
A jásdi Szent-kút – zarándokhely a Bakonyban
A Keleti-Bakonyban, Tés, Jásd és Bakonynána környékén számos érdekes és szép látnivaló akad utunkba. Ezek egyike a Jásd mellett található Szent-kút, amely az ország egyik legrégibb zarándokhelye.

Egy máltai lovag kápolnája a magyar pusztában
A Nagykunság egyik legszebb pusztai kápolnáját találjuk Kunhegyes és Abádszalók között egy kunhalmon magasodni. Neogótikus épület szépen felújítva. Körötte virágzó orgonabokrok és szántóföldek. Az egyszerűség és a csend azonnal megérint, és ottmarasztal. A pusztatomaji Szent Móric-kápolnánál jártunk.

Középkori históriák a Bakony legimpozánsabb várából
A Bakony lábánál fekvő történelmi település, Várpalota hangulatos főterén tekintélyt parancsoló, négytornyos épület áll, a Thury-vár. Bejártuk a hatszáz éves termeket egészen a kínzókamrákig, és öt történetet, plusz egy meglepetés videót hoztunk onnan nektek.

X-aktás helyszínek a Pilis és Visegrádi-hegységben
Földönkívüliek, elfeledett piramisok, elveszett városok, magyar Nazca-vonalak, titkos tudással bíró szerzetesek, különös energiákkal bíró helyszínek, és mindez nyakon öntve a misztikumot tovább fokozó összeesküvés-elméletekkel. Hazánk legfelkapottabb kirándulóhelye hemzseg az ilyen sztoriktól, melyek Mulder és Scully ügynököknek több évadnyi epizóddal szolgálnának.

Ékszerdoboz a Bakony erdeinek ölelésében: Ganna
Nem hibáztatlak, ha most hallasz először Gannáról. Ez a Veszprém megyei kis község nem tartozik az ismertebb bakonyi települések közé. Azon kívül, hogy gyönyörű a fekvése, és különleges körtemploma az Esterházy család mauzóleumát rejti, szuper kirándulásokat is tehetünk a környéken. Fő utcáján rádöbbenhetünk a tavasz virág- és lomberősségére, a május vadságára, amit a fák produkálnak Gannában, Ganna körül és a Bakonyban.

Nem mindennapi templomromra bukkantunk Révfülöp határában
Balaton-felvidéki kiruccanásunk során középkori várak, őskori erősségek nyomába eredtünk, az egyik legérdekesebb látványt közülük az elfeledett Ecsér falu romos erődtemploma szolgáltatta.

Döbröntei vár – Bakonyi kalandok, amelyeket nem fogunk elfelejteni
Amikor egy álmos keddi reggelen útnak indultunk a Veszprém megyei idilli kis település, Döbrönte felé, még egyikünk sem gondolta, hogy a vártól várig tartó körtúrán ennyi meglepetésben lesz részünk. Nem túlzok, ha azt mondom, hogy a tervezett laza kirándulásból a valaha volt legkalandosabb históriás túránk kerekedett ki aznap a Bakonyban.

Egy csipetnyi külhon a Cserhát szívében
Nógrád megye fodrozódó lankáin egy idegen tájak hangulatát idéző középkori templomra lelhetünk, melynek különlegességét formája és miliője, nem utolsósorban pedig története adja.

Dunaföldvár és Csonka tornyának felfedezése
Első pillantásra aprócska toronynak tűnhet, de a Duna és város fölé magasodó kis erősség nem csak a csodás panorámájával fog minket lenyűgözni. Igaz, egyedi hangulatának fontos díszlete a táj, de az idill megteremtésében a történelemnek és a kisvárosi környezetnek is jelentős szerepe van.

Mesélő kövek a Tátika őserdeje fölött
Távol a Balaton zajától három szomszédos vár őrzi a Bakony és a Keszthelyi-hegység északnyugati sarkát. Rezi aprócska erősségéről és Sümeg közismert váráról már olvashattunk magazinunkban, a Tátika vára azonban nem csak „hordozóhegyének” magassága miatt emelkedik ki közülük. Az itteni erdőrezervátum húsz év leforgása alatt a természet fellegvára lett

Bujáki vár: a rom, amelyet apránként visszafoglal a természet
Talán nem kockáztatok nagyot, ha kijelentem, hogy a bujáki várnál kevés vadregényesebb helyszín létezik Magyarországon. Ha egy könnyed kirándulást tervezel akár egy húsvéti Hollókő-látogatással egybefűzve, és ha kíváncsi vagy, milyen az, amikor a romokból fák nőnek ki, úgy törnek az ég felé, akkor itt jó helyen jársz.

Középkori lovagok legendáját őrizheti a somogyvámosi pusztatemplom
Somogyvámos határában, a festői somogyi lankák és gabonatáblák között, a mai Ihász-dűlőnek nevezett részen áll közel 800 éve a pusztatorony, amely romos állapotában is egyedi és gyönyörű. Maga a tömény középkor a puszta közepén. A kő és a föld együttese az évszakonként változó vegetációval, bármely hónapban lenyűgöző látványt nyújt.

Hogyan maradhatott ki eddig a kisnánai vár?
Pedig ennél hangulatosabb várromot keresve sem találunk. Falai között szimpla bámészkodással is el lehet tölteni akár egy-két órát is.

Pannonhalmi főapátság – Az ezeréves világörökség
Már akkor elfogja az embert valamiféle ünnepélyes tisztelet, amikor először pillantja meg a látóhatáron a város fölé magasodó bencés monostort. Alaposan feltérképeztük a világörökségi épületegyüttest és a környékét.

Uzdpusztán bújik meg az ország legeldugottabb romkápolnája
Ez az a hely, ahová véletlenül nem keveredik oda az ember. Csak, ha célirányosan keresi, akkor bukkan rá a kicsiny romkápolnára. Nincs kitáblázva, és út sem vezet hozzá. Ott bújik meg észrevétlenül, elhagyatottan egy fákkal körbenőtt, erdős ligetben a Gölle környéki szántóföldek között. Látni is csupán akkor engedi magát, ha már közvetlenül előtte állunk.

A Tisza-tó Délibábja
Nagyon is valóságos annak a majd százéves motoros sétahajónak a roncsa, amely a Tisza-tóból bukkan ki minden télen. A kétszer is elsüllyedt Délibáb, úgy tűnik, hogy most már örökre a tóban pihen, mert kiemelni sehogy se tudták. A hajó bejárta a Dunát és a Tiszát, aknákat is szedegetett, de hogy Horthy Miklósnak mi köze van hozzá, az is kiderül most a hajómatuzsálemről szóló történetünkből.

Tavasz és nyugalom Mátraverebély-Szentkúton
Az ország legnagyobb katolikus búcsújáró helye gyönyörű természeti környezetben fekszik és azok számára is érdekes úti cél lehet, akik nem hívőként érkeznek ide. A nyugalmat árasztó Szentkút történetéről és a környék látnivalóiról kétrészes cikkünkben mesélünk.

Csendsziget a Bácskában
Egy különleges hangulatú zarándokhelyen, a katymári Vodica-kápolnánál jártunk.