
A kétarcú Csergezán-kör
A főváros nyugati kerületeivel néhol összeolvadó Budai-hegységnek kevés olyan része van, amit a kirándulók ne rutinszerűen látogatnának. Egy zsúfolt ünnepnapon célszerű és látványos kombináció a tömegmágnes Csergezán-kilátó és a jóval szerényebb ismeretségű Szarvas-árok mixe.
→ Tovább
Ezért imádom a teljesítménytúrázást és különösen a Mátrabércet
Avagy a gyaloglás filozófiája. Hazánk egyik legismertebb, komoly felkészülést igénylő teljesítménytúrája sok-sok óra tömény eksztázist és olyan tájélményt nyújt a felkészült vándornak, mint hazánkban talán semmi más.
→ Tovább
A börzsönyi piros X, avagy lécek nélkül a síúton
Alapvetően a síelők kényelméért hozták létre, azonban a gyalogtúrázóknak is remek élményt adhat ez a Diósjenőt és Királyrétet összekötő hangulatos útvonal.

Bemelegítés túrázáshoz
Biztosan találkoztatok már azzal a jelenséggel, hogy túra elején van pár kilométer, amikor bejáratódik az ember. Enyhe húzódás érzése vagy kissé rozsdás mozgás érezhető, majd ez elmúlik. Mi a helyzet a feljebb eső területekkel? Minek melegítsük a vállainkat, mikor a lábunkon járunk? Milyen esetekben érdemes bemelegíteni vagy egyáltalán kell-e túrázáshoz?
→ Tovább
Téli csodavilág a Kis-Fátrában
Magyarországon már olyan kevés van az igazi télből, hóból, hogy ezen a télen szerettünk volna látni egy kicsit téliesebb, havasabb tájat. Ehhez a Kis-Fátrát néztük ki magunknak, ahol még nem jártunk, de jókat olvastam róla az utazást megelőzően.
→ Tovább
Megkövesedett kincseket rejt a Bakony legrövidebb szurdoka
A Bakonyban, festői környezetben elhelyezkedő Csesznek az országjárók egyik kedvelt és közismert célpontja. A legtöbb turista a középkori vár romjait keresi fel vagy éppen via ferrátázik egyet a környékbeli sziklafalakon. Ha viszont geoturistaként érkezünk a bakonyi településre, évszázmilliók üzeneteit olvashatjuk ki az utunkba eső kőzetekből.

„Fölmentem, és aludtam tíz percet" – út az Aconcaguára
Dél-Amerika és a déli, illetve a nyugati félteke legmagasabb csúcsára, az Aconcaguára mászott fel Varga Balázs, akivel arról beszélgettünk, hogyan zajlik egy kereskedelmi expedíció az Andok sziklaőrszemére, milyen az ember tudatállapota majdnem hétezer méteren, mivel telik egy pihenőnap oxigénhiányos állapotban, mit lehet lemérni a hátizsák pántjával, és mire jó a diszperzites vödör a sivatagban.
→ Tovább
Idilli kastélyparkok tavaszi feltöltődéshez
Ha friss tavaszi színekre és illatokra vágysz, jó ötlet lehet egy kastélypark felé venni az irányt. Ezekben a csodaszép kertekben a hosszú hétvégén változatos programokon vehetsz részt, de ha inkább természetközeli és háborítatlan élményt szeretnél, akkor sem fogsz hoppon maradni.

A Jeli Arborétum és gyönyörű rododendronjai – Galéria
A Vas megyei Kám község határában található Jeli Arborétum leghíresebb lakói a tavasz második felében virágzó rododendronok. A színpompás havasszépe-cserjék első példányai közel száz éve kerültek a kertbe.

Tombol a tavasz, nehogy otthon maradj a hosszú hétvégén!
Összegyűjtöttünk néhány klassz, aktív kikapcsolódási lehetőséget az előttünk álló napsütéses szabadnapokra.

Itt vannak a 2025-ös kutyabarát strandok
Íme, a lista azokról a magyarországi strandokról, ahová a kutyát vihetjük ki pancsolni, vagy épp együtt csobbanhatunk.

Völgyből völgybe a Mátra keleti szegletében
Vadregényes tavaszi kalanddá vált a Kisnánáról tervezett túra, melynek élménykavalkádjában a patakvölgyek, egy mesés panorámapont és két vár játszotta a főszerepet.

Ma van a Méhek napja: vigyázzunk a beporzókra
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület első alkalommal 1994-ben tartotta meg a Méhek napját, hogy felhívja a figyelmet szorgos segítőink fontosságára. 30 év alatt a világ sokat változott, a méhek és más beporzók pedig sajnos évről évre egyre nehezebb helyzetben vannak, ezért egyre fontosabb, hogy vigyázzunk rájuk és segítsük őket.

Kapolcs lenyűgöző sziklatornyai – Király-kő
Kapolcs az ország legnagyobb, évről évre megrendezett összművészeti fesztiváljával szerzett magának hírnevet, ám azt már kevesebben tudják, hogy déli határában csodálatos bazaltorgonákat láthatunk a Balaton-felvidéki táj panorámájával.

Mintha tojás teremne az erdőben
Bár a húsvét már elmúlt, ezzel a fura szerzettel nyáron is találkozhatsz a lombos erdőkben.

Átköltöztetik a tátrai rókákat, hogy megmentsék a mormotákat
A Kő-pataki-tónál befogják és alacsonyabb területeken engedik szabadon az ember közelségéhez alkalmazkodott rókákat, amelyekkel többek között az a gond, hogy veszélyeztetik a mormotaállományt.

Megkezdődött a rétisas-fiókák gyűrűzése
A művelet nem tűnik egyszerűnek, és a következő 2-3 hétben végezni kell vele.

Átkelés a Bakony festői medvehagymatengerén
Az Öreg-Bakonyhoz tartozó Hajagok vidéke minden évszakban remek túracélpont, tavasszal azonban ez a táj olyan varázslatos látványt tár elénk, ami az országban egyedülállónak mondható.

Egy tulipán, amely kiszökött a kastélykertekből
A tulipánok népes nemzetségének egyik Dél-Európában őshonos, vadon élő faja századokkal ezelőtt kerülhetett hozzánk. Főúri kertekből kivadult példányaival néhány helyen az országban ma is lehet találkozni.

Érkeznek a sárgarigók, felhangzik az egyik legszebb madárdal
Mindjárt itt a május, de a madárvonulás még mindig tart, a kései vonulók, mint a kék vércse, a szalakóta, a gyurgyalag, a kakukk vagy a sárgarigó mostanában érkeznek vissza telelőhelyeikről.


Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.
