóval ellátott kis liliknek köszönhetően újabb érdekes információkkal gazdagodtunk e madarak vándorlási útvonala kapcsán.
Az első darvak szeptember közepén tűntek fel a Hortobágyon, és egy hét alatt tízszeresére nőtt a számuk. A hétvégén már közel százezer madarat számoltak a szakemberek. A szokatlan tömeg szó szerint a szelek szárnyán érkezett.
Vonulási időszakban, a gyakori madárfajok mellett, időről időre más kontinensekről idevetődő, ritka kóborlók is feltűnnek nálunk. Pár napja két amerikai faj, egy sárgalábú cankó és egy cankópartfutó tűnt fel Szeged közelében.
Augusztus második felében kezdenek gyülekezni, és a népi megfigyelés szerint szeptember 8. környékén kelnek útra a fecskék.
A fekete gólyák vonulása a Közép-Tisza és a Nagykunság vidékén szeptember közepén éri el a csúcsát. A madarak a táplálkozó helyeken kisebb-nagyobb csapatokba verődnek össze. Idén az eddigi legnagyobb csapat 164 példányból állt.
Benne járunk már az őszi madárvonulásban, így a Körös–Maros Nemzeti Parkban található a Biharugrai-halastavaknál is egyre népesebb és sokszínűbb madárvilág.
Ma már egyre gyakoribb látvány, hogy fehér gólyák álldogálnak a hóesésben vagy füstifecskék röpködnek a kora tavaszi szélben. A klímaváltozás átírja a régi szabályokat, a madarak pedig megpróbálnak alkalmazkodni a megváltozott viszonyokhoz.
A tavaly augusztusban Hortobágyon gyűrűzött nádi énekesmadár nagyot repült, 215 nappal később és 2333 kilométerrel távolabb egy eilati gyűrűzőállomáson akadt ismét hálóba.
Több ezer bíbic és nagy lilik, cankók, nagy kócsagok, récék a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin és vizes élőhelyein.
A lecsapolások után a madarak nagyon könnyen találnak élelmet, és ez mágnesként vonzza őket a Kis-Sárrétre.
A Bódva-völgyében található interaktív Bokorlabirintus tanösvény szeptember elejétől október végéig nemcsak a vonuló madarakat, de a természetszerető gyerekeket is várja. Most különösen érdemes meglátogatni, hisz a vonulás errefelé október elején tetőzik.
Vonuló északi fecskék rendszeres őszi vendégek a Dinnyési-fertőn. Idén azonban a szokásosnál is többen jöttek, a napokban százharmincezer példányt számoltak a szakemberek. A fecskék esti behúzását, mely páratlan látvány, most hétvégén egy szakvezetéses túra keretében bárki megcsodálhatja.
Ősszel újra folytatódik az a nemzetközi kampány, amely hét madár hősies vándorútját követi nyomon. A Nemzetközi Madárvédelmi Tanács (BirdLife International) kezdeményezésével indult kampány a vonuló madarakra leselkedő, emberi eredetű veszélyeztető tényezőkre hívja fel a figyelmet.
Napról napra egyre gyakrabban tűnnek fel gyülekező, vonuló madárcsapatok a Körös-Maros Nemzeti Park tájain. A ragadozó, vízi- és partimadarak látványosan, az erdei énekesek csendben, rejtőzködve haladnak telelőhelyeik felé.
Az ország egyik legjobb gerinctúrája
A Cserhát apró falvainak felfedezése bringáért kiált. Adunk egy kis ízelítőt erről a gyönyörű, de kevésbé felkapott vidékről.
Helyszíni riportunkban utánajártunk e különleges település vonzerejének.