
Mire jó a hód?
A hódok kapcsán legtöbbször csak bosszankodunk: egyre jobban elszaporodnak, rohamosan pusztítják a fákat, károkat okoznak. Arról azonban keveset beszélünk, miért nagyon hasznosak az ökoszisztémának.
A hódok kapcsán legtöbbször csak bosszankodunk: egyre jobban elszaporodnak, rohamosan pusztítják a fákat, károkat okoznak. Arról azonban keveset beszélünk, miért nagyon hasznosak az ökoszisztémának.
Még július első napján csaptak fel a lángok a Miskolchoz tartozó Jávorkút közelében, folyamatosan zajlik a károk felmérése, de már most is látszik, hogy fokozottan védett növény- és ritka rovarfajok is áldozatul estek.
Kifejlődéséhez a megfelelő gombafajra van szükség, ezért is meglepő, hogy most egy új területen fedezték fel.
A faj általában sziklafalakon telepszik meg, most azonban meglehetősen szokatlan módot választott a költésre a Tarna-vidéken.
Megszaporodtak a farkastámadások Magyarországon, a ragadozók „szarvasokat mészárolnak”, és terrorban tartják a Mátra környékét – ömlik ránk a médiából. Mennyit szabad elhinnünk ezekből? Tényleg a farkasoknak köszönhető, hogy a vadak lakott területre húzódnak? Kell-e félniük a kirándulóknak, ha egy falkával találják szembe magukat az erdőben? Többek között ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
Felsőtárkány közelében – bármerre is induljunk – jobbnál jobb túraútvonalakat találunk. Én ezúttal egy félnapos körtúrát tettem, amely nemcsak a látnivalók miatt volt változatos, de az időjárási körülmények is azzá tették, hisz hóból, sárból, borúból és derűből egyaránt kijutott.
→ TovábbVadkamera kapta lencsevégre, mi mindenre szolgálhat egy jó kis dagonya az erdőben.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság nem mindennapi felvételén egy fiatal vadmacska közlekedik tempósan oda-vissza.
A múlt héten többen is afrikai vadmacskát észleltek a Bükkben. Ám a nem mindennapi látogatót egy borsodnádasi lakosnak sikerült levideóznia, amit meg is osztott a közösségi oldalán.
Vannak különleges helyek Magyarországon, ahol a természet szépsége olyan erővel hat az emberre, hogy elfogynak a jelzők, a szavak. Ahol „nagyon másabb” a táj, ahol nem mindennapi ott lenni. A fokozottan védett, csak nemzeti parkos vezetővel látogatható Tarjánka-szurdok a Mátrában egy ilyen hely.
Te hány fajt tudsz megszámolni a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság felvételén?
Az élőlénynek nemcsak a neve, hanem az életmódja is rendkívüli, emellett egy nagyon ritka és sérülékeny faj.
Nagy a forgalom a Bükki vadváltónál, erről tett most közzé videót a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.
Nógrád megyében folytatódik a természetvédelmi őrök, a rendőrök, a polgárőrök közös ellenőrzése, amelynek egyik fő célja az erdőt versenypályaként használó terepmotorosok és quadosok kiszűrése.
A répáshutai csillagdában többek között lesz planetárium, csillagvizsgáló, a Napot és a meteoritokat bemutató kiállítás, de a virtuális valóságban akár a Marsra és a Holdra is elrepülhetünk.
Az utóbbi években több alkalommal is felbukkantak barna medvék Magyarországon, ráadásul lakott településeken és a környékükön is. Mit tegyünk, ha el akarjuk kerülni a találkozást a medvével, illetve akkor, ha már összefutottunk vele?
Májusban még tart a fokozott ellenőrzés a rendőrség és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őreinek közreműködésével. A motorosok, a quadosok és a turistákat más módon zavaró személyek ellen lépnek fel.
A Bél-kő tanösvény tetején lévő kilátóhelyet március elején zárták le, mert – feltételezhetően rongálás miatt – balesetveszélyessé vált. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a korlátot kijavították, így a kilátópont újra látogatható.
Az utóbbi évtizedekben világszerte egy agresszívan terjedő gombafertőzés, a kitridiomikózis veszélyezteti a kétéltűeket. A gomba terjedésében az embernek is szerepe lehet, például akkor, ha kézbe veszi a békákat.
Egy nagy felújítás után akár a füzéri vár párja is lehetne, de ma omladozva várja sorsát a dédesi vár. A Bükk-fennsík északi oldalának egyik leglátványosabb hegyén az ember és a természet munkájának különleges példáit találjuk.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa