
Egyre több a víz a Balatonban és a Velencei-tóban
A sok csapadéknak hála a Balaton vízszintje elérte a 100 centimétert, a Velencei-tó pedig jelenleg 97 centiméternél tart.
A sok csapadéknak hála a Balaton vízszintje elérte a 100 centimétert, a Velencei-tó pedig jelenleg 97 centiméternél tart.
A szerencsétlenül járt hattyú még élt, amikor megtalálták Velencénél, nem messze a parttól. Egy társán azonban nem sokkal korábban már nem tudtak segíteni. Vajon mi lehet az oka annak, hogy egy vízimadár belefagy a tóba?
Közel 900 ezer köbméter vizet eresztenek a tóba a Pátkai-víztározóból.
A csapadékmérő automaták szerint péntek óta 45 mm eső esett, így a Duna és a Velencei-tó vízszintje is emelkedésnek indult.
Agárdnál 58 centimétert mértek, ami újabb negatív rekordot jelent a tó történetében.
A Fejér Megyei Kormányhivatal a múlt héten fürdést tiltó táblát helyezett ki a gárdonyi Panoráma Partszakasz Pisztráng úti strandján. Vannak, akik szerint nem szennyezett a víz, csupán üzleti fogásról van szó.
Az aszályhelyzet miatt több magyarországi folyó és tó vízszintje alacsony, a Velencei-tónak pedig hetven éve nem volt ilyen alacsony a vízállása. A Gárdony Város és Térsége Turisztikai Egyesület közleménye szerint bár a helyzet tényleg súlyos, ennek ellenére a tó strandjai várják a fürdőzőket, maximum hosszabban kell besétálni, a mélyebb részeken már lehet fürödni.
Érdemes az alacsony vízállásról szóló hírek melett (és miatt) két lépést hátralépni, és megnézni azt is, hogyan alakítottuk mi emberek a tavat, különösen az elmúlt hét évtizedben. A Fortepan közösségi fotóarchívum huszadik századi képenek helyszíneit kerestük meg, és mutatjuk meg interaktív cikkünkben.
A lelkesebb fürdőzők és vízi sportokat űzők még kitartanak a Velencei-tó mellett, ahol a rekordalacsony vízállás mellett az északi parton már van olyan csónakkikötő, ahol mutatóba akad csak víz.
A római parton akrobatikázó strandolók, Palma gumimatrac és egy igazán autentikus vízibicikli, megspékelve a múlt század fürdőruhadivatjával és az elmaradhatatlan főtt kukoricával. A legviccesebb és legérdekesebb retro nyári fotók közül válogattunk.
A hosszú ideje tartós szárazság és a meleg miatti párolgás megtette a hatását. Szerda reggel Agárdnál mindössze 77 centimétert mutatott a vízmérce.
Lehet-e fürödni benne? Folytatódhat-e idén is a tömeges halpusztulás? Hogyan lehet kompenzálni a csökkenő vízszintet? Mindent egybevetve: mennyire egészséges most harmadik legnépszerűbb tavunk? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
Vigyázz, ha a közelben lévő autó- vagy bicikliúton jársz, előfordulhat ugyanis, hogy a ludak éppen arra vezetgetik a fiókáikat.
A vízeresztést tavaly december elején kezdték meg a szakemberek a pátkai tározóból. Ennek köszönhetően az akkori 83 centiméterről 99 centiméterre emelkedett a vízszint.
A címben szereplő kérdést persze általánosságban nem tudjuk megválaszolni, de egy konkrét állat és egy konkrét hely esetében választ kaphatunk a kérdésre. Cikkünkben egy másik vidráról is írunk, Frodóról, aki nemrég érkezett a Petesmalmi Vidraparkba.
A tó jege nem elég vastag, ezért sportolásra alkalmatlan. A Balatonra még inkább igaz ez, hisz hazánk legnagyobb tava egyelőre nem is fagyott be teljesen.És várhatóan nem is fog, a következő napokban ugyanis enyhülés jön.
Megépült a Madárdal tanösvény új hídja, így mostantól ismét teljes hosszában bebarangolhatjuk a Dinnyési-fertő egyik legnépszerűbb túraútvonalát.
A júniusi halpusztulás után augusztus közepén ismét haltetemek jelentek meg a Velencei-tóban. A jelenlegi pusztulás – most úgy tűnik— lényegesen kisebb intenzitású, de ismét csak felhívja a figyelmet arra, hogy a tó nincs jól.
Manapság a vadon szélére vagy akár a mélyére is több úton-módon eljuthat a kényelempárti kiránduló: gurulhat, libeghet vagy zakatolhat. De mi a helyzet akkor, ha nincs út? Hazánk sok eldugott táját a természet szerencsére vizekkel is bőségesen behálózta, így már csak egy kényelmes motoros hajóra lesz szükség.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság egy összefoglalóban elemezte az elmúlt egy hét eseményeit, a halpusztulás okait, és arról is beszélnek, miért van kevés víz a tóban.
A Balaton koronája és az ország kincse A tihanyi apátság
Remek tipp a főváros környékének felfedezéséhez
Szuper helyeket mutatunk be a Soproni-hegységtől a Bükkig