
Kolibrik itthon, avagy a szenderek különleges világa
A szenderek között a legnagyobb sztár kétségkívül a kacsafarkú szender, de azért a család többi tagjai is igen figyelemreméltóak. Összeszedtünk néhány érdekességet a magyar kolibrikről.

Mit keres „Mekszikó” Magyarországon?
Mekszikópuszta a Fertő–Hanság Nemzeti Parkban található, Sarródhoz tartozik, és varázslatos a madárvilága. De honnan kapta a nevét?

Szúnyogok: kis rovarok, nagy problémák
A szúnyogok nemcsak nyári estéink bosszantó kísérői, főleg, ami mostani időszakot illeti, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelenthetnek. Számos betegség terjesztéséért felelősek, amelyek évente milliók életét veszélyeztetik világszerte. Most bemutatjuk ezeket, és megvizsgáljuk, hogyan lehetne biológiai módszerekkel hatékonyan védekezni ellenük.

Csak kevesen tudnak a Balaton egyik legnagyobb veszélyéről
A Balatonra hajlamosak vagyunk úgy tekinteni, mint egy biztonságos, feszített víztükrű medencére, ahol egy verőfényes nyári napon, különösen a sekély déli parton nem érhet bennünket semmi baj. Ez azonban nincs teljesen így.

Milyen madár produkálja a városszerte látható kupacokat?
Nem kell erdőszélen lakni ahhoz, hogy észrevegyük, mostanság rengeteg madárpiszok gyűlik fel koncentráltan bizonyos helyeken. Milyen jószág lehet a tettes?

Cserebogárrajzás, avagy milyen bogár koppant a fejemen?
„Mint a májusi cserebogár”, szokták mondani, ha valami tömegesen jelenik meg, azonban a cserebogarak nemcsak májusban rajzanak: vannak olyan fajai, melyekkel már most júliusban találkozhatunk.

Itthon is sokfelé hallhatjuk a kabócák énekét
Szikrázó napsütés, hullámzó tenger és a kabócák hegyet-völgyet betöltő ciripelése, egy adriai nyaralás elmaradhatatlan elemei. A kabócák énekét leginkább a mediterrán vidékekhez kötjük, pedig itthon is sokfelé lehet őket hallani.

Nemzeti park, natúrpark, tájvédelmi körzet – Mi a különbség köztük?
Az elnevezésekről biztosan mindenki hallott már. A kérdés, mennyire vagyunk tisztában a fogalmak jelentésével. Cikkünkben áttekintést adunk hazánk védett természeti területeinek kategóriáiról.

Gyorsabban melegszik a Velencei-tó, mint a levegő
Hazánk harmadik legnagyobb tava rendkívüli módon kitett az időjárási és éghajlati változások hatásainak. Egy friss tanulmány kimutatta, hogy a hazai átlagnál jobban melegszik a Velencei-tó és annak környezete: 1971 óta a tó nyáron átlagosan több mint 4°C-kal melegebb, míg a levegő ennél kisebb mértékben melegedett.

Mennyi víz van a Balatonban?
A magyar tenger megközelítőleg 77 km, szélessége 1,3 km és 14 km között változik, átlagos mélysége 3 m, parthossza 195 kilométer.

Nyáron se etessük a vízimadarakat!
A tapasztalatok alapján az alapvetően jó szándékú emberek nincsenek tudatában annak, hogy a vízimadarak etetése felesleges, ráadásul ilyenkor nyáron a madarak korlátlanul találnak maguknak táplálékot.

Itatással is segítsük a madarakat!
Ha szeretnénk segíteni a körülöttünk élő állatoknak a forró, nyári napokon, a legjobb, amit tehetünk, hogy kihelyezünk számukra egy itatót. De ha egyszer kitettük, figyeljünk arra, hogy mindig legyen benne víz, az állatok ugyanis megszokják a vízlelőhelyet, és egész nyáron számítani fognak rá.

Inni? Való!
Van egy kedvenc mondásom: tudtam, csak nem sejtettem. Valahogy így vagyunk a folyadékpótlással is. Tudjuk, hogy létszükséglet, de nem sejtjük, hogy nem a szomjhalálra kell gondolnunk ezzel kapcsolatban. A végletig ugyanis sok fázis van: a dehidratáció különböző fokai, melyek már egy kulacs nélküli túrán is ártanak szervezetünknek.

Jókora lepkék lepték el az országot
Az utóbbi napokban tömegesen jelennek meg kertekben, parkokban, erdőkben. Nagyok, barna színűek, nem túl szépek (de ez ízlés kérdése), éjjel érkeznek, és nem járnak egyedül. De mit kell tudni róluk, és miért lett belőlük hirtelen ilyen sok?

Ideje, hogy másképp nézzünk a növényekre
A növények kommunikálnak és együttműködnek? Emlékeznek, hallanak és látnak? Elsőre furának tűnhetnek ezek a kérdések, pedig nem azok. Bár egyelőre több a kérdés, mint a biztos válasz, az azonban biztos, hogy a növények sokkal többek annál, mint amit gondolunk róluk.

A Pádis sárkányai
Többségünk a karsztformációk, a zsenge rétek, a hangulatos vízfolyások, vízesések, óriási panorámák miatt látogat az erdélyi Pádis-fennsíkra. Van azonban ott még más látnivaló is: a környék ideális élőhely sok kétéltűnek és hüllőnek. Ezúttal a pádisi tócsák és szirtek népét vizsgáljuk közelebbről egy szakértő segítségével.

Tavasztól őszig tartó rémálom: a pollenallergia
Az ilyentájt tomboló pollenallergia, vagy más néven szénanátha merő kínszenvedéssé fajulhat, és nem csak azoknál, akik szívesen töltik a szabadidejüket a természetben. Hardcore allergiásként összeszedtem, milyen tapasztalataim vannak a témában: mikortól beszélünk szénanátháról, és mit lehet tenni ellene, főleg, ha rendszeresen jársz túrázni?

Az UV-sugárzástól jobban kellene tartanunk, mint a medvétől
Rettegünk a medvétől és a farkasoktól, amikkel szinte esélyünk sincs összefutni túrázás közben, az UV-sugárzásra pedig fittyet hányunk, pedig valós veszélyt jelent. Elmondjuk, miért fontos, hogy akkor is legyen nálad naptej, ha nem a strandra készülsz.