
Exkluzív vendégek jelentek meg Kardoskúton
Két olyan madárfaj is megjelent a kardoskúti Fehér-tónál, amelyek nagy ritkaságnak számítanak a téli időszakban Magyarországon.
Két olyan madárfaj is megjelent a kardoskúti Fehér-tónál, amelyek nagy ritkaságnak számítanak a téli időszakban Magyarországon.
Idén a járvány miatt nem tartanak szakvezetéses darules túrákat a szegedi Fehér-tónál, ezért marad a videó és az egyéni látogatás, amihez a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság egy-két jó tippet is ad.
Ködös, esős, hideg időben az embernek nem sok kedve van kimozdulni, pedig a természet ilyenkor is tartogat izgalmakat. A szegedi Fehér-tónál például vonuló és telelő madarak sokasága időzik ebben az időszakban. A Turista Magazin összevont téli számában dél-alföldi madárlesre kalauzoljuk az olvasókat.
A csípős, hideg idővel két északi madárfaj, a hósármány és a sarkantyús sármány is megérkezett a Dél-Alföldre. Kisebb csapatokban mozognak a kardoskúti Fehér-tónál.
A ritka jövevény a nagy lilikekkel bandázik a Fehér-tónál, ahol rajta kívül 14 ezer daru és több száz vadlúd tanyázik.
A szegedi Fehér-tónál eddig nem látott barna füzikét fogtak be. Ritka vendég nálunk, hiszen ennek a madárfajnak ez mindössze a 13. adata Magyarországon.
A kardoskúti tónál mindig történik valami érdekes: most éppen egy évek óta nem látott, ritka madarat lehetett több napon keresztül megfigyelni.
A madár észlelése a Dél-Alföldön szenzációszámba megy a madárkedvelők szerint.
A Magyarországon csak nagyon ritkán felbukkanó madár – ami a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján különösen veszélyeztetett fajként szerepel – október 8-án tűnt fel a kardoskúti Fehér-tónál.
De nemcsak ott, hanem a Körös-Maros Nemzeti Park más tájain is. Ez azért jó hír, mert a bíbicek száma egyébként csökkenő tendenciát mutat.
Visszatértek a nagy godák és a gulipánok a kardoskúti Fehér-tó környékére. Már keresik is a fészkelőhelyet, és egyre gyakrabban hallatják hangjukat.
Jót tett az enyhe idő és az esőzés a kardoskúti Fehér-tónak. A megnövekedett vízfelületen ideális körülmények alakultak ki a vízimadarak számára, akik pár nap alatt több ezres csapataikkal újra benépesítették a tó környékét.
A szegedi Fehér-tó az európai madárvonulás fontos állomása, ahol jelenleg több mint 40 ezer daru időzik, de a napokban ritka kóborlók is megjelentek.
A vízi madarak száma napról napra rohamosan nő a nagy szikes tavon. Még van hely a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság darunéző programjaira.
Több mint ezer vízi- és parti madár tartózkodott az elmúlt napokban a Körös-Maros Nemzeti Parkban található tavon.
A Fehér-tó nádrengetegében 2017-ben sikerült először bizonyítani a pásztorgém költését. A szépséges madarak idén is visszatértek, és reméljük, újra sikerül nekik felnevelni egy fészekalj fiókát.
A tavasz csalhatatlan jeleként a pusztákon már egyre gyakrabban hallani pacsirtaszót, megérkeztek az első bíbiccsapatok is, közben a szegedi Fehér-tó sirályainak fészkelőhelyét is előkészítették már.
Áramütésre utaló sérüléssel vitték a Szegedi Vadasparkba, azt a jeladós rétisast, amelyet a szegedi Fehér-tónál találtak. A jó hír, hogy a szakemberek bíznak a mielőbbi felépülésében.
Rózsás flamingó még sosem járt a szegedi Fehér-tónál. Most viszont egy mégis felbukkant, a madarászok nagy örömére. Még ugyan nem rózsaszín, mert fiatal egyedről van szó, de ha felnő, majd az lesz.
Legalábbis bizonyítottan még nem figyelték meg a lazúrcinegét Magyarországon, egészen november 18-ig. Most három madarász készített fotókat róla Sándorfalva térségében.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit