
Másodjára bukkant fel erdei sármány Magyarországon
A madár észlelése a Dél-Alföldön szenzációszámba megy a madárkedvelők szerint.
A madár észlelése a Dél-Alföldön szenzációszámba megy a madárkedvelők szerint.
A napokban sorra észlelnek különleges madárfajokat az országban. A hétvégén Csongrád-Csanád megye déli részén, Tiszasziget környékén egy kisebb csapat fakó keselyűt láttak.
Többségük mesterséges odúkban, de ami igazán jó hír, hogy a Körös–Maros Nemzeti Park részterületein az utóbbi években egyre gyakrabban bukkannak a szakemberek természetes szalakótafészkekre is.
Már vezetgetik a fiókáikat a túzoktojók a Körös-Maros Nemzeti Parkban, de annyira rejtegetik őket, hogy szinte észrevehetetlenek.
Itthon ritkán látható kacagócsér bukkant fel a kardoskúti Fehér-tónál. Valószínű a Földközi-tenger partvidékéről jöhetett, mert Európában többnyire ott költenek.
A Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin sokfelé lehet nagyobb csapatokban táplálkozó madarakat látni. Ezek azonban még nem vonulásra gyülekező egyedek, csupán átnyaraló madarakról van szó, amelyek idén nem költöttek.
A Dél-Alföldön fészkelő nagy kócsagok már visszatértek telelőhelyükről és javában készülődnek a költéshez. Párba álltak és már tatarozzák fészküket.
Már öt fehér gólya visszatért Afrikából a Körös-Maros Nemzeti Park tájaira.
Magyarországon ritka kóborlót, lilebíbicet figyelt meg a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság egyik munkatársa Baks környékén. E faj világviszonylatban is különösen veszélyeztetett, ezért minden egyed felbukkanása külön öröm a madárbarátok és a természetvédők számára.
Ma már nemcsak Budapesten, de a legtöbb a vidéki nagyvárosban is részt vehetünk tematikus városnéző sétákon. Szegeden megismerhetjük például a fűszerpaprika történetét, a századforduló legkedveltebb kávéházait, megnézhetjük az alsóvárosi napsugaras házakat vagy a szecesszió legszebb épületeit. Mi ez utóbbi séta útvonalát jártuk be.
Dér és zúzmara díszíti a dél-alföldi pusztákat, és a fagyos, téli tájban egyre több mezei és búbospacsirtát láthatunk.
Megjöttek az első telelő ragadozó madarak az északi országokból.
A sikeres költés és fiókanevelés után a Békés és Csongrád megyei tájakról 850 fehér gólya indult hosszú vándorútra afrikai telelőhelyük felé.
Az elmúlt években csak egy-egy pár parlagi pityer költött a Csanádi-pusztákon. Örvendetes hír viszont, hogy a megfigyelések szerint idén már legalább öt pár nevelte fel a fiókáit.
25 méter magas kilátót avattak a napokban Nagyéren, amely egy gőzmalom kéménye köré épült. A toronyból beláthatjuk a Körös-Maros Nemzeti Park Montág-puszta részterületét, sőt tiszta időben akár a Világosi-hegyeket is felfedezhetjük a távolban.
Nem sűrűn látott madárvendégre bukkantak a Dél-Alföldön. A sérült uráli baglyot helyiek vették észre a Kisdombegyház melletti erdőben.
A szalakóták idén is több hullámban érkeztek vissza a dél-alföldi tájakra, ezért széthúzódó költési időszakra lehet számítani. Egyes pároknál napokon belül kikelnek a fiókáik, mások még csak most rakják le az első tojásokat. A jelek szerint ebben az évben is sokan költenek a kihelyezett mesterséges odúkban.
Az alföldi pusztákon ritkán látott hegyvidéki madár valószínűleg a Bihar-hegységből vagy a Kárpátokból érkezett hozzánk, és vélhetően itt is fog telelni.
Egy 138 évvel ezelőtti márciusi nap átírta Szeged történetét. Az áradó Tisza több ezer épületet döntött romba. Bejártuk azokat a helyeket, melyek mesélnek a város és a folyó kapcsolatáról, és felkerestük azokat az épületeket is, melyek túlélték az 1879-es nagy árvizet.
Az új, alternatív energiaforrások használatát célzó beruházásoknak köszönhetően a Békés megyei Kaszaper immár teljes értékű zöld településnek számít.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit