
Somogyi tájak madártávlatból
Így csak a madarak láthatják hazánk egyik legszebb vidékét.
Így csak a madarak láthatják hazánk egyik legszebb vidékét.
Somogy vármegyében rengeteg vár állt a középkorban, ezek többsége azonban mára gyakorlatilag nyomtalanul eltűnt. Van azonban egy, melynek falai részben még ma is láthatóak, hangulatos környezete pedig e mesés táj felfedezésre csábít.
→ TovábbSomogy vármegyében rengeteg vár állt a középkorban, ezek többsége azonban mára gyakorlatilag nyomtalanul eltűnt. Van azonban egy, melynek falai részben még ma is láthatóak, hangulatos környezete pedig e mesés táj felfedezésre csábít.
A hányatott, mostoha sorsú mozgalom még a 10. születésnapját sem fogja megérni, kimondatott a verdikt: vége. A zaklatott, szinte ismeretlen jelvényszerzési lehetőség teljesítőinek száma az elmúlt 9 esztendőben még a félszázat sem érte el, arra van még halvány esély, hogy a teljes kapuzárásig talán ez a bűvös 50-es szám meglesz. Elkötelezett somogyi lokálpatriótaként egy, helyenként szenvedélyes írás született tőlünk, személyes tapasztalataink alapján, miközben az utolsó teljesítők egyikeként végigjártuk ezt a sokkal jobb sorsa érdemes turistaútvonalat.
→ TovábbEz az a hely, ahová véletlenül nem keveredik oda az ember. Csak, ha célirányosan keresi, akkor bukkan rá a kicsiny romkápolnára. Nincs kitáblázva, és út sem vezet hozzá. Ott bújik meg észrevétlenül, elhagyatottan egy fákkal körbenőtt, erdős ligetben a Gölle környéki szántóföldek között. Látni is csupán akkor engedi magát, ha már közvetlenül előtte állunk.
Somogy eke fodrozta, hullámzó halmait, lombtengeres hegyhátait csak kevés turista szokta gyalogoson felfedezni, pedig e táj végtelenje, vándorlásra csábító dombjai, eldugott kis falvai megannyi látnivalót és értéket rejtenek. A híres somogyi betyárok földjén járunk, akik hajdanán keresztül-kasul járták e varázslatos vidéket, s kiknek emlékét hol az erdő zegzugai vagy egy csárda falai, hol a szántó közepén álló, kiszáradt fa vagy éppen egy hegy gyomra őrzi.
Fákat dézsmálnak, konyhakertekben garázdálkodnak, sőt még a focipályát is feltúrják a somogyi vaddisznók, milliós károkat okozva az önkormányzatoknak.
Somogy eke fodrozta, hullámzó halmait, lombtengeres hegyhátait csak kevés turista szokta gyalogoson felfedezni, pedig egykoron duhaj betyárok járta végtelenje, vándorlásra csábító dombjai, eldugott kis falvai megannyi látnivalót és értéket rejtenek.
Egy sínpár, egy erdő, elveszett falvak, rövid órákban mért idő, 20 km/h-s csúcssebesség. Talán két város és egy wellnesshotel közt könnyű ezeket hiányosságnak nevezni, de aki eltölt itt egy napot, az inkább csodáról beszél. Mesztegnyő eldugott erdei vasútja a természetben töltött idő esszenciájával kecsegtet.
Ha balatoni nyaralás, esetünkben ez már hosszú ideje az északi partot jelenti. Legfőbb ideje volt, hogy elkezdjem a déli part környékének felfedezését is. Az ismerkedést a Balatontól pár kilométerre fekvő Kőrösheggyel és a közeli Kerekivel, illetve annak középkori várával kezdtem.
A Győr melletti kisebb településeken és Somogyban most nem olyan jó lakni: a házakat bűzös váladékot termelő, csípős harlekinkaticák lepték el.
A GPS-es útvonaltervezés csődöt mond, útjelző táblákkal pedig szándékosan nem jelölik merre van ez a baranyai határhoz nagyon közeli, kis zselici falucska, Somogy megye délkeleti vidékén, Kaposvártól délre. Akik erre járnak a Zselic IVV 50 vándortúra zöld jelzésén, úgy érezhetik, ez inkább valami tanyaféle, gyéren lakott településrész, pedig valódi község, közösség él itt.
A magyar erdészek csatlakoznak Áder János köztársasági elnök kezdeményezéséhez, és arra kérnek minden erdőt szerető embert, hogy az Élő Bolygónk honlapon keresztül aláírásukkal hívják fel a világ vezetőinek figyelmét a környezeti fenntarthatóság fontosságára
Balatonföldvár turisztikai régiójába, Nezdepusztára csábít minden természetjárót ez a könnyed teljesítménytúra, ahol Koppány vezér emléke is megelevenedik Somogyország mesés, sokak által még felfedezetlen tájain.
Egy fővárosi barátom furcsálotta, hogy Somogyország fővárosába készülök. Azt mondta, hogy ott nincs semmi. Visszatérve utamról, meg kell állapítsam, nagyot tévedett.
Belső-Somogy élővilágát bemutató 600 méter hosszú ökoturisztikai sétányt avattak kedden a Kaszón, a fokozottan védett Baláta-tavon.
2014.01.11-én, szombaton a Természetvédő Turisták SOMOGYÉRT Egyesület szervez túrát a neves filmes természetjáró emlékoszlopához.
Az egyik legkevésbé ismert hungarikum tárja fel titkait előttetek november 9-én és 10-én Somogysimonyiban.
GPS jeladót szereltek egy aranysakálra a SEFAG erdészei, így követik mindennapjait. Ez a ragadozó hazánkban az utóbbi években jelentősen túlszaporodott, ezért fontos a megfigyelése.
Az Új Széchenyi Terv keretében, EU-s forrásból, több mint 400 millió forintból valósul meg a vizes élőhelyek rehabilitációja Somogyban.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből