
Hollóháza - mindenki másért szereti
A Zemplén szíve, az Országos Kéktúra végpontja, és egyedi porcelándíszek szülőhelye: Hollóháza, ahol hollónak sajnos nincs háza, Istennek viszont kettő is, és az egyik igazán különleges.
A Zemplén szíve, az Országos Kéktúra végpontja, és egyedi porcelándíszek szülőhelye: Hollóháza, ahol hollónak sajnos nincs háza, Istennek viszont kettő is, és az egyik igazán különleges.
Ha szeretnéd felfedezni ingyenes vezetett túrákon Magyarország egyik legszebb és egyben legvadregényesebb vidékét, jó hírünk van: csak néhány kattintás választ el a nagy kalandtól.
Arka a Zempléni-hegység délnyugati részén megbúvó, alig több mint félszáz lelket számláló, hangulatos kis zsákfalu. Boldogkő várának árnyékában kevesebb figyelem éri, pedig az erődítmény felfedezése után érdemes bejárni ezt a tájat is, mert rengeteg érdekességet és „titkos” kilátópontot rejt a falu környéki erdő.
A ritka, fokozottan védett faj számára az idei év különösen kedvező volt a Zemplénben.
Nagy munkák zajlanak a regéci várban, folytatódik a Magyar Nemzeti Múzeum ásatása, helyreállítják a középső vár keleti részét és újjáépül egy 16. századi reneszánsz palota.
Egy jégbe dermedt, szürke szombat délelőttön a sárospataki Bodrog áruháznál a buszról leszállva azon tanakodtunk, vajon normálisak vagyunk-e, hogy ilyen időben nekivágunk a Zemplén déli hegyeit átszelő Sárospatak-Erdőhorváti túrának? Alig tíz perc múlva azonban, amikor megpillantottuk a hómezőből büszkén kiemelkedő legendás Vörös-tornyot, eloszlott minden kételyünk: igen, már ezért megérte elindulni.
→ TovábbEgy zempléni hegy és egy kis falu, amelyek neve 2006. január 19-én örökre összeforrt a szlovák történelem legnagyobb repülőgép-szerencsétlenségével. Mindez napra pontosan 14 éve történt, amikor egy fagyos éjszakán 42 lelték halálukat az erdőben.
Ország az országban, Rákóczi földje, a szabadság bölcsője, ahol „bárhova lépek, otthon vagyok”. Legyen bár halódó ősz vagy jégbe fagyott tél, rügyfakasztó tavasz vagy éppen forrón izzó nyár, ide mindig érdemes eljönni egy jó túrára, mert a Zempléni-hegység minden évszakban más és más élményeket tartogat.
→ TovábbA Zempléni-hegység zöld szíve egyike hazánk kevés, közutakkal be nem hálózott rengetegének, amelynek közel fővárosnyi területén a civilizáció nyomát is alig látjuk. A kivételek közé tartozik a hegység közepén fekvő Kőkapu és Rostalló, ahová a keskeny aszfaltcsík mellett csak egy még keskenyebb, de annál népszerűbb sínpár vezet.
Megújul a sátoraljaújhelyi, a sárospataki és a boldogkői vár is, utóbbinál még a kínzókamra is interaktív lesz.
Az ősz közeledtének hírére különös vonzalom ébredt bennünk az erdők iránt. És ha már erdő, miért is ne legyen vadregényes és hegyvidéki? Ezt a két fontos paramétert szem előtt tartva szemeltük ki hazánk egyik legszebb vidékét, azon belül is a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Háromhuta község turistacsalogatóját. Két éjszakát töltöttünk el a falai között.
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ez a turisták által kevésbé látogatott vidék a természetjárók igazi paradicsoma. Abban is biztosak lehetünk, hogy a hegységet átszelő piros Rákóczi-út nem csupán a történelem iránt érdeklődők számára lesz felejthetetlen élmény. Végigjárásával hazánk legszebb rejtett kincseit fedezhetjük fel, ahol a háborítatlan természet és a történelmi hangulatot árasztó épített értékek egyszerre adják a táj szépségét.
Meglátogattuk hazánk talán legnagyobb mértékben visszaépített várát, ami 2016-os átadása óta vegyes véleményeket váltott ki a közönségből. Fehérben pompázó falainak mi sem tudtunk ellenállni, pedig Füzér várát romjaiban is szerettük.
Az egyik utolsó őszi hétvégén, távol nemcsak a városoktól, de még a térerőtől is, egy negyven éve nem látott kisvasúti tehervonat útja nem is vezethetett volna máshova, mint egy életnagyságú terepasztal közepébe.
Múlt hét csütörtök után egy jelentős szakaszt tett még meg Gyárfás-Tóth Gábor és barátnője az Országos Kéktúrán, de sajnos egy időre fel kellett adniuk a teljesítést. Cikkünkből kiderül, miért, és az is, hogy meddig sikerült eljutniuk.
Augusztus 19-én rendezi meg az ÉSZAKERDŐ Zrt. a Hegyköz szívében futó Pálházi Állami Erdei Vasúton az észak-magyarországi kisvasutak közös kisvasúti napját. Különleges utazás és érdekes programok várják az érdeklődőket.
Bár a legtöbben a hegy világhírű levéről ismerik, a világörökségi védelem alatt álló kultúrtáj szárazon is legalább annyit tud, mint más, idilli fekvésű hegyvidékünk. Öt alkoholmentes programtipp a nyári napokra.
A kutatók már aggódtak, 2015 év vége óta ugyanis nem utalt rá egyértelmű jel, hogy megvan még a hiúz a Zemplénben. Most viszont úgy döntött, nyom egy laza sétát a WWF kamerája előtt.
Félmilliárdos kár keletkezett az áprilisi havazás és vihar miatt az Északerdő Zrt. által kezelt területeken a Zemplénben és a Bükkben.
Az apró zempléni falu fölött áló vár évszázadok történelmét őrzi, miközben egy nagyösszegű európai uniós támogatás a vár történetében is új fejezetet nyitott. Vajon a változások után mi marad a régi Regécből?
Szabadkígyós környékét jártuk be, és felfedeztük a puszták különleges élővilágát
Egy monumentális, csonka bükki bérc. Mi történhetett ezzel a heggyel?
A Margit-sziget tele van történetekkel minden korszakból, de talán a „sötét” középkor volt itt a legizgalmasabb