
Kirándulás a Kőszegi-hegység rejtett értékeihez
Egy jelvényszerző túrát fogunk most bemutatni, amely elsősorban nem a környék népszerűbb helyeit célozza meg, hanem a hegység kevésbé ismert természeti és kulturális értékeit.
Egy jelvényszerző túrát fogunk most bemutatni, amely elsősorban nem a környék népszerűbb helyeit célozza meg, hanem a hegység kevésbé ismert természeti és kulturális értékeit.
Téli ruhát öltött a Kőszegi-hegység. A magasabban fekvő részeken akár 20 centis is lehet a hótakaró vastagsága.
A Kőszegi-hegység, Burgenland és egyben a Dunántúl legmagasabb csúcsán, a 882 m-es Írott-kőn álló panorámatoronyra ikonikus objektumként tekintenek a kéktúrázók, hiszen itt fonódik össze az Országos Kéktúra és a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra nyomvonala.
A Dunántúli-középhegység, illetve a Bakony földtudományi értékekben gazdag vidékét Sümegnél elhagyva jóval „egyhangúbb” tájegységek (pl. Marcal-medence, Kemeneshát, Sopron–Vasi-síkság) következnek egymás után. Síkságok és dombvidékek erdőiben baktatva hosszú, mintegy 130 km-es gyaloglás vár ránk, amíg meg nem érkezünk a magyar–osztrák határon fekvő Kőszegi-hegység térségébe.
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a Kőszegi-hegység legvadregényesebb részén jártunk, amikor Bozsok határában felkapaszkodtunk a kolosszális Kalapos-kövekhez, illetve az itt megbúvó rendkívül látványos üregekhez és sziklapárkányokhoz.
A Kőszegi-hegység déli sarkában, a kéktúra végpontján, remek közlekedéssel, minden adott ahhoz, hogy nagy kirándulásokra induljunk. Pedig az itt fekvő Velemben egy napra helyben maradni is érdemes.
Megjelent a Turista Magazin téli, összevont lapszáma: bemutatjuk Kőszeg városát, átugrunk kicsit Ausztriába, Léka várához, és a környék túralehetőségei közül is bőven szemezgetünk.
Egy jelvényszerző túra, ami elsősorban nem a környék népszerűbb helyeit célozza meg, hanem a hegység kevésbé ismert természeti és kulturális értékeit.
December–januári lapszámunk tematikájára prioritásként tekintve egy olyan alpokaljai szálláshelyre esett a választásunk, amely a Kőszegi-hegység szomszédságában található, az Országos Kéktúra nyomvonalától viszont csak centiméterek választják el. Nem véletlen hát, hogy az önkormányzati fenntartású vendégházat elsősorban a kultikus vándorutat járó gyalogtúrázók alapvető igényeit szem előtt tartva rendezték be.
Aki nem csupán útvonalkövetés céljából pillant rá egy térképre, az pontosan tudja, hogy a „navigációsegítő tartalmon” felül számos egyéb érdekességgel is szolgál.
Ezzel a 28. résszel a Bakancslista stábja befejezi az ország leghosszabb túraútvonalának, az Országos Kéktúrának a bemutatását. Közel három és fél éven át járták a kéktúrát, hogy végül Sárváron és Kőszegen át felérjenek az Írott-kő csúcsára.
Ritka gombákra bukkantak a Kőszegi-hegységben. A bíbor tinóru vörös tönkje miatt érdekes, lilásbarna döggombával pedig még nem találkoztak Kőszeg környékén.
Mintha az Excalibur kezdő jelenetéből a sárkány lehelete érkezett volna meg, úgy hömpölygött a köd a Kendig-csúcs felett a Kőszegi-hegységben.
Bontogatják a szirmaikat a tárnicsok a Kőszegi-hegységben, az osztrák tárnicskával pedig csak most találkozhatunk Bozsok láprétjein.
A Kőszegi-hegység eredettörténetét tekintve bizonyos értelemben kakukktojásnak számít a hazai középhegységeink között. A festői hegyvidéki tájakkal tagolt terület geográfiai értelemben az Alpok legkeletibb nyúlványa.
Van egy hely a Kőszegi-hegységben, amelyet szinte minden kéktúrázó ismer. Három épület, egy üldögélésre csábító szabadtéri pihenő, egy kecses harangláb és körös-körül az erdő. Kipróbáltuk.
A kötelező hazai. Volt még egy túra aznap, amire igen szívesen mentem volna, de hát a Kőszegi-hegység számomra természetesen kihagyhatatlan. Ebben a gyönyörű őszben pláne! Nem is bántam meg, bár akadtak magasságok és mélységek - minden értelemben.
Sziasztok, Emese vagyok, a múltkor már találkozhattunk itt. Láttam, hogy a Gaja-völgyi beszámolómat igen sokan elolvastátok, ezért apával ismét mesélni szeretnénk egy szuper alkalomról. Három éve ez volt a legelső túrám, amikor még kicsi voltam, vagyis majdnem négy éves. Akkor tíz kilométeren voltunk - most a tizenötöst csináltuk meg, és közben átmentünk Ausztriába is!
A lángokat több órán keresztül próbálták megfékezni a Hörmann-forrásnál. A tűz állítólag még Szombathely magasabb házainak ablakaiból is látszott.
Bár sokan úgy gondolják, hogy a kemény mínuszokkal támadó Tél tábornok elől jobb begubózni, és várni a tavaszt, mi jobbat ajánlunk. Túrázz egyet, és próbáld ki, milyen frissítő élmény néhány órát a téli természetben tölteni. Mutatjuk, hova érdemes kimozdulni a hétvégén.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit