
Az őszapó titka
Van egy egyszerű módszer, amivel garantáltan az etetőnkre csalhatjuk ezt a törékeny, érdekes külsejű kismadarat.
Van egy egyszerű módszer, amivel garantáltan az etetőnkre csalhatjuk ezt a törékeny, érdekes külsejű kismadarat.
Európa egyik legnagyobb termetű sasfajának elnevezése minden országban kötődik királyi, eleganciát sugárzó, de egyben harcias megjelenéséhez. De mit is kell tudni erről a fenséges fajról, amely kis híján eltűnt nálunk a múlt század első felében?
A szaporodó- és telelőhely közötti, évente kétszer bejárt vándorút megtétele évmilliók óta szerepel szárnyas barátaink túlélési stratégiáinak repertoárjában. Összeállításunkból megtudhatjátok, mi a különbség a fakultatív és az obligát vonulás között, valamint arra is fény derül, hogy nem csupán észak és dél közötti vándorlás létezik.
Látszólag nem túl harmonikus az imádkozó sáska házasélete, ugyanis a nőstény gyakran már párzás közben elfogyasztja a hímet, erre azonban jó oka van.
A szenderek a lepkék azon képviselői, amelyek nem feltétlen külső megjelenésükkel, sokkal inkább érdekes életmódjukkal vívták ki a természetjárók és a kerttulajdonosok figyelmét.
Vadgerle, a legtöbb ember számára ez a név semmit nem mond. A természetfotósok, természetjárók szeme azonban már felcsillanhat e név hallatán.
Az emberek képzeletében cuki, vidám kis építőmunkás. A valóság kicsit más. 10 dolog, amit nem tudsz a hódokról.
Galgahévíz és Tura külterületén félszáznál is több mérgezett madarat és több mint 100 mérgezett csalétket tudtak felkutatni a többnapos keresés alatt.
Abban a kivételes szerencsében van részem idén, hogy az ablakomból kísérhetem figyelemmel egy balkáni fakopáncs-pár (Dendrocopos syriacus) költését. Csak a függönyt kell elhúznom ehhez minden reggel.
Aki nem akar 6766 évet várni a Neowise nevű üstökös visszatérésére, annak a következő napok kiváló lehetőséget biztosítanak egy kis csillagászathoz.
Ha természetjárókat kérdeznénk, hogy láttak-e már sárgafejű királykát, sokan mondanák rá: nem. Holott lehet, hogy láttak már, csak nem tudták, hogy azt láttak.
A téli Hortobágy rendszeres vendége az évről évre visszatérő hósármány.
Tavasszal és ősszel kerülhet Magyarországon lencsevégre a sirályhoz hasonló röptű ragadozó madár, a halászsas (Pandion haliaetus).
A vonulás előtti gólyák csapatostul követik a szántást végző gépeket. Ezt az érdekes jelenséget örökítette meg egy türelmes természetfotós.
Parlagi sasok fiókáit gyűrűzik a napokban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a nemzetipark-igazgatóságok dolgozói.
Természeti értékeink megfigyelése és védelme sok esetben kíván speciális terepi tevékenységet. Számos, emberi jelenlétre érzékeny faj él a magyar táj legeldugottabb, legnehezebben járható területein. Egy ilyen helyen jártunk.
→ TovábbAngyal vigyáz az elpusztíthatatlan templomra
Kerékpárral „az elesettségében is szép” tájban
Egy magyar lány az USA legbrutálisabb túraútvonalán