
Nem biztos, hogy valaha szabadon engedhetik a meglőtt parlagi sast
Novemberben találták a súlyosan sérült parlagi sast az osztrák Wallernben, a határ mellett. Már szakértői vélemény is alátámasztja, hogy bűncselekmény történt.
Novemberben találták a súlyosan sérült parlagi sast az osztrák Wallernben, a határ mellett. Már szakértői vélemény is alátámasztja, hogy bűncselekmény történt.
A napokban a Győr-Moson-Sopron megyei Halászinál bukkant fel egy barátságos példány, amit azonmód megkínáltak elemózsiával. Sajnos ez nem jó ötlet, a nutria ugyanis sok kárt okoz.
Az utóbbi napokban fehérbe borult a híres „Tőzikés” erdő alja. A kora tavaszi látványosság évek óta nagyon sok látogatót vonz, épp ezért, aki idén elmegy, a virágok mellett – a járványhelyzet miatt – magára és a többi kirándulóra is fokozottan ügyeljen.
Egyetlen fészkelő vadlúdfajunk néhány szép példányát a napokban kapták lencsevégre. De miért is különleges, hogy felbukkantak ebben az időszakban a skandináv látogatók a Fertőnél?
Nem meglepő, ha a címben említett hely nevével nem találkoztál ezelőtt, mert még a közvetlen közelében élők, a győriek sem mind ismerik. A homokvidéket alapvetően katonai gyakorlótérként használják, de egy része egy projekt keretén belül hamarosan a nagyközönség számára is látogatható lesz.
Itt a különleges vidékről készülő természetfilm ízelítősorozatának negyedik része.
Fennmaradása teljes mértékben a kornistárnics nevű növényhez és a hangyákhoz kötött, nem csoda, hogy most veszélyeztetett helyzetben van.
Már sejtették, hogy megtelepedett, de eddig még nem került kézre tavi denevér a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén, egészen mostanáig.
Újabb védett orchideafajjal bővült a fertőszéplaki bányató környékének flórája. Több szép kosborféle mellett megjelent a vörösbarna nőszőfű is.
Magyarországon ötödik alkalommal sikerült megfigyelni a nálunk rendkívül ritka pártásdarut, a Dunántúlon, és azon belül a Fertőn, ez a faj első észlelése.
Az eredetileg Dél-Amerikából származó hódpatkányból csak az elmúlt hetekben 13-at számoltak a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban.
A nyári ludak általában március elején költésbe kezdenek, és az első fiókás családok április első hetében jelennek meg a part menti gyepeken. A Fertő-Hanság Nemzeti Parkban idén azonban minden eddiginél korábban kikeltek az első fiókák, adta hírül a nemzetipark-igazgatóság Facebook-oldalán.
A leánykökörcsin sokunk kedvenc tavaszi virága, de sajnos jó pár veszély leselkedik rá, ami majdnem mind az embereknek köszönhető.
Utoljára 1934-ben találtak belőle a Kisalföldön, most viszont újra előbukkant, nem kevesebb, mint 216 példánnyal.
Virágait bontogatja növényfaunánk egyik ritkasága, a védett barázdás csűdfű, amely hazánkban kizárólag a Fertő tó magyar oldalán fordul elő.
Méghozzá a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban. A nyári ludaknál sima ügy az örökbefogadás.
A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság egy Facebook-posztban mutatta meg, mi történt a Natura 2000-es területen.
Tavasztól szigorítják a csáfordjánosfai tőzikés védelmét. A tanösvény látogatásakor kötelező lesz a gumicsizma, és a nyomvonalról való letérés is szigorúan tilos. Ha valaki mégis letér, a bírság 50 000 forint is lehet.
Bár a főszezon már a hazai nemzeti parkokban is véget ért, a természet még ilyenkor is tartogat érdekes látnivalókat. Érdemes hát kimozdulni, de előtte lapozzuk át a nemzeti park igazgatóságok programfüzeteit, ugyanis az év utolsó hónapjában is találhatunk még izgalmas túrákat. Ezek közül ajánlunk most néhányat.
Már több mint 6000 darut számoltak össze a Fertő térségében. Most te is megnézheted őket.
Válogatás a szerkesztőség tagjainak kedvenc ingyenes terepi applikációiból
Megnéztük a Medves-fennsík különleges hangulatú és pazar panorámájú várromját
Gyöngyöstől Hatvanig gurultunk, és számos érdekességet fedeztünk fel a dombokkal tarkított mátrai vidéken