
Biztonságos fészkek a visszatérő gólyáknak
Bács-Kiskun megyében 22 helyszínen tették magasító állványokkal biztonságosabbá a villanyoszlopokon lévő gólyafészkeket. Cél az áramütés okozta madárpusztulás megakadályozása.
Bács-Kiskun megyében 22 helyszínen tették magasító állványokkal biztonságosabbá a villanyoszlopokon lévő gólyafészkeket. Cél az áramütés okozta madárpusztulás megakadályozása.
Miután meggyógyították a Szegedi Vadasparkban a februárban Tiszaalpáron talált sérült rétisast, a minap elengedték a Sas-ér Erdőrezervátumban, visszakapta a szabadságát. A felemelő pillanatról egy videót is megnézhettek.
Megkértük a hazai nemzetipark-igazgatóságok szakembereit, ajánljanak nekünk olyan túrahelyszíneket és tanösvényeket, amelyek a pandémia alatt is szabadon látogathatók, és kora tavasszal különlegesebbek, mint bármely más évszakban.
A kora tavaszi virágok országszerte egyre több helyen bontják ki szirmaikat. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó Duna menti ártéri erdőkben ligeti csillagvirágok, Nyárlőrinc mellett pedig tarka sáfrányok virágoznak.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai már a tavaszra készülnek, megtisztították a dankasirályok ezreinek fészkelőhelyet nyújtó Korom-szigetet, hogy márciusban örömmel vegyék birtokba a madarak a rendbe hozott területet.
Az év első egyhajúvirága már a tavasz közeledtét jelzi, és alig egy-két hét alatt több tízezer társa követi majd, rózsaszín virágszőnyeget terítve Ásotthalom, Kelebia még természetes állapotban megmaradt néhány gyepterületére.
Az apró termetű, törékeny, kecses növény leggyakrabban csak február végén, március közepén nyílik, de enyhe tél esetén már február elején virágot bont. Most is ezt történt a dorozsmai határban.
Szatymazon telel egy gólya – a jelenség nem egyedi, a példány valószínűleg a tollhiánya miatt maradt itthon.
Idén a járvány miatt nem tartanak szakvezetéses darules túrákat a szegedi Fehér-tónál, ezért marad a videó és az egyéni látogatás, amihez a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság egy-két jó tippet is ad.
A jeladós madár a Mártélyi Tájvédelmi Körzetben lelte a halálát, a nyakára vadszőlő indája tekeredett.
A vörös róka és az európai borz nagy viperafogyasztók. Most olyan zárt hálórendszert építenek ki a Kiskunsági Nemzeti Park egyik élőhelyén, amivel megvédhetik a kígyókat ezektől a ragadozóktól.
A rovarfaj fokozottan védett Magyarországon, ezért nagy erőkkel folyik a megfigyelése a Kiskunsági Nemzeti Parkban. Idén sok nem védett helyről is előkerült.
Kevesen tudják, hogy a patás állat testrészéről egy érdekes, piros bogyós növényt is elneveztek, ami többek között a Kiskunságban is él, ahol most mérték fel az állományt.
A napokban elkezdték az inváziós fajok eltávolítását, ezután tájékoztató táblákat helyeznek ki és pihenőhelyet is kialakítanak.
A szemfülesebb természetkedvelők már hallhattak arról, hogy olykor-olykor felbukkan a nutria Magyarországon, sokan azonban azzal sincsenek tisztában, hogy egy hüllőről, halról vagy egy rágcsálóról van-e szó. A hódpatkány portréja következik.
Az állat a Kiskunsági Nemzeti Parkban, Mikla-pusztától délre, a halastó és a csatorna határán esett csapdába és pusztult el. Korábban ezen a vidéken nem fordult elő a faj.
Úgy is mondhatjuk, hogy visszaállítják az eredeti állapotába, amilyen még a halastóvá alakítása előtt volt. Már javában zajlanak a munkálatok.
Magyarországon még 10 pár széki lile sincs, a faj csak a Kiskunságban költ rendszeresen. Idén több fióka is kikelt itt.
A hermelinek nagyon érzékenyek a zavarásra, ezért nagy szó, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársának sikerült felvételt készítenie az ugrándozó kölykökről.
Emiatt most fokozottan érzékenyek. Mindkét faj védett, és a törvény szerint a zavarásuk természetkárosításnak minősül, ami bűncselekmény.
Válogatás a szerkesztőség tagjainak kedvenc ingyenes terepi applikációiból
Megnéztük a Medves-fennsík különleges hangulatú és pazar panorámájú várromját
Gyöngyöstől Hatvanig gurultunk, és számos érdekességet fedeztünk fel a dombokkal tarkított mátrai vidéken