
Napi cukiságbomba: bölényborjú született az Őrségben
Az Őrségi Nemzeti Park bölényállományát még 2017-ben alapították 12 példánnyal. Napjainkra a létszám már közel háromszorosára nőtt, és jó hír, hogy megvan az idei első borjú.
Az Őrségi Nemzeti Park bölényállományát még 2017-ben alapították 12 példánnyal. Napjainkra a létszám már közel háromszorosára nőtt, és jó hír, hogy megvan az idei első borjú.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság kőszegi mentőközpontjába számos denevér érkezett az elmúlt hónapokban. A teleltetés után nemrégiben kihelyezték az állatokat külső odúkba, ahonnan most már kedvük szerint kirepülhetnek.
Évente csupán néhány alkalommal nyílik ki az Őrségi Vadon kapuja. Február végén és március elején négy alkalommal is lehetőség lesz szakemberek kíséretében terepjárós kalandtúrán a bölények nyomába eredni, és bepillantani ezeknek a különleges állatoknak a mindennapjaiba.
A hétvégén jelentős mennyiségű csapadék zúdult az Őrségre, ami miatt Szalafő közelében két tanösvény jelenleg nem látogatható, de a kialakult helyzet egy rövid szakaszon a kéktúrázókat is érinti.
Ha kell egy kis lazulás, akkor itt a remek alkalom egy néhány perces kikapcsolódásra: árnyékban heverésző bölényeket és cuki idei borjúkat lehet videón nézegetni.
Új bika érkezett Németországból az őrségi vadon bölénycsapatába. A tehenek örömmel fogadták Donperignont.
A Rába szabályozatlan hazai szakaszát az ország egyik legvadregényesebb vízitúra-útvonalának tartják. Itt tettünk egy rövid túrát, majd megnéztük a tavaly átadott csákánydoroszlói Vízi Vándor Természetvédelmi Látogatóközpontot is. Programtipp egy őrségi nyaraláshoz.
Az év első bölényborja vidáman követi termetes anyukáját az őrségi vadonban.
Kinek jutna eszébe otthon felnevelni egy aranysakált? És, ha már befogadta és felnevelte, akkor az az őrült ötlete támad, hogy nyomkeresőnek tanítja be? Gruber Ágnes mindkettőre vállalkozott. Különleges „kísérletéről” Csikasszal, a nádi farkassal egy blogban be is számol.
Kis patkósdenevérek, nyugati piszedenevérek és horgasszőrű denevérek sokasága élvezheti zavartalan nászát és pihenését egy egyszerű ötletnek köszönhetően.
A szőcei tőzegmohás láprét különleges hely, és nemcsak azért, mert egy pallósoron járhatjuk be a fokozottan védett területet. Most különösen érdemes idejönni, hisz a láprét április-májusban, a virágzás fő időszakában a leglátványosabb.
Magyarország tizedik nemzeti parkja március elsején ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját. Ez alkalomból összegyűjtöttünk pár látványos fotót kedvcsinálóként e pompás vidék felfedezéséhez, amihez van egy-két túratippünk is.
Megkértük a hazai nemzetipark-igazgatóságok szakembereit, ajánljanak nekünk olyan túrahelyszíneket és tanösvényeket, amelyek kora tavasszal különlegesebbek, mint bármely más évszakban.
Karla, a bölénytehén energikusan foglalta el új helyét. Számítanak rá, hogy jövőre borjúval növeli a bölényállományt.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság júliusban és augusztusban minden hétköznapra izgalmas programot kínál a látogatóknak.
A „Mit eszik egy bölény?” kérdésre válaszolhatnánk egy hosszú felsorolással, vagy mondhatnánk azt, hogy tulajdonképpen minden növényt, ami elé kerül. Ez azonban így nem teljesen fedi a valóságot, hisz – ahogy az az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság videójából is kiderül – a dolog ennél sokkal összetettebb.
Legutóbb tavaly novemberben adtunk helyzetjelentést az őrségi vadonból, ideje hát egy update-nek, sok minden történt ugyanis azóta a bölények háza táján. Videókkal tűzdelt beszámoló következik.
Nemcsak azért fontos, hogy milyen gombát gyűjtünk be, hogy aztán ne mérgezzük meg magunkat, de az erdő ökoszisztémájára is érdemes figyelni. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság összeszedte, mit jó szem előtt tartani gombaszedés során.
A kór Magyarszecsőd környékén ütötte fel a fejét. A galambok hordozzák, náluk többnyire nem okoz tüneteket, a zöldikék viszont hamar elpusztulnak tőle.
Fokozatosan vadonná alakítottak egy hetven hektáros területet a nemzeti parkban, és európai bölényekkel népesítették be. Kisfilm is készült róla.