
Egy Kérdés, Egy Válasz – Tudtad, hol nem bringázhatsz állami erdőben?
Ha valaki terepen szeretne bringázni, azt Magyarországon elméletileg nem teheti meg akárhol. Ezt sokan nem tudják.
Ha valaki terepen szeretne bringázni, azt Magyarországon elméletileg nem teheti meg akárhol. Ezt sokan nem tudják.
A Ráckevei (Soroksári)-Duna legdélebbi, azaz Ráckeve és Tass közé eső szakaszának mindkét partja maga a megtestesült nyugalom, ahol egy egész napot el lehet tölteni tekeréssel, nézelődéssel, evés-ivással, tavasztól őszig akár fürdőzéssel is. Minél távolabb kerülünk ugyanis Budapesttől a Csepel-szigeten, annál nyugodtabb környezet vesz körül, így megéri felfedezni a sziget legdélebbi csücskét.
Egy hely a városban, ahol azonnal körülvesz a természet, méghozzá ott, ahol a legkevésbé számítanál rá. Ártéri fák árnyas lombsátra kilométereken keresztül, hihetetlen folyóparti kilátásokkal. Ligetek, parkok, nádasok, hattyúk, vadkacsák, csend és lustán hömpölygő Duna. Bringával és gyalogosan is végigjártuk a csepeli Kolonics György sétányt, és minden méterét imádtuk.
→ TovábbEgy bringás kiruccanás, ami véletlenül átcsapott egy terepi felfedezőútba. Legegyszerűbben így jellemezhetném azt a kirándulást, amely nem várt élményével nem csupán egy elfeledett és páratlan műemléket tárt elém, de a környezetében még egy világháborús történet is megelevenedett.
Bővítik a csaknem egy évvel ezelőtt megújult Mol Bubi közbringarendszert: a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) új kerékpárokat szerez be, és új gyűjtőállomásokat is létesítenek.
→ TovábbBár a trabiciklinél jócskán lecövekeltünk a döbbenet miatt, de utána egészen az őskerékpár eredethű replikájáig kalandoztunk a kerékpár történelmében - végig tátott szájjal ebben az egyedülálló gyűjteményben.
Jó hír azoknak, akik a magyar tenger környékére terveznek kerékpáros túrát: a Balaton északi partján és Veszprém megyében már hét helyen található kerékpáros szervizoszlop és bringapont.
Sokan azt hitték, hogy koronavírus miatti egynyári növekedés után visszaáll a „régi rend”, de nem ez történt: 2020 és 2021 fordulóján is kitartott a növekedési ütem, majd 2021-ben stabilizálódott, és kicsivel tovább nőtt a biciklis forgalom Budapesten.
Energiát nem igényelnek, nem romlanak el, kisebb a fényszennyezésük a lámpatestekhez képest, ezért is jók a világító útburkolati jelek. Az elmúlt hetekben a Bagod és Zalalövő közötti kerékpárutat látták el velük.
Jó szerencsét! Valószínűleg mindenki értené és viszonozná a bányászok hagyományos köszöntését ezen a bringatúrán, amely Oroszlányról indul az Által-ér mentén épített új kerékpárúton. Környe és Oroszlány érintésével a Vértes északi lábánál csendben meghúzódó falvakban térünk vissza a kiindulópontra, a bányászmúlt emlékeit, tavakat, titokzatos várat is felfedezve a körülbelül 50 kilométeres túra során.
A Balaton-felvidék név hallatán a legtöbben csak az első szóig jutnak el, a „Magyar-tenger” pedig sokkal többeknek indítja be a fantáziáját, mint az északi part felett hullámzó dombok világa. Pedig a strandoktól eltávolodva bármelyik évszakban lehet egy jót bringázni Keszthelytől Fűzfőig szinte akárhol, ráadásul az aszfaltutakat elhagyva is csábító lehetőségek várják a bicikliseket.
Szigetvárról mindenkinek beugrik Zrínyi Miklós – és talán ellenfele, Szulejmán szultán – neve, de tudtad, hogy a városban két dzsámi van, igazi török lakóházat is találhatsz, a közelben pedig a Magyar–Török Barátság Parkban sétálhatsz? Gondoltad volna, hogy a Zselic legdélebbi nyúlványain egy szőlőhegy rejti az egyik legnagyobb oszmán szultán síremlékét?
Ha már körbebringáztad párszor a tavat és a Pákozdi-ingóköveket is ismered, akkor íme, pár, talán kevésbé ismert, családoknak is ajánlható kerékpáros és gyalogos túra a tó vonzáskörzetében.
A kánikula és egyéb kihívások ellenére ismét megragadott a végtelen nyugalom, a végeláthatatlan földtenger és víztenger, a csatornák, melyek, mint az erek, behálózzák a látóhatárt.
→ TovábbAz idei első hőségriadós napon az apostolok lovát drótszamarakra cseréltük, és eltekertünk Szarvastól Ecsegfalváig. Végig gáton, tűző napon, árnyék nélkül. Nem tűnik a legésszerűbb döntésnek, de mivel már megterveztük a túrát, rászerveztünk mindent, visszakozni nem volt érdemes.
→ TovábbÖrömteli hír: 2000 óta nem mértek annyi kerékpárost egy hónap alatt Budapesten, mint 2021. júniusában.
Az utóbbi években egyre többen vállalkoznak, hogy kerékpáron fedezzék fel az országot. Sokaknak a bringázás nemcsak szimpla közlekedési eszköz, de egyet jelent a természetközeli, gondtalan sportolással is. Ebben próbál segítségünkre lenni a MÁV-START, a nyári szezonban ugyanis növelte a kerékpárszállítási kapacitásokat a népszerűbb biciklis túrahelyekre. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
A testmozgás mellett talán az a legjobb a kerékpározásban, hogy a vasutat bevonva igazán különböző tájakat lehet bejárni, akár egyetlen nap alatt is. Közben pedig nem kell keresni a visszafelé vezető utat, elég a legközelebbi vasútállomásig eljutni. A Szárligettől a Velencei-tó partjára vezető túrán szemérmetlenül kihasználtuk a közlekedési módok kombinációjában rejlő lehetőségeket.
A Volánbusz egyelőre tesztjelleggel működteti a kerékpárszállító buszokat, amelyekre egyszerre három bicikli fér fel.
Mindössze hét kilométer, kezdetnek ott van Tatabánya jórészt ismeretlen, pedig kiváló bányamúzeuma, az út közepén Samu az attrakció, az út végén pedig a tatai Öreg-tó nyújt megfelelő látnivalót. A két város között pedig suhanás a tavalyi év bringaútján, végig az Által-ér ökológiai folyosóján a Gerecse hegyei alatt.
→ TovábbMegnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa