
Tátika – A hívogató bazaltkúp
A messziről első pillantásra jelentéktelennek tűnő, ám pompás bükkökkel körülölelt, 413 méteres, sziklás magaslat a környék egyik legizgalmasabb élményét nyújtja.
A messziről első pillantásra jelentéktelennek tűnő, ám pompás bükkökkel körülölelt, 413 méteres, sziklás magaslat a környék egyik legizgalmasabb élményét nyújtja.
Novemberi lapszámunkban mutattuk be a Szent Mihály-dombon álló kápolnát, amelyet a hagyomány szerint a Balaton jegéről megmenekült halászok építtettek. De vajon mi történhetett odakint? Milyenek voltak a rianások és mi volt az a turolás? És vajon tévedett-e Jókai Az aranyemberben?
Hazánk dolomitkopárai elsőrangú természetjáró célpontok. Ez minden bizonnyal leginkább a róluk nyíló kilátás miatt van így, de ha jobban körülnézünk, rácsodálkozhatunk ezen élőhelyek roppant érzékeny biológiai sokszínűségére is. A turistautat természetesen szigorúan el nem hagyva!
Szeretem azt az élményt, amikor megérzem egy évszak megérkezésének pillanatát. Ebben az évben számomra a Lesenceistvánd feletti Mária-kápolnánál érkezett meg az ősz. Tökéletes volt az élmény.
Novemberi lapszámunk készítése során fedeztük fel a Keszthelyi-hegység változatos dolomittömbjét és annak északi részén, a Szent Miklós-völgy tetején bukkantunk rá az árnyas fák alatt található különleges sírkertre.
Novemberi lapszámunk tematikus lesz: természetjáró szemmel néztünk körbe a szezonon kívüli Balatonnál. Ennek keretében vetettük be magunkat a Keszthelyi-hegységbe is, amely minden bizonnyal a területarányosan legtöbb kilátóval rendelkező középhegységünk.
Mindig jól jön egy kirándulós program a strandolás után. Íme öt kevésbé ismert, családoknak is bátran ajánlható kirándulóhely a Balatonnál.
Az ország felfedezésének talán egyik legizgalmasabb része, amikor az ember olyan vidéken találkozik meglepetéssel, amelyet korábban már (szinte) minden irányból körbejárt.
A Vállus fölötti kilátóból szemet gyönyörködtető panoráma tárul elénk a Bakony-vidékre. A szemfülesebbek a Balatont is megpillanthatják, főként azonban alacsony, erdős vonulatok sorakoznak körülöttünk.
Ősszel még azok is szívesen kirándulnak, akik egyébként nem nagy természetjárók. Színes lombok alatt sétálhatunk, és ehhez jön hozzá a napfényes őszi táj. Bámulatos panorámákat láttunk a Keszthelyi-hegységben.
→ TovábbA Keszthelyi-hegység 231 méteres magaslatán álló népszerű kilátó tartószerkezetének megerősítése szükségessé vált, felújítják, ezért átmenetileg nem látogatható.
Tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang – mindegyik népies megnevezés a leánykökörcsint takarja, amely számos helyen nyílik most Magyarországon.
Május vége felé a naptár sokakat már a Balaton vizéhez csábít, de a hőmérő azt tanácsolja, inkább fedezzük fel a környező hegyek ismeretlen útjait. Tapolcától Sümegig 33 kilométernyi érvet találtunk az utóbbi mellett.
Különleges bazaltoszlopok, tavasbarlang, festői balatoni panorámák. Tovább robog a Bakancslista a kéken.
A Keszthelyi-hegység legtávolabbi sarkát őrizte egykor rezi vára. A legszédítőbb panorámát vagy a legmagasabb várfalakat talán nem itt találjuk, de a ritkán járt környék így is tucatnyi egyedi felfedeznivalóval vár.
A túrázás igazi családi program, és ma már itthon is egyre több olyan úti cél közül választhatunk, amelyek nemcsak szép tájakkal, de gyerekekre szabott élményekkel és komplex programlehetőségekkel egyaránt várják a kirándulókat. Következzen most egy kis ízelítő az egyre szélesebb hazai kínálatból.
A minap Keszthelyen jártam. Miután megcsodáltam a Balatont, a város nevezetességeit, körülnéztem a közeli hegység lankáin. S felfedeztem valamit
Nyakunkon a nyár, a jó idő és a vakáció. Elérkezett az ideje, hogy ne csak tervezgess, hanem ki is mozdulj a négy fal közül. Ha tanácstalan vagy, mit kezdj a rád szakadt szabadidővel, ajánlunk néhány izgalmas túrát, amelyet bakancsban, kajakkal vagy biciklire pattanva is bejárhatsz.
Júliustól új perspektívából tekinthetünk le Balatongyörök határában a magyar tengerre, a nyugat-balatoni tájra és a Keszthelyi-hegységre. A Büdöskút közelében lévő Padkűi kilátó a térség legújabb és legmagasabb építménye. Ezért a látványért mindenképpen megéri felmenni a 408 méter magas dombtetőn magasodó toronyba.
Tátika, Szársomlyó, Prédikálószék, hogy csak hármat említsünk azon hegycsúcsok közül, amelyek kiváló úti célok lehetnek, ha remek túrákra és gyönyörű panorámára vágysz. A kirándulás előtt azt is megtudhatod, hogy milyen útvonalat érdemes választanod, és milyen látnivalók vannak a környéken.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből