
Ahol a láp és a homokbuckák találkoznak – a Kolon-tó
A Kolon-tó a Kiskunság legjelentősebb mocsara. A hatalmas kiterjedésű nádas páratlan madárvilágnak ad otthont, de a tóval szomszédos homokbuckák is tele vannak érdekes élőlényekkel.
A Kolon-tó a Kiskunság legjelentősebb mocsara. A hatalmas kiterjedésű nádas páratlan madárvilágnak ad otthont, de a tóval szomszédos homokbuckák is tele vannak érdekes élőlényekkel.
Egy hatalmas hálórendszert építettek ki a szakemberek a Kiskunságban a fokozottan védett viperák visszatelepítési területe felett, amely a tervek szerint hatékonyan távol tartja majd a kígyókra éhes ragadozókat.
Soltszentimre és Csengőd határában, a pusztába vetve, a kiskunsági szikes tavak, sztyepprétek és szélfútta homokhátak rejtekében áll egy különleges Árpád-kori templom, melyet rommá sűrített az idő. Megmaradt csonka tornya és falai 800 év tanúi.
Apró és tökéletes rejtőszínnel rendelkezik, így a fákon vagy a talajon alig lehet kiszúrni ezt a szerény tavaszhírnököt.
A cikkből az is kiderül, hová kell menned, ha látni akarod ezt a különleges és törékeny növényt.
A Kiskunságon 11 éve járt utoljára a kopár vidékek madara, ami a fején lévő kettős tollpamacsról kapta a nevét.
Mit rejt az a fura fehér szövedék a fűben? A helyedben nem bolygatnánk.
Szerencsére nem esett nagyobb baja. A szabadon engedéséről videó készült, amit a cikkben nézhetsz meg.
A felmérés a kiskunsági viperaélőhelyeken zajlott, és meglepő eredményeket hozott.
Újhartyán határában a búza-, kukorica- és szántóföldek ölelésben, égbe törő fák árnyékában bújik meg egy különleges hangulatú takaros, kis Mária-kápolna, melynek a története sem mindennapi.
Talán meglepő, de a kaktuszok remekül érzik magukat a hazai gyepeken, távol az őshazájuktól. Csak épp semmi helyük itt. A Pilisben és a Vértesben is találtak már kivadult állományokat, a napokban pedig a Kiskunságban „kaktusztalanítottak.”
Fokozottan védett hüllőfajunk egyelőre még az igazak álmát alussza a föld alatt, de a védelmükért dolgozó szakemberek már nagy munkában vannak. Egy hatalmas hálórendszert építettek ki egy viperák lakta gyep felett, ami távol tartja majd a kígyókra éhes ragadozókat.
Mostohák címmel publikálta Szendőfi Balázs legújabb természetfilmjének egyik izgalmas epizódját, amelyben a főszereplő kakukkfiókák és nádirigószülők mellett gyönyörű képsorokat láthatunk a Kiskunságról is.
A Kiskunságban található, európai szinten is különleges élőhellyel rendelkező szikes tó, a Böddi-szék újjáéledésén munkálkodnak évek óta a nemzetipark-igazgatóság munkatársai. Most egy új, látványos tanösvényt hoznak létre az itteni kivételes növény- és állatvilág bemutatására. De miért is fontos ez a tanösvény? Cikkünkből kiderül.
A viperakereső kutyás egység feladata lesz a potenciális élőhelyeken a fokozottan védett rákosi vipera jelenlétének ellenőrzése, illetve az előfordulások feltérképezése, és az adatgyűjtés segítése a felmérések során.
A vörös róka és az európai borz nagy viperafogyasztók. Most olyan zárt hálórendszert építenek ki a Kiskunsági Nemzeti Park egyik élőhelyén, amivel megvédhetik a kígyókat ezektől a ragadozóktól.
A rovarfaj fokozottan védett Magyarországon, ezért nagy erőkkel folyik a megfigyelése a Kiskunsági Nemzeti Parkban. Idén sok nem védett helyről is előkerült.
Az őszi füzértekercs egy kistermetű kosborféle, és különlegessége, hogy a többi orchideánkkal ellentétben nem tavasszal, hanem ősszel virágzik. Már ha virágzik, mert ha nem megfelelőek a viszonyok, akkor van, hogy még leveleket sem növeszt.
A Kolon-tó a Kiskunság legjelentősebb mocsara. A hatalmas kiterjedésű nádas páratlan madárvilágnak ad otthont, de a tóval szomszédos homokbuckák is tele vannak érdekes élőlényekkel.
→ TovábbMagyarországon még 10 pár széki lile sincs, a faj csak a Kiskunságban költ rendszeresen. Idén több fióka is kikelt itt.
Az ország egyik legjobb gerinctúrája
A Cserhát apró falvainak felfedezése bringáért kiált. Adunk egy kis ízelítőt erről a gyönyörű, de kevésbé felkapott vidékről.
Helyszíni riportunkban utánajártunk e különleges település vonzerejének.