
Egy évnyi természetjárás hazánk sokszínű tájain
Egy csokorra való túratipp és élménybeszámoló a Turista Magazin 2020-as túraajánlataiból, melyek varázslatos helyszínei sokszor a cikk készítőjét is elbűvölték.
Egy csokorra való túratipp és élménybeszámoló a Turista Magazin 2020-as túraajánlataiból, melyek varázslatos helyszínei sokszor a cikk készítőjét is elbűvölték.
A Turista Magazinban idén nyáron indítottuk el Ökotúra rovatunkat, amelyben hónapról hónapra ellátogattunk egy-egy nemzeti parkba. Az elmúlt fél évben jártunk többek között Szarvason, a szegedi Fehér-tónál és az ország tetején is. Év végi visszatekintésünkben felvillantjuk a legérdekesebb látnivalókat.
Bár érzésre tegnapelőtt még 2019 volt, valójában eltelt egy év, benne ismét tíz nyomtatott Turista Magazin lapszámmal, a címlapokon pedig nyolc saját gyártású fotónkkal, amelyekkel sikerült remekül lefedni az ország tájait és felfedezésük legkülönbözőbb formáit. Év végi visszatekintés, címlapokban.
→ TovábbKödös, esős, hideg időben az embernek nem sok kedve van kimozdulni, pedig a természet ilyenkor is tartogat izgalmakat. A szegedi Fehér-tónál például vonuló és telelő madarak sokasága időzik ebben az időszakban. A Turista Magazin összevont téli számában dél-alföldi madárlesre kalauzoljuk az olvasókat.
Téli összevont lapszámunkban igyekszünk hasznos ötletekkel, tippekkel, túraleírásokkal segíteni a megfelelő kirándulóhelyek kiválasztását a hideg hónapokban is. Az ismertebb hazai célpontok mellett olyan kevésbé felkapott helyszíneket is bemutatunk, mint a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalói.
Hegyről leszáguldó bringások, az erdő csendjét felverő motorzúgás; aki rendszeresen túrázik, annak ezek az élmények bizonyára nem jelentenek újdonságot. A Turista Magazin novemberi számában megnéztük, hogy az illegális utakat választó kerékpárosok és motorosok milyen nyomokat hagynak maguk után a természetben.
Kékestető az ország egyik legnépszerűbb kirándulóhelye. A jól ismert látnivalókon túl azonban a Kékesnek létezik egy kevésbé ismert, vadregényes arca is. A novemberi Turista Magazin Ökotúra rovatában erről mesélünk.
Természetfotósokat bemutató Fókuszban a természet rovatunkban ezúttal egy fiatal magyar lányt mutatunk be, aki denevérlábas képével idén tarolt mind a hazai mind a nemzetközi fotós pályázatokon. Ismerjétek meg Sztrehárszki Lilit, a madarak szerelmesét!
Novemberi lapszámunkban olyan különleges célpontokat, túrahelyszíneket gyűjtöttünk össze, amelyek lehet, kiesnek a hazai természetjárás fősodrából, viszont reméljük, bemutatásuk után sokan kerekednek majd fel, hogy élőben is lássák őket.
A legnagyobb hazai dendrománnal, dr. Pósfai Györggyel indultunk óriás fák keresésére az ország délnyugati szegletében. Közben sok mindenről beszélgettünk, elsősorban a fákról persze, de a molekuláris biológus precizitása és elveszett kocsikulcsok is szóba kerültek.
A hortobágyi halastórendszer Közép-Európa egyik legfontosabb vízimadár-élőhelyének számít. Szeptember közepén bejártuk a halastavakat, a Turista Magazin októberi számában elmeséljük, mi mindent láttunk.
Egy klassz kirándulást ajánlunk csodaszép panorámával megkoronázva: az őszi erdőn keresztül fel a drégelyi várromhoz.
Nincs is jobb kikapcsolódás, mint az ezerszínű őszi erdőben sétálni, és erre talán az október a legalkalmasabb időszak. Remek felfedeznivalókat gyűjtöttünk össze erre a hónapra: barangolunk a Keleti-Bakony legszebb vidékein, bemutatjuk a Mecsek változatos értékeit és a Zselic utánozhatatlan hangulatát, és egy érdekes madarásztúrát sem hagyunk ki a Hortobágyon.
A Ráckevei (Soroksári)-Duna legdélebbi, azaz Ráckeve és Tass közé eső szakaszának mindkét partja maga a megtestesült nyugalom, ahol egy egész napot el lehet tölteni tekeréssel, nézelődéssel, evés-ivással, tavasztól őszig akár fürdőzéssel is.
Magyarországon már évszázadok óta nincs szaporodó medveállomány, csak kóborló egyedek tűnnek fel. Azokból azonban mintha mostanában egyre több lenne. A Turista Magazin szeptemberi számában Bakó Botonddal, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológus-szakreferensével beszélgettünk.
A Békés megyei kisváros, Szarvas nagyon sok látnivalóval büszkélkedhet, ráadásul természeti környezete is gyönyörű, amit gyalog, két keréken és vízi úton egyaránt felfedezhetünk. A Turista Magazin szeptemberi számában meg is tettük mindezt.
Első őszi lapszámunkban igyekszünk ötleteket, célpontokat, izgalmas hazai útvonalakat és titkos tippeket adni, hiszen szuper dolog kirándulni, de még jobb, ha mindennek célja is van. Barangolunk a Pilis legszebb részein, bringázunk a Ráckevei-Duna mentén, és ellátogatunk Szarvas környékének kevésbé ismert kincseihez is.
Ez a tanács a Turista Magazin nyári számának beporzó rovarokkal foglalkozó cikkében hangzik el. Nem túlzás, a rovarok az egész földi élet alapját jelentik, de egy ideje arról szólnak a hírek, hogy a rovarok és köztük a beporzók veszélyben vannak. A magazinban szakértővel járjuk körbe a témát.
A Kis-Balaton az állatok és a növények birodalma, amelynek életébe azért bepillanthatunk mi, emberek is. De nem akárhol és nem akárhogyan, hisz a terület egy része fokozottan védett. A Turista Magazin nyári lapszámában elmeséljük, mi mindent lehet itt látni, és hová érdemes elmenni.
Nyári összevont számunkban nemcsak olyan furcsának tűnő, különleges hazai állatokat mutatunk be, amelyekről nem is gondolnánk, hogy körülöttünk élnek, hanem remek célpontokat is ajánlunk a Kis-Balaton, a Zselic, a Mecsek, a Gerecse és a Vértes ismert vagy kevésbé ismert természeti látnivalói közül is.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit