
A Dél-dunántúli Piros legszebb túraútjain
Most, hogy végeztünk a Közép-dunántúli Pirossal, régi adósságunk törlesztésébe kezdünk, és hazai vizekre evezünk. Folytatjuk a Szekszárdtól Siófokig tekergő Dél-dunántúli Piros túra teljesítését, amely során 320 km-t fogunk megtenni a piros sávon, s eközben több mint 5200 m szintemelkedést is le fogunk gyűrni.
→ Tovább
Véget ért egy fejezet, végigjártuk a Közép-dunántúli Pirosat
279 km gyaloglás után értük el legnagyobb folyamunkat és gázolhattunk bele a megáradt Duna vizébe Piszkénél. 15 túranappal előbb tettük meg az első lépéseket a Közép-dunátúli Piroson, a Cuha-völgyében. Azóta átszeltük a Bakony, a Vértes és a Gerecse legszebb részeit, bevettük a hegységek számtalan csúcsát, barangoltunk völgyeikben, merészkedtünk be barlangjaikba, sok-sok elhagyott bányát és kisvasutat érintettünk, szebbnél szebb cseresekben, tölgyesekben, bükkösökben és fenyvesekben csavarogtunk, csodás településeket érintettünk és rengeteg új információval lettünk gazdagabbak a Dunántúl középső részéről.
→ Tovább
Fel a Somlyóra!
Lassan kifut alólunk a Közép-dunántúli Piros jelzése Piszkénél a Duna kék szalagjánál. Terveink szerint még egy alkalommal koptatjuk a Gerecse emelkedőinek vadonjában. Hogy célunkhoz közelebb jussunk, ezúttal Csabdiból indultunk, hogy kicsit több mint 20 km gyaloglat után célba csapjunk Héreg-felsőn.
→ Tovább
Szanda, az oszlopos andezitek birodalma
A változatos földtani felépítésű Cserhát szelíd lankáiból merészen emelkednek ki a miocén kori andezitekből felépülő vulkáni felépítmények erősen lepusztult és kipreparálódott maradványai. Ilyen a „kétágú Szanda” térsége is. Kalandra fel, irány a kövek világa!
→ Tovább
Noszvaj, a Bükk „Fürede”
A Bükk déli kapujában, a Kánya-patak völgyében fekvő, értékekben gazdag Noszvaj Eger és Bogács méltó turisztikai vetélytársa. Ami a gyöngyösieknek Mátrafüred, az az egrieknek Noszvaj. Vendégszerető, hagyományait őrző közössége, látnivalói, ízei és főleg természeti környezete felejthetetlenek.
→ Tovább
Kőszeg ostromának legendája, avagy Jurisics Miklós és Ibrahim pasa barátsága
Kőszeg egy tündéri kis ékszerdoboz az Alpokalján, történelmi hangulatot árasztó utcáit, ódon várfalait, és az 1532-es ostrom történetét bizonyára mindenki ismeri. Azt azonban jóval kevesebben tudják, hogy a városka töröktől való megmenekülését a legendák szerint a hősies küzdelem mellett két nagyszerű ember barátságának is köszönheti.
→ Tovább
Épül a Tisza-tó szigetvilágának legújabb messzelátója – Videó
A tiszavalki Szivárvány kikötő környékén épül a Tisza-tó legújabb kilátója, amit csak csónakkal lehet megközelíteni. Nézd meg a csodás környezetről készült drónvideót.

Templom a szigeten – Nagyszekeres rejtőzködő ékköve
A szatmári kis falu, Nagyszekeres középkori eredetű temploma nemcsak önmagában meseszép, de a környezete még fokozni tudja mindezt; a templom ugyanis egy szigeten áll, hatalmas fák ölelésében.

Kitérő a kékről a Kis-Gerecse bámulatos sziklafalához
Ezeknek a hatalmas, ősi élőlények nyomait is rejtő mesés kőfalaknak már a puszta látványa is kihagyhatatlan élményt nyújt, a sziklamászóknak pedig hazánk egyik legnagyszerűbb gyakorlóterepét.

Vajdavár-vidék – Az ismeretlen középhegység
Kis túlzással úgy érzem magam, mintha egy expedíción lennénk itt, a Mátra és a Bükk „árnyékában”: találtunk egy új középhegységet. Most felfedjük a titkait.

Alföldi kuriózumok
Tudtad, hogy hazánkban is élnek vadlovak? És a lónyai haranglábat ismered? Öt alföldi különlegességet gyűjtöttünk össze, amit érdemes meglátogatni.

Ipoly menti barangolás az ártér csodavilágával
Gazdag élővilágú mocsarak és lenyűgöző rétek váltogatják egymást Drégelypalánk és Dejtár közötti határ menti vidéken, aminek egyedi hangulatát időről időre a szeszélyes Ipoly táplálja. Gyalog vagy bringával mi is részesei lehetünk ennek kevesek által ismert eldugott idillnek, aminek felfedezéséhez feltétlen érdemes távcsövet vinni magunkkal.

Könnyű túra a Budai-hegység egyik legszebb részére
Kiváló panorámájú dolomitsziklagyepek, erdei ligetek, virágos tisztásokkal tarkított hegyoldalak váltogatják egymást a Budai-hegység északnyugati csücskében. A „Fehér út” sárgáján jártunk, ahol a főváros közelsége ellenére aránylag kevesen mozognak az erdei ösvényeken, és így minden adott egy nyugis, lazulós és pazar mód látványos kiránduláshoz.
→ Tovább
Gólyatöcsfészkeket mentettek Kapros-pusztán
Nem túl biztonságos helyen kezdte meg a költést két gólyatöcspár. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai ötletes és hatékony megoldást találtak ki a fészkek megóvására.

Nem nagy, mégis óriási – Barangolások Érd-Ófaluban
A törököknek, sőt, még a rómaiaknak is fontos bázisa volt, ezt mégis kevesen tudják. Érd-Ófaluban a csodaszép és békés természeti környezet mellett kiemelkedő történelmi mementókból is jó pár akad.
→ Tovább
Mi az a sárga purhab a fán?
Ezzel a fura megjelenésű, fiatalon élénksárga színű, purhabra emlékeztető gombával a kora nyári időszakban gyakran találkozhatunk, főleg ártéri erdőkben. Ehető, de csak egészen fiatalon és sütés-főzés után. Találóan „csirkehúsgombának” is nevezik. De nézzük, milyen titkokat tartogat még ez a különleges taplóféle!

Érdemes lesz az eget kémlelni június első napjaiban
A Jászol-halmaz apró csillagai közt fog áthaladni a Mars, ami feltűnően fényesen fog ragyogni.

Meditatív túrák Árpád-kori templomokhoz
A Természetjáró.hu bőséges kínálatából ezúttal olyan útvonalötleteket szemezgettünk ki, amelyek nemcsak természetélményt nyújtanak, hanem szép állapotban megmaradt Árpád-kori templomokat is érintenek.

Három nap a magasban: a Kis-Fátra gerinctúrája
Túráztál már az erdőhatár fölött napokig? Ha nem, van egy ötletünk: ezúttal Szlovákia és a Kárpátok talán legkompaktabb magashegyi gerinctúra-útvonalát, az ideális hosszúságú, kényelmesen teljesíthető Kis-Fátra gerinctúrát mutatjuk be a Természetjáró kínálatából.

Erdei olvasókabin: különleges faházat adtak át a Bakonyban
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében épült házikó egyszerre szolgál bivakszállásként és csendes olvasókabinként a Bakony sűrűjében.

Íme, tíz olyan hely, amelyet érdemes a bakancslistánkra venni, ha az Alföldön járunk.
Általában egy túrázó akkor érkezik meg az Alföld kék útjára, ha már egészen belemelegedett az országjárásba, megigézte a vándorlás szabadságérzete, és e mámorító élmény átéléséhez új terepet keres.
Petőfi Sándor nagy költő és nagy távgyalogló volt. Kora neves emberei közül talán senki se járta be úgy keresztbe-kasul Magyarországot, mint ő.
Korábbi lapszámok: legfrissebb
