
Élménytúrák, amelyeken a madár se jár
Ha el akarod kerülni a tömeget a Mátrában, Dobogókőn vagy a Normafán, válassz olyan helyszínt a hétvégi túrádhoz a Természetjáró kínálatából, ami kevésbé ismert, mondhatni nem „felkapott”.
Ha el akarod kerülni a tömeget a Mátrában, Dobogókőn vagy a Normafán, válassz olyan helyszínt a hétvégi túrádhoz a Természetjáró kínálatából, ami kevésbé ismert, mondhatni nem „felkapott”.
A legszebb őszi idővel ajándékoz meg a természet ezekben a napokban. Hol máshol csodálhatnánk meg az ősz varázslatos színeit, mint a Vajdavár-vidéken?
Már több korábbi cikkünkben buzdítottuk olvasóinkat a közösségi közlekedés használatára. Az európai autómentes nap alkalmából most felelevenítjük, hogy hazánk igazán látványos túraterepei is meglepően könnyedén érhetők el közösségi közlekedéssel.
Ráadásul ez a páratlan túraterep hazánk egyetlen olyan területe, amelynek igazán elfogadott neve sincs a szakirodalomban!
Nehéz sorsú iparvidék, káprázatosan szép természeti környezet, Erdélyt idéző tájak, ahol még ma is csodabogár a bakancsos turista. Az ország északi peremvidékén hullámzó Vajdavár-homokkővidék, vagy ahogyan a helyiek hívják, az Óbükk, még ma is felfedezetlen terület a természetjárók számára. A táj egyik legszebb látnivalója a gyönyörű környezetben megbújó Arlói-tó.
→ TovábbPersze a Turista Magazin nem egy túraszervező cég, és nem is lesz az sosem, ugyanakkor második, előfizetőinknek meghirdetett túránk helyszínének kiválasztásában nagyon is szempont volt, hogy valami egyedi élményt adjunk vállalkozó kedvű olvasóinknak.
Kis túlzással úgy érzem magam, mintha egy expedíción lennénk itt, a Mátra és a Bükk „árnyékában”: találtunk egy új középhegységet. Most felfedjük a titkait.
A fővárostól másfél órányi autóútra, Járdánháza mellett, a festői szépségű Gyepes-völgyben, az Óbükk hegyeinek ölelésében bújik meg a közelmúltban felújított Ivánkapusztai turistaház.
→ TovábbAz első kérdés persze rögtön az, hogy hol található az az összefüggő szikla, amelynek legnagyobb magassága egyes helyeken eléri a 80 métert is? Bükk? Bakony? Esetleg Gerecse? Meglepő módon egyik sem….
A festői fekvésű kis óbükki városka, Borsodnádasd, a legendák szerint kincses barlangokat rejtő Vajdavár, a hegység legmagasabb pontja, az Ökör-hegy, a Szarvaskő pazar kilátása, és végül, de nem utolsósorban Váraszó Árpád-kori kis erődtemploma és halastavai mind beleférnek egy kényelmes, egynapos Óbükköt, vagy más néven a Vajdavár-vidéket felfedező túrába.
→ TovábbA Medves-Vajdavár-vidék egyes helyein igencsak meglepő, szabályos gömb formájú sziklákra bukkanhatunk. Vajon mik lehetnek és hogyan keletkeztek ezek a néphiedelem szerint ágyúgolyóknak tartott különleges kövek?
Bár a karszt kifejezést alapvetően a mészkő kapcsán használjuk, a Vajdavár-vidék egyedi homokkő alakzatai láttán jogosan merül fel bennünk a hasonlat. Pillantsunk be ebbe a különleges világba!
Új tájakat bejárni és értő szemmel megismerni: ez minden természetjáró vágya. Ebből a szempontból igazán furcsa, hogy van egy lényegében ismeretlen középhegységünk, amely nem mellesleg kiváló túraterep.
Köszönhetően az itt zajló méréseknek, Zabart a legtöbben az ország leghidegebb településeként ismerik. De ez a kedves falu, és különösen annak környéke természetjáró szemmel is különleges látványosságokat kínál.
A júniusi lapszámunkban bemutatott, ismeretlen Vajdavár-vidék északi részén található Kissikátor körtemploma európai viszonylatban is ritka, kör alakú festett fakazettás mennyezettel büszkélkedhet.
Ki hinné, hogy kicsiny országunknak is akad egy szeglete, ahol az erdőbe lépve gondos kezek írják fel nevünket egy füzetbe, hogy szükség esetén pontosan tudják majd, hogy kit is kell keresni, ki is kerülhetett bajba Magyarország legnagyobb egybefüggő, érintetlen erdőrengetegében?
→ TovábbHétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből