Keresés eredménye

Amikor az egyik inváziós faj kiszorítja a másikat

A Balatonban számos idegenhonos faj megjelent már. Kagylókból több is, és az elsőként érkező vándorkagyló hamar konkurenciát is kapott a kvagga kagyló személyében. Ez utóbbi faj a tó egy részén már ki is szorította elődjét. De vajon mi lehet a sikerének a titka? És mi köze van mindennek a hegymászáshoz?

2023.09.20.

Tudod, melyek az ország legveszélyesebb inváziós növényfajai?

Aki rendszeresen járja a természetet, és kicsit is ismeri a növényeket, az tudja, bármerre is induljon az ember, előbb-utóbb belefut inváziós fajokba. Az idegenhonos állat-és növényfajok egyre nagyobb területeket hódítanak meg, és világszerte komoly erőfeszítések folynak azért, hogy megállítsák terjedésüket.

2023.08.11.

Özönnövények borítják el a Sajó gátját

Mik azok az özön- vagy más néven, inváziós növények, és miért harcolunk ellenük? Erre a kérdésre Bartha Csaba, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, Tarna-Lázbérci Csoport csoportvezetője egy Sajó menti séta keretében ad válaszokat.

2022.11.10.

Egyre több a törpeharcsa a Balatonban

A fekete törpeharcsa idegenhonos faj Európában, és az utóbbi években nagyon elszaporodott a Balatonban is. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet felmérést készít az elterjedéséről. A horgászokat arra kérik, hogy egy kérdőív kitöltésével segítsék a munkájukat.

2022.09.22.

Egyre több a nutria Zalában

Az első példányokat 2016-ban észlelték Zala megyében, az elmúlt évek enyhe telei pedig hozzájárultak a faj terjedéséhez. Most vadkamerákkal figyelték meg a nutriákat, és amit láttak, az aggodalomra ad okot.

2022.09.16.

Akác, az inváziós hungarikum

Bár a cím kissé ellentmondásosnak tűnik, így igaz: az akác Észak-Amerikából származik, Magyarországon nem őshonos faj, ennek ellenére a hazai erdők durván negyedét teszi ki, és néhány éve hungarikummá nyilvánították. Hogy lehet ez? Szeressük vagy utáljuk az akácot? És nem mellékesen: mit kezdjünk vele, ha ellepi az udvarunkat?

2022.07.13.

A kaktuszok köszönik, elég jól érzik magukat nálunk

Ki gondolná, hogy vannak olyan kaktuszfajok, amelyek remekül elvannak nálunk, nemcsak otthon a cserépben, de kint a természetben is. De mit keresnek kaktuszok a kiskunsági homokon, a Vértes sziklagyepén vagy a Pilis lejtőjén? És miért nagy baj, hogy ott vannak?

2021.11.20.

Nem minden rucaöröm öröm

Hazánk vizeiben is lebeg már egy brazil vízipáfrányfaj, az átellenes rucaöröm. De vajon veszélyt jelenthet-e a hazai vízinövényekre, és egyáltalán: mi az a rucaöröm? Most megtudhatod.

2021.08.30.

Pásztormadarak tűntek fel a Dél-Alföldön

A közelmúltban országszerte, több helyszínen is felbukkantak a pásztormadarak. Az elmúlt hetekben a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén is megfigyeltek kisebb, homogén csapatokat és seregélyek közé vegyült egyedeket is.

2020.07.02.