
Öt látványos hazai szurdok, amiben nem fogsz csalódni
A természet tavaszi, frissítő erejét, az erdők nyugalmát és a kalandtúrák izgalmát keresed? Ha mozgalmas kirándulást tervezel, ezeket a gyönyörű szurdokokat érdemes felkeresned.
A természet tavaszi, frissítő erejét, az erdők nyugalmát és a kalandtúrák izgalmát keresed? Ha mozgalmas kirándulást tervezel, ezeket a gyönyörű szurdokokat érdemes felkeresned.
Zaklatott időszak van a hátunk mögött, ezért úgy döntöttünk, hogy pár nap testi-lelki felfrissülést megérdemel elgyötört szervezetünk. A választás hazánk talán legjobb gyógyvizes üdülőterületére, a Gyógyvizek Völgyére, azon belül is a "magyar Pamukáléra" esett. Bő fél napot "túráztunk" a település környezetében és rengeteg olyan csodát fedeztünk fel, melyekről eddig nem volt tudomásunk.
→ TovábbCserépfalu és Cserépváralja környékén, kis területen nagyon sok érdekességet és szépséget találhatunk. Egy élményekben és látnivalókban gazdag bükkaljai körtúrán sok más mellett két varázslatos szurdokvölgyet is útba ejtettünk.
A bükkaljai kőkultúra legismertebb és legősibb emlékei a kaptárkövek, amelyekről a Turista Magazin összevont téli számában írtunk hosszabb cikket. A Bükkalján azonban számos más kőből faragott látnivaló is van, többek között pincék, barlanglakások, és láthatunk még néhány kőbe vájt istállót is, amelyeknek egy részét ma is használják még.
Ha szeretsz kirándulni és önkénteskedni, ez a felhívás neked szól. Önkénteseket keresnek természetvédelmi akcióra a Szomolyai Kaptárkövek Természetvédelmi Területre. Cél: a tájszépítés.
Bejártuk a noszvaji Meseút családi útvonalát. Merthogy van szerelmes és pajzán mesékből álló felnőtt út is. Lelassultunk, játszottunk, nevettünk, rácsodálkoztunk a település apró csodáira és megismertük Noszvajt. Tökéletes program kisgyerekekkel.
→ TovábbAz erdők sűrűjében és a vízmosásokban még megbújhatnak eddig felfedezetlen sziklás fülkék.
Cserépfalu minimum két ok miatt is remek túracélpont. A településhez közeli kaptárkövek már önmagukban is megérik az egynapos kiruccanást, ám a falutól északra nyílik a Bükk egyik legszebb szurdoka, a Hór-patak völgye. A Suba-lyuk és a község érdekes formájú kilátója pedig hab a tortán az innen induló, a környéket átszelő, változatos terepen vezető turistaösvények között.
→ TovábbRejtélyes időkapszulák a bükkaljai erdő mélyén. Az ismerkedést e különleges sziklaalakzatokkal érdemes Szomolya környékén kezdeni, hiszen itt találjuk hazánk legtöbb fülkével rendelkező kaptárkőcsoportját. Meg egy tanösvényt is, amely segít bepillantani a kőből faragott világ rejtelmeibe. Plusz tufába vájt pincelakások, lankás szőlőültetvények és egy kilátótorony játszótérrel, amelyek könnyű sétával összekötve izgalmas félnapos kirándulást nyújtanak minden korosztálynak.
Ezúttal olyan barlanglakásokat mutatunk be, amelyekben több ezer ember lakott, nem egyszer elkeserítő körülmények között.
→ TovábbA színes madár egyelőre még ritka vendég hazánkban, de várhatóan egyre nagyobb számban fordul majd elő nálunk is, és átvonulóból fészkelő madárrá avanzsálhat.
Még 2018-ban elkezdődtek azok a természetvédelmi szempontú fejlesztések a Szomolya határában található vén-hegyi (kaptár-réti) kaptárkövek védett természeti területen, amelyek egy része már látható is. Mutatjuk, milyen lett.
Öt alkalomból álló túrasorozatra invitál a bükkaljai Kő-útra a Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület. Az útvonal otthonos barlanglakások, ódon pincesorok, művészien faragott kőszobrok, és persze szurdokok és kaptárkövek mentén halad.
Korábban már hírt adtunk a bükkaljai kőkultúra és a kaptárkövek hungarikummá nyilvánításáról. Ezúttal egy kiváló ismeretterjesztő filmből tudhatunk még többet ezekről a rég elfeledett korból származó, faragott sziklaemlékekről.
Idén már hetedik alkalommal rendezi meg a Bükkalján a Kaptárkő Egyesület Természetjáró Szakosztálya a Kaptárkövek teljesítménytúrát és a Kaptárkövek terepfutó versenyt.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa