
Kiderült, hány erdei fülesbagoly telelt nálunk idén
Nemcsak az egyedek számára derült fény, hanem arra is, összesen hány tonna rágcsálót pusztítottak el, és hogy melyik település volt idén Magyarország „bagolyfővárosa”.
Nemcsak az egyedek számára derült fény, hanem arra is, összesen hány tonna rágcsálót pusztítottak el, és hogy melyik település volt idén Magyarország „bagolyfővárosa”.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a lakosság bevonásával országos erdeifülesbagoly-felmérést hirdet január 29. és február 1. között. A számlálásban bárki részt vehet. Hogy miként csatlakozhatsz a „nagy bagolyleshez”, kiderül cikkünkből.
A téli hónapokban még a nagyvárosok is meg tudják örvendeztetni a madárbarátokat. A parkokban, fasorokban számos északról érkezett vendég keres menedéket és legfőképpen élelmet. Érdemes hát nyitott szemmel járni, néha meg-megállni, és végigpásztázni a belvárosi fák csupasz koronáit.
Magyarország leggyakoribb, általánosan elterjedt bagolyfajának képviselőit - gyakorta látható, hosszú tollfülükről - igen könnyű felismerni, a téli hónapokban pedig még arra is van esélyünk, hogy lakott területen pillantsuk meg őket, ahol olykor nagyobb csapatokba verődve várják az éj leszálltát, hogy vadászni induljanak.
Még május elején került fel az a sokkoló videó a Facebookra, ahol a Mályi Madármentők beszámoltak arról, hogy valaki eltörte egy tojó fülesbagoly mindkét szárnyát, és három fiókájával együtt egy zsákban kidobták Megyaszó külterületén. Ám a történet végül is happy enddel végződött, a bagolyfiókák nemrég megkezdték önálló életüket. A szabadon engedésükről videó is készült. Mutatjuk.
Még május első hetében találták a törött szárnyú erdei fülesbaglyot három fiókájával egy zsákban Megyaszó határában. Azóta a kis baglyokra rá sem lehet ismerni.
Ha csak egy cuki videót nézel meg ma, ez legyen az: így falatozik a néhány napos kuvik a mályi madármentőknél.
Kölkeden jó sok gólya, és emiatt számos gólyafészek is található. Az egyikben hat fülesbagoly-fióka nevelkedik.
Múlt héten került a mályi madármentőkhöz az az erdei fülesbagoly, aminek brutális módon eltörték mindkét szárnyát, és a fiókáival együtt egy zsákba dobták. Azóta megműtötték, a kismadarak pedig szépen esznek.
Egy zsákban találták meg Megyaszó külterületén a megkínzott bagolycsaládot, a mályi madármentőkhöz kerültek.
Január 24. és 27. között te is részt vehetsz a telelő erdei fülesbaglyok számlálásában.
A makói Deák Ferenc utca fái minden télen megtelnek erdei fülesbaglyokkal. Ilyen sok madarat azonban, mint most, korábban itt még nem láttak. A napokban volt, hogy 150 bagoly is pihent a könyvtár környékén álló fákon.
Majdnem a szavazatok felét vitte az uráli bagollyal és a füleskuvikkal szemben.
A kitüntető címért idén három bagolyfaj száll versenybe, melyek mindegyikét veszélyezteti a nem fenntartható módon folytatott erdőgazdálkodás és mezőgazdaság. A jelöltekre már lehet szavazni, az eredményt a jövő év első napján hirdetik ki.
A sztori vége viszont sajnos nem biztos, hogy mókás lesz: a fülesbagoly kényszerből foglalta el az üres gólyafészket, a fiókák pedig lehet, hogy veszélyben forognak majd.
Bár az erdei fülesbaglyok alapesetben márciusban költenek, az enyhe tél megzavarhatja a fészkelési szokásaikat. A Hortobágyi Madárpark januárban kikelt bagolyfiókát mentett.
Az MME ezen a télen is meghirdeti az erdei fülesbaglyok telelőhelyének országos felmérését, amin bárki részt vehet. Január 18-tól 21-ig figyeld a baglyokat!
Ahogy megérkezett a hideg idő, megjelentek az erdei fülesbaglyok is Magyarország bagolyfővárosában. Telente ezernél is több példány gubbaszt a fákon.
Legutóbb a telelő erdei fülesbaglyok felmérésében kérte a lakosság segítségét az MME, most a fészkelő baglyok számlálásában vehetsz részt.
Január közepén tartották az országos bagolyfelmérést, amiben a lakosság is részt vehetett. Idén minden eddiginél több adat érkezett be, és kiderült, hogy hazánk legalább 459 településén, 694 helyszínen 11 412 erdei fülesbagoly telel.
Szabadkígyós környékét jártuk be, és felfedeztük a puszták különleges élővilágát
Egy monumentális, csonka bükki bérc. Mi történhetett ezzel a heggyel?
A Margit-sziget tele van történetekkel minden korszakból, de talán a „sötét” középkor volt itt a legizgalmasabb