
Aggtelektől Jósvafőig, és még egy kicsit tovább
Legyen akár télies, akár nyárias a tavaszkezdet, netán épp olyan, amilyennek lennie kell, az biztos, hogy az Aggteleki Nemzeti Parkban kora tavasszal sem lehet unatkozni.
Legyen akár télies, akár nyárias a tavaszkezdet, netán épp olyan, amilyennek lennie kell, az biztos, hogy az Aggteleki Nemzeti Parkban kora tavasszal sem lehet unatkozni.
Csak tartós hideg kell hozzá, és természetesen egy barlang, hogy ezek a csodálatos jégképződmények kialakuljanak. Ez történt most a Baradlában.
8 nap a szabadban, több mint 200 km a végtelen sárban, jéghideg esőben, beszakadozó, befagyott lápokon át, a hirtelen jött 20-30 centis hóban, kidőlt fákon és járhatatlan ösvényeken keresztül, sokszor sötétben. Beszámoló egy embert próbáló kalandról.
Ahogy a zárt tereket érintő lezárások új helyek felé terelnek, néhány belső tereiről ismert vidék is egészen más arcát mutatja meg. A felszínen követtük végig a Baradla barlang járatait.
Három évszakban, a téli, nyári és őszi időszakban is sikeresen lezajlottak a próbaterápiás kezelések és mérések a Baradlában, így a gyógybarlanggá minősítés a tervek szerint 2021. első felében megvalósulhat.
Hucul ménes, barlangok és víznyelők, Derenk tragikus története és a romjaiban is csodálatos Szádvár tették emlékezetessé ezt a szakaszt.
→ TovábbAggtelek és Jósvafő sokak által ismert, közkedvelt turistaközpont, hisz barlangjai a legnagyobbak közé tartoznak az országban. De mit kínál a két szomszédos település a felszínen?
→ TovábbA szálláshely átadására június 23-án került sor, júliusban pedig már a nagyközönség előtt is megnyitja a kapuit.
Havanna és Vérfarkas, mocsaras mohaszigeten önfeledt tapicskolás, a 800 éves templom, ahol Tompa Mihály is szolgált, és kilátás a szobából a sziklafalra – hihetetlen gazdag programokban ez a szakasz is, ne hagyd ki!
→ Tovább350 km 3,5 percben. Kércz Viktor kilenc napig járta az Országos Kéktúra egy hosszabb szakaszát Nagymarostól Aggtelekig, amelyből egy hangulatos videót vágott össze.
Az Aggteleki Nemzeti Park nemcsak a főszezonban, de kora tavasszal is remek úti cél. A Turista Magazin márciusi számában adunk néhány tippet, hol, mit, mikor érdemes megnézni, akár márciusban, akár az év többi részében utazik oda az ember.
Gyógyhely lehet az ország leghíresebb barlangja, az aggteleki Baradla. Megkezdődött az első próbaterápia, és a minősítéshez szükséges vizsgálatok is javában zajlanak. A barlang mikroklímája elsősorban légúti megbetegedések kezelésére alkalmas.
A hópaplan alatt álmodó Jósvafő meghitt csendje, a hegyek közt szabadon élő hucul lovak ködből felsejlő sziluettje, a karsztvidéki lengyelség emlékhelye, az elpusztult Derenk falu és a turisták számára szinte ismeretlen, hatalmas várrom, Szádvár is belefért a mostoha körülmények ellenére nagyszerűen sikerült túránkba ezen a kissé elfeledett, ámde csodaszép hegyvidéken.
→ TovábbAz erdei állatok hétköznapjaiba leshetünk be az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság legújabb kameracsapdás felvételein.
A Barlangoljunk! kampány célja hazánk különleges barlangjainak bemutatása, népszerűsítése. A hónap során az érintett nemzetipark-igazgatóságok különleges barlangi programokkal és jelentős kedvezményekkel várják a látogatókat.
Nyolc helyszínen több mint háromszáz millió forintból fejlesztette látogatóhelyeit az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság. A világörökség részét képező barlangok infrastrukturális fejlesztése nemcsak a látogatók, de a denevérek érdekében is történtek.
Az Aggteleki Nemzeti Park erdeiben éjszaka sem áll meg az élet, hisz az itt élő állatok ilyenkor aktívak igazán. Erről tanúskodnak a legfrissebb kameracsapdás felvételek is.
Az Országos Kéktúra 133 km-es, Boldogkőváralja és Putnok közötti szakasza változatos földtani felépítésű és domborzatú kistájakon halad keresztül. A Zempléni-hegység és a Bükk közötti kéktúraösvények számos geológiai érdekességet rejtenek, amelyek mellett nem érdemes szó nélkül elmennünk. Sorozatunk folytatásában ezek közül mutatunk be egy válogatást a Cserehát és az Aggteleki-karszt vidékeiről.
Szabadon nyargalászó lovak, háttérben zöldellő dombok és vadvirágos rétek. Mi tagadás, idilli a kép, és ebbe mi, kirándulók is bátran belesétálhatunk, sőt, nemcsak gyalogosan, de akár egy hucul ló nyergében is felfedezhetjük a környék szépségeit.
A múlt heti esőzéseknek köszönhetően több aggteleki barlangot le kellett zárni, a Baradla-Alsó-barlangból előtörő forrás pedig igencsak felduzzadt.
Válogatás a szerkesztőség tagjainak kedvenc ingyenes terepi applikációiból
Megnéztük a Medves-fennsík különleges hangulatú és pazar panorámájú várromját
Gyöngyöstől Hatvanig gurultunk, és számos érdekességet fedeztünk fel a dombokkal tarkított mátrai vidéken