
Apad a Velencei-tó, lassan eléri a tavaly szeptemberi szintet
A hosszú ideje tartós szárazság és a meleg miatti párolgás megtette a hatását. Szerda reggel Agárdnál mindössze 77 centimétert mutatott a vízmérce.
A hosszú ideje tartós szárazság és a meleg miatti párolgás megtette a hatását. Szerda reggel Agárdnál mindössze 77 centimétert mutatott a vízmérce.
Lehet-e fürödni benne? Folytatódhat-e idén is a tömeges halpusztulás? Hogyan lehet kompenzálni a csökkenő vízszintet? Mindent egybevetve: mennyire egészséges most harmadik legnépszerűbb tavunk? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
Vigyázz, ha a közelben lévő autó- vagy bicikliúton jársz, előfordulhat ugyanis, hogy a ludak éppen arra vezetgetik a fiókáikat.
A vízeresztést tavaly december elején kezdték meg a szakemberek a pátkai tározóból. Ennek köszönhetően az akkori 83 centiméterről 99 centiméterre emelkedett a vízszint.
A címben szereplő kérdést persze általánosságban nem tudjuk megválaszolni, de egy konkrét állat és egy konkrét hely esetében választ kaphatunk a kérdésre. Cikkünkben egy másik vidráról is írunk, Frodóról, aki nemrég érkezett a Petesmalmi Vidraparkba.
A tó jege nem elég vastag, ezért sportolásra alkalmatlan. A Balatonra még inkább igaz ez, hisz hazánk legnagyobb tava egyelőre nem is fagyott be teljesen.És várhatóan nem is fog, a következő napokban ugyanis enyhülés jön.
Megépült a Madárdal tanösvény új hídja, így mostantól ismét teljes hosszában bebarangolhatjuk a Dinnyési-fertő egyik legnépszerűbb túraútvonalát.
A júniusi halpusztulás után augusztus közepén ismét haltetemek jelentek meg a Velencei-tóban. A jelenlegi pusztulás – most úgy tűnik— lényegesen kisebb intenzitású, de ismét csak felhívja a figyelmet arra, hogy a tó nincs jól.
Manapság a vadon szélére vagy akár a mélyére is több úton-módon eljuthat a kényelempárti kiránduló: gurulhat, libeghet vagy zakatolhat. De mi a helyzet akkor, ha nincs út? Hazánk sok eldugott táját a természet szerencsére vizekkel is bőségesen behálózta, így már csak egy kényelmes motoros hajóra lesz szükség.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság egy összefoglalóban elemezte az elmúlt egy hét eseményeit, a halpusztulás okait, és arról is beszélnek, miért van kevés víz a tóban.
Az elmúlt napokban tapasztalható halpusztulás aggasztó, de a kiemelt 3 tonnányi haltetem alig egy százaléka a tó teljes halállományának. Az eddigi vizsgálatok szerint a halpusztulás a vízminőségre nincs olyan hatással, ami miatt szükséges lenne a fürdőzés betiltása.
A Velencei-tavon a múlt hét második felében kezdődött halpusztulás. Eddig körülbelül 5 tonnányi haltetemet szedtek ki a tóból. Az elpusztult halak gyűjtéséhez önkéntesek segítségét is kérik.
Egyelőre vizsgálják a lehetséges okokat, de valószínű, hogy a melegedő vízben lévő kevés oxigén miatt kezdődött el a halpusztulás. A folyamat a tó teljes területén tapasztalható.
A Velencei-tóról legtöbbünknek a nyüzsgő strandok, a színes gumimatracok, a tejfölös lángos ugrik be először. A tónak azonban van egy csendesebb, nyugalmasabb arca is, amelyet a vízen és a szárazföldön egyaránt érdemes felfedezni.
Újjászületik, és környezetbarát hajtást kap a Gárdony nevű személyszállító hajó.
A nagyobb, négyszintes toronyból a tóra, a madárrezervátum nádtengerére és a Velencei-hegységre lehet rálátni, a másik egyszintes torony a Dinnyési-fertőn kialakított Madárdal tanösvény mentén található.
Szép fekvésű. Van benne kilátótorony Velencei-tavi panorámával, romantikus kis tó, erdős-ligetes domb tanösvénnyel. Sétálhatunk tágas vadvirágos réteken, madarak és vadállatok között. És van egy hatalmas palánkvár is rengeteg játékkal, amiért a gyerekek külön imádni fogják.
A legnépszerűbb a Velencei-tó volt, de a Fertő és a Tisza-tó, illetve a Balaton körül is rengetegen bringáztak.
A Velencei-tó úszólápján ebben az időszakban virágzik a fokozottan védett hagymaburok orchidea, amelynek legnagyobb hazai állománya itt található.
Megújul a Balatoni Bringakör, kerékpárúton tekerhetünk a fővárosból a Velencei-tóig és végre körbeér a bringás útvonal a Tisza-tó körül.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa