
Párnalávák a Bél-kövön
A földtani és szerkezetföldtani értelemben is rendkívül bonyolult Bükk hegység fő tömegét a karbon és a jura időszakok között (kb. 330–140 millió év) képződött, döntően üledékes kőzetek építik fel (gondoljunk csak a Bükk-fennsík karsztos mészkővilágára). A bükki rétegsorokban azonban szép számmal képviseltetik magukat különféle fokú metamorfózist (átalakulást) szenvedett kőzetek, valamint magmás képződmények is.
→ Tovább
Sümeg vára és a tengeri liliomok esete
A Kisalföld és a Dunántúli-középhegység (Déli-Bakony) találkozásánál fekszik a műemlékekben gazdag kisváros, Sümeg. Az egykoron Zala, napjainkban Veszprém megyéhez tartozó településen egy esetleges „balatoni rossz idő” esetében (is) számos látnivaló és program közül válogathatunk.
→ Tovább
A „csillagrabló” Salgó-vár
A Medves-fennsík egyik legszebb bazaltkúpja a 625 méter magas Nagy-Salgó, melynek nemcsak vára különleges, de geológiája is.
→ Tovább
Kővé vált szőlőtőkék Istenmezeje határában
Salgótarjántól keletre, a Felső–Tarnai- és a Pétervásárai-dombság kistájak „szorításában”, a Tarna folyócska völgyében bújik meg a szép nevű kedves falucska, Istenmezeje.
→ Tovább
Melyik volt előbb: a Badacsony vagy a Balaton?
Egy kellemes nyári estén a fonyódligeti Balaton-parton üldögélve egy pohár itallal kezünkben, a naplementét szemlélve nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy hazánk egyik legszebb vidékén élvezzük éppen az élet szépségeit.
→ Tovább
A Kiskunság futóhomokkal fedett, kies vidéke
A Duna és a Tisza között az Ős-Duna, valamint a mellékfolyói hatalmas üledékes testet – azaz hordalékkúpot – építettek ki a földtörténeti jégkorszakban.
→ Tovább
Ismered ezeket a sziklákat?
Most kiderül, mennyire vagy képben Magyarország látványos természeti képződményeivel kapcsolatban.

A Mecsek legvadregényesebb völgye
A közel száz főt számláló, mára már üdülőfaluvá váló Óbányától nyugatra kezdődik a Kelet-Mecseki Tájvédelmi Körzet egyik leghíresebb völgye, az Óbányai-völgy. Járjuk be most ezt a közel 3 km-es hosszúságú völgyet, és ismerkedjünk meg földtudományi értékeivel.

A Királykő és a hegységképződés esete
Az Erdélyi-medence délkeleti csücskében hatalmas erődfalként magasodik a Kárpátok egyik leglátványosabb gerince, a Királykő. A hegység geomorfológiai (felszínalaktani) jellemzői miatt inkább a Déli-Kárpátokhoz tartozik, de geológiai (földtani) felépítése alapján a Keleti-Kárpátokhoz lenne indokolt a besorolása.

Tornyok Tata tetején
Legutóbbi tatai kirándulásomon eltértem a klasszikus útvonaltól, kihagytam a várat és az angolparkot, viszont felkerestem jó néhány régi vízimalmot, egy izgalmas kilátót és a különös hangulatú Kálvária-dombot.

Temesd el a telet Balatonfüreden!
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Téltemető virágzására időzített tavasznyitó túrára várja a természetjárókat. A geobotanikai túra egy eldugott kis völgybe vezet, ahol gyönyörködhettek a sárga virágszőnyegben, és a csobogó patak medrében mésztufa lépcsőket és tűzköves mészkőveket fedezhettek fel.

NOMEN EST OMEN - VIDEÓVAL
A latin szólás jelentése: "a név intő jel". Hogy az Ősi családnevű Attilából paleontológus lett, az nemcsak a nevének köszönhető. Az ifjú őslénykutató karrierjét mutatja be portréfilmünk.

Sikeres a geotúra-vezető képzés
Magyarországon ezidáig egyedül a Bakony-Balaton Geopark Csoport indított nyílt geotúra-vezető képzéseket. Eddig már hat tanfolyamot tartottak meg. Most újra lehet jelentkezni.

Félnarancs domb, gyapjúzsák, évmilliók titkai
Rendezését tekintve, egy teljesítménytúrához hasonló, Magyarországon egyedülálló pecsétes túrát ajánlunk most nektek, amelynek célja földtudományi értékeink bemutatása és megszerettetése.

Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit
