MOLFresh Corner

MOL természetjáró blog

Szöveg és fotó:
2023. március 17.

Tavaszi túratippek a pilisi és visegrádi hegyek csodáival

A hét útvonalból álló Pilis-Visegrádi Zöld nevű túramozgalom tökéletes választás hazánk egyik legváltozatosabb vidékének felfedezéséhez.

A Túrafüggő blog szervezésében működő, hét szuper túrából álló jelvényszerző mozgalom egyik legnagyobb erénye, hogy nyílt és szinte minden kötöttségtől mentes, tehát bárki teljesítheti egyénileg vagy csoportosan, gyalogosan vagy kerékpárral. További jó hír, hogy időkorlát nélkül, tetszőleges irányból, és akár kisebb letéréseket téve is végigjárhatjuk a visegrádi hegyek zöld útjait, csupán a terepen kihelyezett kódokat kell begyűjtenünk, ha meg akarjuk szerezni a jelvényt.

A hét hosszabb-rövidebb túrának a hossza összesen 108 km, de sok helyen érdemes kitérőket tenni egy-egy látványos helyszínért, épített vagy természeti értékért, így könnyen lehet, hogy jóval több kilométert gyalogolunk, viszont annál több élményben lesz részünk, és több ismeretre is szert teszünk. A túra igazolólapját és egyben itinerét a szervező honlapjáról, a blog.turafuggo.hu-ról lehet ingyenesen letölteni. A sikeres teljesítésért egy kitűző és emléklap jár, amelyeket 500 forint + postaköltség ellenében vehetünk át.

A megannyi élményt tartogató Pilis-Visegrádi Zöld túramozgalmat mi is teljesítettük a tél folyamán és most megosztjuk veletek az élményeket, ugyanis a hét szakasz bármelyike kiváló választás lehet kiránduló családoknak, baráti társaságoknak, de az erdő csendjét kedvelő magányos vándorok számára is.


1. Panorámás ösvényeken

Első zöld túránk alkalmával a Szentendrét és Visegrádot összekötő, alig több mint 15 km-es útvonalat jártuk be, ami az egyik legszebb visegrádi panorámával bíró ösvényre vezetett el minket. Ez az út a lenyűgöző Spartacus-ösvényen kívül is tartogat felfedeznivalót, hiszen áthalad többek között a nagy múltú és gyönyörű fekvésű Pilisszentlászlón, illetve Visegrádon, ahol megszámolni is nehéz, hány látnivaló és program vár minket.



2. Zöld úton a Kevélyeken át

A Pilisborosjenőt és Budakalászt összekötő 12 km-es zöld úton a Pilis legdélebbi bástyájának számító Kevélyekre kapaszkodhatunk fel. Látványos kőfejtők, egy 20. században épített vár, egyedi barlangok és elveszettnek hitt város feltételezett romjait vehetjük szemügyre, miközben gyönyörű panorámában van részünk. Bár némelyik érdekességért kis kitérőket kell tennünk, a nem túl megerőltető fáradozás minden esetben kifizetődő.


3. A Kő-hegy látnivalói

A pilisi kirándulások kihagyhatatlan természeti látnivalója a Vasas-szakadék. Zöld utunk ezt a bámulatos sziklaképződményt egy alig nyolc kilométeres túrával érinti, de nem ez az egyetlen geológiai érdekesség, ahová ez a jelzés elkalauzol a Szentendre és Pomáz fölé magasodó Kő-hegyen. Itt találjuk ugyanis Napóleon kalapját is, miközben egy sziklateraszról élvezzük a Petőfi-kilátó magával ragadó panorámáját. Mindezeken túl már a Kőhegyi Menedékházért is megéri ide felkapaszkodni, ami az egyik legremekebb turistaoázis kis hazánkban.


4. A múlt és a természet útján

Pilisszentkeresztről egy feltehetően rómaiak által kikövezett úton kezdjük meg a hegység átszelését. A ma is jól felismerhető kváderkövek Esztergom irányába vezetnek, majd a zöld út a hegység északnyugati részét átszelve számos nevezetességet és természeti látnivalót is bemutat. Olyan történelmi helyeket érintünk, mint a pilisszenkereszti és a pilisszenléleki kolostorromok, túránk vége felé pedig a Brilli Gyula menedékház teraszáról csodálhatjuk az alattunk terepasztalként elterülő Esztergomot és a tőlünk nyugatra eső tájat. Ez az út 21 km hosszú, és módfelett változatos terepen vezet. Gyalogolunk hegyen és völgyben, üledékes és vulkanikus kőzeten, hol bükkösben, hol pedig cseres-tölgyesben vezet az ösvény, ami helyenként széles földútra is vált.



5. Kalandos sziklaszorosokban vezet a zöld jelzés

Talán így lehetne legegyszerűbben jellemezni a Rám-szakadékot, hazánk egyik legismertebb természeti látnivalóját, ahová a zöld jelzést követő túrasorozatunk is elvezet. Aligha akad olyan ember, aki ne hallott volna erről a vadregényes szurdokról, Magyarország egyik legizgalmasabb túraútvonaláról. Aki pedig már járt itt, az tudja, hogy valóban egy különleges helyszínről van szó, ami kimondottan testközelbe hozza a terepi túrázás élményét. A Dömösről induló és Pilismaróton végződő túra mindössze 12 km hosszú, de a sziklakatlanban vezető, alig 3 km-es izgalmas szakasza akár egésznapos programot is kínálhat a gyerekekkel kirándulók számára. Nem a nehézsége, hanem a páratlan élmény miatt!


6. A visegrádi hegyek keleti peremén

A „zöld utazás” keretében átszeljük a visegrádi hegyek keleti peremvidékét is, felfedezve e tájnak a turisták által kevésbé ismert panorámáit és eldugott, vadregényes zegzugait. A Szentendre határából Dunabogdányba vezető út első pillantásra nem tűnik izgalmasnak, pedig akad itt látnivaló, és némelyikért érdemes kisebb kitérőt is tenni. Semmiképpen se hagyjuk ki a bámulatos Vörös-kő, illetve valamivel később a Kalicsa-patak fölé meredő sziklaszirtek magával ragadó panorámáját. Ezek a helyek valóban megérik a pluszmétereket, annak ellenére is, hogy az út során számos alkalommal kinyílik előttünk a tér, rálátással a Dunára, a Szentendrei-szigetre és a túloldalon magasodó Naszályra.


7. A Pilis tetején

Természetes és épített kilátópontok, változatos erdőségek és a Pilis ragyogó sziklaszirtjei. Mindez benne van a hét útvonalból álló jelvényszerző túrasorozat leghosszabb, közel 24 km-es szakaszában. A Pilis nyugati lábánál fekvő Kesztölcről indulunk felkapaszkodva a település fölé magasodó Kétágú-hegy fehérlő sziklaszirtjeire, ahol a siklóernyősök starthelyéről szemlélhetjük a kilátást. A Fekete-hegyen járva érdemes ellátogatni a szépen rendben tartott Sasfészek kulcsosházhoz, amelynek teraszáról szintén pazar kilátásban lehet részünk. Igazi körpanorámát a Pilis legmagasabb pontján, a 756 méter magas Pilis-tetőn csodálhatunk meg. A Boldog Özsébről elkeresztelt kilátóból akár a Mátráig is elláthatunk, és úgy tűnik, mintha a korábban bejárt helyszínek csupán karnyújtásnyira lennének. Mielőtt megérkeznénk a gyönyörű fekvésű Csobánkára, a Hosszú-hegy sziklaszirtes kilátását is megtapasztaljuk, illetve a csodatévő Szent-kutat is érintjük.

A cikk 2021 márciusában jelent meg először.

Tanácsok a teljesítéshez

Bélyegezni, kódot felírni, vagy a kérdést megválaszolni azon a helyen kell (község, állomás, turista- és erdészház), ahol azt a füzet megfelelő bekeretezett rovata előírja. Bélyegzésként elfogadott a Magyar Természetjáró Szövetség bélyegzőinek lenyomata, továbbá vasútállomásokon a MÁV bélyegzése, továbbá megfelelő igazolás ezen kívül bármilyen bélyegzőnyomat, amelyen az adott település (hely) neve szerepel. Amennyiben elhárítatlan akadály miatt a kijelölt útvonalakon nem lehet végigmenni (pl. bányaművelés, fakitermelés, csapadék okozta erózió, stb.) ezt jelezni kell a Túrablog számára a hely pontos megjelölésével. A szervezők további kérése, hogy a túrák során tapasztalt hiányosságokat, gondokat, a Túrabloggal közöljék, lehetőleg írásban. Az igazolófüzetet ide kattintva lehet letölteni.

Cölöpszafari Székesfehérvár közepén

Cölöpszafari Székesfehérvár közepén

2024.03.18.

Kevés olyan tanösvényen jártunk eddig, ahol pontosan azt kapjuk, amit a színes tájékoztatótáblák megígérnek nekünk, a székesfehérvári Sóstó tanösvény ismertetői azonban egy kicsit sem ferdítenek a valóságon. Az itt megtett 8 km-es séta egyenesen felér egy szafarival, ugyanis lépten-nyomon valamilyen érdekes élőlénybe botlunk.

→ Tovább
Kikeleti kincskeresés a Börzsöny déli féltekén

Kikeleti kincskeresés a Börzsöny déli féltekén

2024.03.18.

Egy ékességeket rejtő völgyszoros és egy történelmet rejtő vadregényes kőfolyás indítottak el utamra, végül a márciusi üdeség és az élet megannyi ébredező képviselője közösen hozták el a tavaszi túra élménykavalkádját.

→ Tovább
Pazar panorámák Kismarostól Nagymarosig

Pazar panorámák Kismarostól Nagymarosig

2024.02.22.

A Dunakanyar népszerű látnivalói helyett ezúttal kevésbé ismert ösvényeken jártunk. Lélegzetelállító panorámák, tavaszi napfényben pompázó pirosló hunyorok és egy kilátó, amelynek mára csak az emléke maradt.

→ Tovább