
Tudtad, hol van hazánk egyetlen turistakápolnája?
Az egyedi szentély az Országos Kéktúra nyomvonala és egyik bélyegzőhelye közelében található a Börzsönyben.

Nem olyan egyszerű a sünszex, de annál hangosabb
Az egyik este óriási fennforgás hangjai szűrődtek be a nyitott ablakon. Olyan volt, mintha megtermett vaddisznók túrnák fel épp a kertet vehemens szuszogás és zörgés közepette. Az elemlámpa fényénél aztán kiderült, hogy a betolakodók jóval kisebbek, mint amire a zaj alapján következtetni lehetett. Valójában csak két süni próbált intimen egyesülni az udvaron.

Medúzák a Körösben, kaktuszok a Mátrában, kenyérbogarak Pannonhalmán
Egy édesvízi medúza, ami a Jangce helyett a Hármas-Körösben úszkál, kaktuszok, amik jó szélességi körön vannak, csak épp egy kontinenssel arrébb, és egy rovarfaj, ami nem tévedt el, csak kedvet kapott a régi könyvekhez.

Hogyan ismerheted fel a leggyakrabban hallható hazai énekeskabócákat?
A kérdés költői, a válasz természetesen az, hogy a hangjuk alapján. És mivel nálunk két fajt lehet leginkább hallani, így tévedni sem lehet nagyot.

Hazai madárrekorderek: melyik a legnagyobb, a leggyorsabb vagy melyik él a legtovább?
Magyarországon több mint négyszáz madárfaj fordul elő. Ez a szám magában foglalja az állandó és a vonuló fajokat, illetve az alkalmi látogatókat is. Válogattunk közülük néhány érdekes rekordteljesítményt.

A metálos-színes bogár, aminek senki nem tudja a nevét
Krumplibogár, zöld cserebogár, szentjánosbogár. Sokféleképpen emlegetik – tévesen – az aranyos rózsabogarat, amivel mostanában te is lépten-nyomon találkozhatsz. Neked újdonság a neve?

Látványos dolomitszirt a város felett – Apáthy-szikla
Budapest egyik jellegzetes és már messziről is jól látható sziklaszirtje a 2. kerületben található Apáthy-szikla, amely nemcsak remek panorámapont, de az élővilága is különösen értékes.

Kolibrik itthon, avagy a szenderek különleges világa
A szenderek között a legnagyobb sztár kétségkívül a kacsafarkú szender, de azért a család többi tagjai is igen figyelemreméltóak. Összeszedtünk néhány érdekességet a magyar kolibrikről.

Mit keres „Mekszikó” Magyarországon?
Mekszikópuszta a Fertő–Hanság Nemzeti Parkban található, Sarródhoz tartozik, és varázslatos a madárvilága. De honnan kapta a nevét?

Szúnyogok: kis rovarok, nagy problémák
A szúnyogok nemcsak nyári estéink bosszantó kísérői, főleg, ami mostani időszakot illeti, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelenthetnek. Számos betegség terjesztéséért felelősek, amelyek évente milliók életét veszélyeztetik világszerte. Most bemutatjuk ezeket, és megvizsgáljuk, hogyan lehetne biológiai módszerekkel hatékonyan védekezni ellenük.

Csak kevesen tudnak a Balaton egyik legnagyobb veszélyéről
A Balatonra hajlamosak vagyunk úgy tekinteni, mint egy biztonságos, feszített víztükrű medencére, ahol egy verőfényes nyári napon, különösen a sekély déli parton nem érhet bennünket semmi baj. Ez azonban nincs teljesen így.

Milyen madár produkálja a városszerte látható kupacokat?
Nem kell erdőszélen lakni ahhoz, hogy észrevegyük, mostanság rengeteg madárpiszok gyűlik fel koncentráltan bizonyos helyeken. Milyen jószág lehet a tettes?

Cserebogárrajzás, avagy milyen bogár koppant a fejemen?
„Mint a májusi cserebogár”, szokták mondani, ha valami tömegesen jelenik meg, azonban a cserebogarak nemcsak májusban rajzanak: vannak olyan fajai, melyekkel már most júliusban találkozhatunk.

Itthon is sokfelé hallhatjuk a kabócák énekét
Szikrázó napsütés, hullámzó tenger és a kabócák hegyet-völgyet betöltő ciripelése, egy adriai nyaralás elmaradhatatlan elemei. A kabócák énekét leginkább a mediterrán vidékekhez kötjük, pedig itthon is sokfelé lehet őket hallani.

Nemzeti park, natúrpark, tájvédelmi körzet – Mi a különbség köztük?
Az elnevezésekről biztosan mindenki hallott már. A kérdés, mennyire vagyunk tisztában a fogalmak jelentésével. Cikkünkben áttekintést adunk hazánk védett természeti területeinek kategóriáiról.

Gyorsabban melegszik a Velencei-tó, mint a levegő
Hazánk harmadik legnagyobb tava rendkívüli módon kitett az időjárási és éghajlati változások hatásainak. Egy friss tanulmány kimutatta, hogy a hazai átlagnál jobban melegszik a Velencei-tó és annak környezete: 1971 óta a tó nyáron átlagosan több mint 4°C-kal melegebb, míg a levegő ennél kisebb mértékben melegedett.

Mennyi víz van a Balatonban?
A magyar tenger megközelítőleg 77 km, szélessége 1,3 km és 14 km között változik, átlagos mélysége 3 m, parthossza 195 kilométer.

Nyáron se etessük a vízimadarakat!
A tapasztalatok alapján az alapvetően jó szándékú emberek nincsenek tudatában annak, hogy a vízimadarak etetése felesleges, ráadásul ilyenkor nyáron a madarak korlátlanul találnak maguknak táplálékot.