
A Börzsöny csodatévő szent kútja – Kutyika
Jelenések és csodás gyógyulások színhelye, ahol az isteni büntetés is lesújtott. A legenda szerint hajdanán a Drégelyvár hősei is ide jártak imádkozni titkos alagútjukon keresztül, amit ma is megtalálunk a kegyhellyé vált forrás közelében.

Az Északi-Bükk rejtőzködő fellegvárában
Egy nagy felújítás után akár a füzéri vár párja is lehetne, de ma omladozva várja sorsát a dédesi vár. A Bükk-fennsík északi oldalának egyik leglátványosabb hegyén az ember és a természet munkájának különleges példáit találjuk.

Ismert és kevésbé ismert kilátópontok - 1. rész
Egy túra valódi csúcspontja lehet, ha a fárasztó kaptatók után elénk tárul a táj, és mi egyre lassuló pulzussal kezdünk el gyönyörködni a környékben. Ehhez persze jó idő is kell, de ha szerencsénk van, a most bemutatott kilátópontok felejthetetlen élményekkel ajándékoznak majd meg minket.

Védett erdők Magyarországon
Összeállításunkban olyan erdőket mutatunk be, amelyek kivétel nélkül országos jelentőségű természetvédelmi területek, ám széles körű ismertség híján sokan valószínűleg még a létezésükről sem hallottak eddig.

Apró vár nagy panorámával Hegyesd felett
A Tapolcai-medence tanúhegyeinek szinte mindegyike különlegességet rejt a tetején. A várfalakat hordó Csobánc vagy a bazaltoszlopairól híres Szent György-hegy mellett igaz ez a medenceperemen magasodó kicsiny, de hegyes Hegyesdre is, amelynek várát gyakorlatilag teljesen elsöpörték az évszázadok, viszont körülötte minden más alig változott.

A Mátra itt felejtett időkapszuláján
Megújult tanösvényének köszönhetően a Gyöngyös fölötti Sár-hegy óriási nyitott könyvvé vált, az ember és a természet együttélésének elmúlt és következő néhány száz évéből.

Kirándulástippek a húsvéti hosszú hétvégére
Bár pénteken hidegfront érkezik, ahogy közeledünk a hétfőhöz, egyre jobb idő lesz, így adódhat alkalmunk a természetben tölteni egy kis időt. Mutatjuk, hol, milyen korlátozásokat léptetnek életbe, és hogy hova érdemes menni.

Látványos hazai kilátópontok
Jó érzés fent lenni és szétnézni, befogadni a magasság kínálta újszerű távlatot. Ha a tájat a legszebb „oldaláról” szeretnéd megcsodálni, vedd célba a következő természetes kilátópontokat. Ezek a helyek az év minden évszakában ugyanolyan jók, csak éppen más-más élménnyel ajándékoznak meg.

Csákányos túra a Vértes legjeire
Egy körtúrába foglaltuk a Vértes legmagasabb pontját, a környezetében található panorámahelyeket, érdekes és nevezetes helyszíneket, amihez a hegység pagonyrengetegje biztosítja a természeti idillt.

5 érdekes látnivaló a 25 éves Duna–Dráva Nemzeti Parkban
A Duna–Dráva Nemzeti Park az ország hatodik nemzeti parkjaként jött létre 1996-ban, vagyis épp 25 éve. Ez a vidék, Gemenctől a Zalai-dombságig számos érdekes, gyönyörű és kevésbé ismert látnivalót tartogat a látogatók számára. Ezek közül mutatunk néhányat.

Szélesvásznú rétek egész napos elvonulásokhoz
Azok számára, akik az idén a tavaszi, extra sűrű nyüzsgésben is tágas térre vágynak, sokszor nem marad más, mint újabb, szinte véletlenszerű helyek felfedezése, ahol egy-egy látványos építmény, szikla, vagy kilátópont helyett maga a táj a legfőbb látnivaló, megnyugtató távolságban a civilizációtól. Cikkünkben nyolc tippet adunk ezekhez, mellettük pedig talán a legfontosabb tanácsot: valóban érdemes célba venni az elsőre „nincs ott semmi” jellegű mezőket és dombtetőket!

Csodálatos börzsönyi vizek nyomában
A víz világnapról természetjáró szemmel elsőként nem biztos, hogy a csapvíz jut eszünkbe, inkább a természetes vízhálózatra, folyókra és tavakra, patakokra vagy forrásokra gondolunk. Szerencsére hazánk mindezekben bővelkedik, egyik-másik hegységünk pedig kimondottan gazdag és látványos vízrajzzal bír. Mi, ezért börzsönyi „vizes” túrákkal kívánjuk felhívni a figyelmet ennek a témának a fontosságára, illetve kedvet szeretnénk adni e páratlan vidék felfedezéséhez.

Túrák vízközelben a Mecsektől a Kiskunságig
A víz világnapja alkalmából olyan tanösvényeket ajánlunk az ország különböző pontjairól, ahol a víz valamilyen formában – hegyvidéki patakként, alföldi folyóként vagy újjáéledő lápvidéket tápláló forrásként – központi szerepet játszik.

Kihagyhatatlan hazai erdők
Ezeket az alig ismert erdőket érdemes felkeresni: tömeg kevésbé lesz, viszont cserébe minden évszakban csodás látványt nyújtanak.

Látványos fasorok Magyarországon
Az allékban mindig van valami fenséges, bármelyik évszakban sétálunk is át alattuk. Fasorokat bemutató sorozatunk második részében újabb öt szép és hangulatos hazai „faalagutat” ajánlunk a figyelmetekbe.

Kilátóvá avanzsált, régi betonhengerek
A közelmúltban több geodézia tornyot is a turizmus szolgálatába állítottak. Ismered ezeket az új kilátókat? Tudod, mi volt az eredeti funkciójuk?

Jelvényszerző túrák, amelyekkel kikerülheted a legpopulárisabb kirándulóhelyeket
A népszerű túracélpontokon mostanában tömegek nyüzsögnek, így egyre nehezebb kevésbé forgalmas kirándulóhelyre bukkanni. Most ebben próbálunk segíteni, mégpedig izgalmas tematikus túrákkal.

Erdei ösvények, melyek tavasszal a leglátványosabbak
A nemzetipark-igazgatóságok munkatársai ezúttal olyan kevésbé ismert kiránduló célpontokat, ösvényeket ajánlanak nekünk, amelyek márciusban talán a legszebbek, mégse tudunk róluk.