
Kirepültek a cserebökényi erdei fülesbagoly fiókák
A nemzeti park oldalán olvasható hír szerint a fülesbagoly rendszeresen költ a vércséknek kihelyezett „C” típusú madárodúkban is.
A nemzeti park oldalán olvasható hír szerint a fülesbagoly rendszeresen költ a vércséknek kihelyezett „C” típusú madárodúkban is.
A madarak csak két hetesek voltak a megtalálásukkor, és sajnos már nem lehetett őket visszahelyezni a fészekbe. Nézd meg őket videón.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is a lakosság segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez január végén. Idén minden eddiginél több adat érkezett be, és mostanra elkészült összesítés is.
Idén a szokásosnál kevesebb erdei fülesbagoly választotta telelőhelyül a dél-alföldi településeket. Vajon mi lehet az oka?
A pár héttel ezelőtti kisújszállási és túrkevei látogatásunk élményein felbuzdulva, úgy döntöttünk, felcsapunk mi is önkéntes bagolyszámlálónak. Elindultunk hát feltérképezni lakóhelyünk baglyos fáit. Élmények és tapasztalatok két részben, ezúttal Tiszafüreden kutattunk a baglyok után.
A pár héttel ezelőtti kisújszállási és túrkevei látogatásunk élményein felbuzdulva, úgy döntöttünk, felcsapunk mi is önkéntes bagolyszámlálónak. Elindultunk hát feltérképezni lakóhelyünk baglyos fáit. Élmények és tapasztalatok két részben, két helyszínről, Budapestről és Tiszafüredről.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a lakosság bevonásával ismét országos erdei fülesbagoly telelőhely felmérést hirdet. A programban a járványügyi intézkedések mellett is bárki részt vehet, sőt ez remek szabadlevegős elfoglaltságot is kínál. Az egyéni megfigyelők mellett óvodák és általános iskolák részvételére is számítanak.
Túrkeve és Kisújszállás az ország két legfontosabb bagoly-telelőhelyének számít. Furcsa párhuzammal élve azt is mondhatjuk, ami a tehetős brit nyugdíjasok számára Mallorca és a spanyol Napos part, az az erdei fülesbaglyok számára Túrkeve, Kisújszállás és a többi nagykunsági város.
→ TovábbNoha nehezen észrevehetők, ha az ember tudja, hol kell keresni őket, és figyelmesen nézi a fenyőfák ágait a városi parkokban, templomkertekben, láthatja, ahogy mozdulatlanul, csendben üldögélnek egymás mellett. Ha kedved van, te is részt vehetsz január végén a telelő erdei fülesbaglyok számlálásában. Összeszedtünk néhány érdekességet róluk.
A téli hónapokban még a nagyvárosok is meg tudják örvendeztetni a madárbarátokat. A parkokban, fasorokban számos északról érkezett vendég keres menedéket és legfőképpen élelmet. Érdemes hát nyitott szemmel járni, néha meg-megállni, és végigpásztázni a belvárosi fák csupasz koronáit.
Magyarország leggyakoribb, általánosan elterjedt bagolyfajának képviselőit - gyakorta látható, hosszú tollfülükről - igen könnyű felismerni, a téli hónapokban pedig még arra is van esélyünk, hogy lakott területen pillantsuk meg őket, ahol olykor nagyobb csapatokba verődve várják az éj leszálltát, hogy vadászni induljanak.
Ritkán kerülnek szem elé, ha mégis, akkor is leginkább csak egy elsuhanó árnyat látunk belőlük. Ennek ellenére a baglyokat még a legkisebbek is ismerik, hisz már a meséknek is megkerülhetetlen szereplői.
December és március között nem kevesebb, mint 113 bagoly tetemét vagy maradványait azonosították. Mit keres ennyi bagoly a főút mellett, és hogyan lehetne kivédeni a gázolásokat?
No, nem mindegy, milyen hangokról van szó, és az sem, melyik platformon értesíted az egyesületet, de egy biztos: egy kedvelt madárfaj elterjedésének megismeréséhez járulhatsz hozzá. Cikkünkből minden kiderül.
Nemcsak az egyedek számára derült fény, hanem arra is, összesen hány tonna rágcsálót pusztítottak el, és hogy melyik település volt idén Magyarország „bagolyfővárosa”.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a lakosság bevonásával országos erdeifülesbagoly-felmérést hirdet január 29. és február 1. között. A számlálásban bárki részt vehet. Hogy miként csatlakozhatsz a „nagy bagolyleshez”, kiderül cikkünkből.
Még május elején került fel az a sokkoló videó a Facebookra, ahol a Mályi Madármentők beszámoltak arról, hogy valaki eltörte egy tojó fülesbagoly mindkét szárnyát, és három fiókájával együtt egy zsákban kidobták Megyaszó külterületén. Ám a történet végül is happy enddel végződött, a bagolyfiókák nemrég megkezdték önálló életüket. A szabadon engedésükről videó is készült. Mutatjuk.
Még május első hetében találták a törött szárnyú erdei fülesbaglyot három fiókájával egy zsákban Megyaszó határában. Azóta a kis baglyokra rá sem lehet ismerni.
Ha csak egy cuki videót nézel meg ma, ez legyen az: így falatozik a néhány napos kuvik a mályi madármentőknél.
Kölkeden jó sok gólya, és emiatt számos gólyafészek is található. Az egyikben hat fülesbagoly-fióka nevelkedik.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa