
Emberevő cigányok vesztőhelye
Első hallásra középkori legendára vagy egy morbid viccre gondolhatnánk, pedig létező helyről van szó, amelyet a térképen is megtalálhatunk, és véres történetét nem is annyira a régmúltban kell keresnünk.
Első hallásra középkori legendára vagy egy morbid viccre gondolhatnánk, pedig létező helyről van szó, amelyet a térképen is megtalálhatunk, és véres történetét nem is annyira a régmúltban kell keresnünk.
Egy Dunakanyarból induló páratlan gyalogtúra, amely átszeli hazánk legnagyobb egybefüggő erdőségét, majd a szlovákiai Ipolyságon ér véget. Ez a Honti Piros, amely évszaktól függetlenül élményekben és látnivalókban gazdag útvonal.
Pompás sziklatornyokkal szegélyezett völgyszorosok, zúgókkal alábukó vadregényes patakok, fantasztikus körpanoráma. Mindezeken túl a természet erejét elénk táró látványban is részünk lesz ezen a Magas-Börzsöny eszenciáját bemutató túraútvonalon.
Általában csörgedező szépségével és erdei idilljével gyönyörködteti a természetjárót, de előfordul, hogy szeszélyes erejével, illetve pusztító áradásával hívja fel magára a figyelmet. Végigkísérve a Kemence-patak útját nem csupán a természeti értékeit, de a vadregényes Magas-Börzsöny világát is megismerhetjük.
Az európai erdők fenséges csúcsragadozója rejtőzködő életmódja miatt ritkán kerül szem elé, leginkább csak a nyomai árulkodnak róla. Egy téli hétvégén kis csapatunkkal a Börzsönyben indultunk nyomkeresésre.
A Bükkben, a Börzsönyben és a fővárosban sem unatkozhatnak az erdei vasutakhoz látogatók: a húsvét közeledtével ritkán járt helyekre juthatnak el, szerszámot ragadva maguk is belekóstolhatnak a vasútépítésbe, és akár a húsvéti nyuszival is találkozhatnak.
Forgatócsoportunk Nagy-Hideg-hegyen járt.Sok még az átjárhatatlan, életveszélyes terület a Börzsöny erdőiben. A szakemberek elkezdték a károk felmérését, a közvetlen életveszélyt jelentő fák eltávolítását, az utak megtisztítását.
2014. október 13-ától a hidak felújítási munkálatai miatt az erdészeti feltáró út nem átjárható. A Diósjenőt Kemencével összekötő erdészeti magánút több helyen keresztezi a Kemence patakot, amelyeknél különféle hídszerkezetek biztosítják a biztonságos átkelést.
A Börzsöny egyik távoli völgyének mélyén, különleges erdei vasút működik. A korábban főleg fát szállító hálózat állapota leromlott, pusztító árvizek után, egy önkéntes csapat által működtetett kirándulóvasútként született újjá.
Az erdei vasutak most is színes programkínálattal várják a természetjárókat. Most nosztalgiavonattal, koncertekkel, táncházzal, kézműves programokkal várják az egész családot, de néhány helyen gyógynövényekkel és a csillagos égbolttal is ismerkedhettek.
Közeleg az Autómentes Világnap, mi is igyekszünk alternatív közlekedési módokat népszerűsítő programokat ajánlani nektek.
Országszerte több helyen hallgathatjátok királyi vadak bőgését, ezúttal a királyréti kisvasutas programot ajánljuk figyelmetekbe.
Vajon felismerjük-e az erdészek keze munkáját? Ők az erdőkezelésen, vadgazdálkodáson túl számos kirándulóhelyet, sőt kisvasutat is fenntartanak.
Idén december 8-án érkezik Kemencére a Mikulás, hogy megajándékozza a jó gyermekeket. A program a korábbi évekhez hasonlóan a Mikulás kemencei érkezésével kezdődik s vonatozással, játékkal folytatódik.
A Börzsöny hegység egyik legszebb helyén fekvő kis falu Kemence. A települést festői környezet veszi körül. Az egész falu a Börzsöny oldalába simul, melyet a faluról elnevezett patak szel ketté. Első írásos emlékei a XII. századig nyúlnak vissza, de feltárások alapján biztos, hogy már az őskorban is lakott volt.
Mesterség bemutatóra invitál mindenkit az Ipoly Erdő Zrt a Kemencei Erdei Múzeumvasúton.
Az ország egyik legjobb gerinctúrája
A Cserhát apró falvainak felfedezése bringáért kiált. Adunk egy kis ízelítőt erről a gyönyörű, de kevésbé felkapott vidékről.
Helyszíni riportunkban utánajártunk e különleges település vonzerejének.